Teraz jest 2017-11-22, 08:03

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2016-01-10, 11:45 
Gość

Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: X-T10
cześć.

Ponieważ trzymanie x-t10 bez żadnego „wspomagacza” jest, jak dla mnie zdecydowanie niekomfortowe, a orginalny grip to jednak ponad 300 pln za kawałek metalu, postanowiłem nabyć drogą kupna znalezioną na ebay alternatywę i podzielić się z Wami moimi subiektywnymi odczuciami.

Co prawda produkt jest sprzedawany jako L-Plate, ale uchwyt nie pasował do mojego statywu, więc trudno mi coś powiedzieć na temat jego użyteczności w tym kontekście, jednak sam sprzęt jest dobrze spasowany więc raczej nie wróżę problemów na tym polu.

Obrazek

Oferta ebay:
http://www.ebay.com/itm/Quick-Release-QR-L-Bracket-Camera-Hand-Grip-Holder-For-Fujifilm-Fuji-XT10-X-T10-/221849918733?hash=item33a7491d0d:g:rYwAAOSwUdlWgQYa

Można go też kupić na amazonie:
http://www.amazon.de/Fotga-Schnellwechselplatte-Kennzeichenhalter-Handgriff-Kugelkopf/dp/B013UH24PI/ref=pd_cp_421_1?ie=UTF8&refRID=0CM5G1FQM7JCF0ZJ7S9C

Cóż tu dużo się rozpisywać - grip, jak sama nazwa wskazuje, poprawia ergonomię aparatu. Mocujemy go za pomocą kluczyka ampulowego, który jest dołączony do zestawu. Co ważne - tę boczną część można zdemontować (są dwie śrubki, odpowiedni kluczyk również w zestawie), dzięki czemu unikamy zbędnego powiększenia aparatu. Całość nie jest zbyt ciężka, jak dla mnie, poprawia nieco wyważenie sprzętu.

Produkt ma jednak dwie wady, które sprawiły, że musieliśmy się rozstać. Po pierwsze, uchwyt jest wykonany z plastiku. Śliskiego plastiku. No dobra, bezsensownie śliskiego plastiku. Próbowałem go pokryć gumą w sprayu, ale pomimo odtłuszczania powierzchni efekty były mizerne. Dopiero po tym, jak się go pozbyłem wpadłem na pomysł, że w sumie tę plastikową powierzchnię można było zmatowić pilnikiem i dopiero natryskiwać gumę - może wtedy efekty byłyby lepsze.

Drug wad a była, przynajmniej dla mnie, o wiele bardziej uciążliwa. Mianowicie, jeśli pracujecie z obiektywami o nieco większej średnicy - np. 56 f1.2, to umiejscowienie i wyprofilowanie gripa powoduje, że, przynajmniej ja (a jakichś specjalnie dużych dłoni nie mam) szorowałem palcami (tą częścią, gdzie kończy się paznokieć) o pierścień przysłony - ot, taki darmowy wstęp do manicure.

Podsumowując - zważywszy na cenę, warto ten produkt wziąć pod uwagę, szczególnie, jeśli korzystacie z mniejszych obiektywów (z 35 f1.4 nie było problemu).

Konkluzja jest taka, że ja, powyższy produkt oddałem koledze, który również używa x-t10 ale w połączeniu z 16-50 i on bardzo sobie ten produkt chwali, a ja szarpnąłem się na orginalny grip od Fujifilm, który jest mniejszy, ale ma gumowaną powierzchnię i jest nieco inaczej wyprofilowany, dzięki czemu nie drapię sobie palców o obiektyw.

Jak dla mnie - idealnym rozwiązaniem byłby grip o kształcie orginału, ale wielkości zamiennika :-)

Ktoś może widział jeszcze jakieś alternatywy?

Napisane: 2016-01-10, 20:54 
Nowicjusz

zdjęcia: 1
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Model aparatu: XT10
:D Moim zdaniem Fuji powinno ten swój firmowy grip dołączać w pudełku z aparatem jako wyposażenie standardowe, a nie kazać sobie za niego płacić ponad 300zł ;)

Ja alternatywy nie znalazłem - oglądałem coś podobnego do wynalazku opisanego przez Ciebie, ale ostatecznie zacisnąłem zęby i kupiłem oryginalny grip. Pasuje idealnie, trzyma się świetnie i (w odróżnieniu od odpowiednika do X-E1), ma dokładnie wykonany otwór pod klapką aku/karty.

Napisane: 2017-09-04, 16:01 
Nowicjusz

zdjęcia: 0
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Może ktoś mi podpowie do czego służy ta boczna część gripa ( można ją również odkręcić ) ??

https://www.amazon.de/Fotga-Schnellwech ... JCF0ZJ7S9C

Napisane: 2017-09-04, 18:08 
Moderator

zdjęcia: 6654
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 160 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Waldek3Miasto napisał(a):
do czego służy ta boczna część gripa

Robi za płytkę do montażu pionowego (L-bracket) zgodną z systemem Arca Swiss, taką jak ta poniżej:

Obrazek

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2017-09-04, 19:16 
Nowicjusz

zdjęcia: 0
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Dzięki.

Strefa czasowa: UTC + 1