Teraz jest 2017-04-26, 16:45

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2017-03-15, 21:46 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: X-T1
Witam klubowiczów , a zwłaszcza landszafciarzy :-)

Kupiłem Samyanga 12 mm f2,0, a teraz dobieram do niego zestaw filtrów Cokin.

Teoretycznie obiektyw ma przednie mocowanie filtra tradycyjnego 67 mm.

Taki rozmiar mocowania powinien spokojnie pokryć system Cokin P o średnicy filtrów 48-82 mm.
Cokin P jest też fajny bo i cenowo wychodzi znacznie korzystniej i łatwo znaleźć do niego np filtry hitech reversed , na których mi zależy.

Natomiast na stronie firmy Cokin pl zaznaczają, żeby jednak do formatu APSC oraz obiektywów szerokokątnych stosować system Z-pro.
Cena Z-pro jak i rozmiar znacznie większy. Nie znalazłem też odpowiedników hitech reversed na ten rozmiar mocowania Z pro.

Teoretycznie mógłbym zaryzykować chyba z zakupem filtrów w rozmiarze Cokin P skoro obiektyw ma średnicę filtra 67 mm a Cokin P kryje aż do 82 mm ??
Boję się jednak, że jeśli wrzucę polar, albo będę chciał użyć 2 filtrów to zaczną mi one wchodzić w rogi kadru :-( Stąd moje dzisiejsze pytanie :

Czy ktoś miał doświadczenia z używaniem Cokin P albo Z-pro na Samyangu 12 mm f 2.0 ? W co warto zainwestować ?

Napisane: 2017-03-15, 23:41 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
Używam Cokina P z X Pro 1 i XT-1 oraz obiektywem 10-24mmm f/4.
Ze standardowego holdera (takiego na 3 filtry) musiałem usunąć mocowanie 2 filtrów, pozostawiając możliwość włożenia tylko jednego filtra.

Nie znam obiektywu o którym piszesz, ale wydaje mi się, ze sugestia by używać Cokin Z może wynikać z tego że holder jest odsunięty od przedniej soczewki i przez to może wchodzić w pole widzenie obiektywu.

Nie potrafię jednak połączyć tego z formatem APSC. Na moją chłopską logikę to powinno być właśnie odwrotnie.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2017-03-21, 16:52 
Gość

Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Model aparatu: X100T, X-T1
Używam Samyanga 12ki z filtrami typu Hitech (Cokin P).
Problem z winietowaniem ze standardowym holderem (3 sloty) pojawia się w zasadzie tylko wtedy gdy:
1. przekręcasz holder o inny kąt niż protopadły do horyzontu,
2. zapakujesz dodatkowy filtr (ja używam np. czasem Hoyi ND400 i wtedy winieta jest koszmarna)
3. czasem zdarza się kiedy użyję 2 filtrów równocześnie (ale to się w ogóle rzadkoo zdarza).
4. stosuję redukcję 67-77 + adapter 77 + holder (czasem tak jest wygodniej... długo opowiadaćby dlaczego, ale przy 3 obiektywach które zmieniam tak jest wygodniej czasem).

Przy holderze szerokokątnym (na jeden filtr, i tylko jeden) problem występuje w pkt 2 i 4.

Strefa czasowa: UTC + 1