Teraz jest 2017-10-21, 00:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
Napisane: 2017-05-19, 16:06 
Nowicjusz

Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: X-T1
rocket666 napisał(a):
PS. Swoją drogą osobiście mnie nurtuje dlaczego obiektywy FE mają tak schowany tylni element. Przynajmniej te które widziałem tj. FE 55/1.8 i FE 50/1.8.

Może dlatego że to stosunkowo długie ogniskowe?

Napisane: 2017-05-19, 17:45 
Zaangażowany

zdjęcia: 9
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
MAF napisał(a):
Może dlatego że to stosunkowo długie ogniskowe?

XF 56/1.2 i pewnie 50/2.0 (nie miałem okazji trzymać w rękach) nie mają takiej sytuacji. Podobnie z 35tkami jeśli stosować x1.5.

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2017-05-21, 23:45 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
rocket666 napisał(a):
Matryce lubią jednolity kąt padania promieni słonecznych, im bardziej jednolity tym lepszy.

To nie do końca tak - matryce "lubią" kiedy światło pada prostopadle do płaszczyzny matrycy. Światło padające jednolicie ale nie prostopadle nie jest dobre dla jakości zdjęć.

rocket666 napisał(a):
Konstrukcja np. szerokokątnych obiektywów dzięki krótkiemu FFD jest prostsza, obiektywy mogą być mniejsze, tańsze i przy tym oferować porównywalną albo lepszą jakością obrazu od tych przeznaczonych do długich FFD. Wynika to wszystko z tego, że obiektywy przeznaczone do długich FFD muszą mieć więcej elementów itp. które będą odpowiednio korygować min. kąt padania promieni światła aby osiągnąć wspomnianą telecentryczność. To powoduje, aberrację i wiele innych potencjalnych wad optycznych co przekłada się na jakość obrazu. Abstrahując krótki FFD ma więc lub może mieć wpływ na lepszej jakości obraz, cenę i gabaryt obiektywu.

Stanowisko Zeiss w tej sprawie:

"Dear Mike!
We have an answer for you now: because of the shorter flange focal distance of mirrorless camera systems compared to SLR systems (e.g. E-mount: 18mm, F-mount: 46.5mm), some lenses could be designed differently. This could result either in a slightly smaller (shorter) barrel, or in a more complex, higher performing lens compared to a comparable SLR lens of the same focal length and speed. Of course, it is not possible to overcome the laws of physics. The diameter of the entrance pupil is always fixed by the focal length and speed.
Completely new optical designs like our Loxia Distagon T* 2,8/21 benefit from the short flange focal distance of the E-mount, leading to a more compact lens compared to the SLR lens with the same data.
Best regards
ZEISS Camera Lenses Team"

Dla systemów z lustrem (duży flange distance) produkowano bardzo dobre obiektywy, które nadal są bardzo dobre. Wystarczy popatrzeć na ceny starych, używanych obiektywów i porównać je do tych nowych by przekonać się, że te nowe wcale niekoniecznie są lepsze skoro stare wciąż są w cenie.
Faktycznie któtki flange distance pozwala na łatwiejsze konstruowanie mniejszych, a co za tym idzie tańszych obiektywów. Ale czy wpływ na jakość generowane go obrazu jest naprawdę taki duży? Moim zdaniem niekoniecznie. Nowoczesne techniki komputerowe na etapie projektowania, obróbka sterowana cyfrowo czyli pozwalająca na dużo większą precyzję, różne rodzaje szkła stosowane do wyrobu soczewek, soczewki o krzywiźnie zmieniającej się w zależności od odległości od osi optycznej i pewnie inne czynniki o których nie wiem - to są, moim zdaniem, czynniki powodujące w dużo większym stopniu niż krótki flange distance, że obecne obiektywy mogą być lepsze, mniejsze, tańsze.
Podkreślam mogą... Zresztą i Ty i ta osoba z ZEISS Camera Lenses Team także używacie raczej słowa "mogą" niż "są"...

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2017-05-22, 12:37 
Zaangażowany

Raczej się zgadzam z Tobą i wydaje mi się, że mówimy o tym samym. Matryca jest ustawiona pod kątem prostym względem osi obiektywu w więc jednolitym kątem może być tyko kąt prosty. Klisza była znacznie mniej wymagającym elementem światłoczułym niż matryce cyfrowe stąd ten parametr był bardziej wybaczenym elementem. (kąt padania). Nie oceniamy też tutaj czy są inne bardziej ważne czynniki wpływające na jakość obrazu ale niewątpliwie te które wymieniles mogą mieć wpływ co więcej mogą mieć większy wpływ, trudno zaprzeczyć czy potwierdzić. Czy stare obiektywy są równie dobre jak nowe? Napewno mają swoje unikalne cechy "nie do podrobienia" przez nowe cyfrówki. Ale patrzac na ceny jako przekładnie jakości IQ to ceny oscylują w granicach raczej tańszych obiektywów typu Meike. Chyba że mówimy o 1.2 to wiadomo :)

Napisane: 2017-05-22, 13:39 
Moderator

rocket666 napisał(a):
Matryca jest ustawiona pod kątem prostym względem osi obiektywu w więc jednolitym kątem może być tyko kąt prosty.

Jesteś pewien? Jednolicie znaczy "tak samo". Czyli jeśli wszystkie promienie padają na matrycę pod kątem, na przykład, 80 stopni to nadal padają jednolicie, ale już nie prostopadle do płaszczyzny matrycy... I to się przekłada na jakość obrazu.

rocket666 napisał(a):
Klisza była znacznie mniej wymagającym elementem światłoczułym niż matryce cyfrowe stąd ten parametr był bardziej wybaczenym elementem. (kąt padania).

Dokładnie! ziarno srebrowe ma dużo mniejsze wymiary niż komórka światłoczuła matrycy i co ważniejsze, nie ma miniaturowej soczewki tak jak komórki matrycy. Myślę, że to właśnie te dwa parametry powodują, że telecentryczność nie bolała tak bardzo w przypadku fotografii srebrowej.

rocket666 napisał(a):
Czy stare obiektywy są równie dobre jak nowe? Napewno mają swoje unikalne cechy "nie do podrobienia" przez nowe cyfrówki. Ale patrzac na ceny jako przekładnie jakości IQ to ceny oscylują w granicach raczej tańszych obiektywów typu Meike. Chyba że mówimy o 1.2 to wiadomo :)

Hm... jesteś pewien? Poniżej masz szybko wyszukane szkła o ogniskowych od 8 do 24mm, różnym świetle (żaden nie ma ekstremalnie dużej jasności, niektóre wręcz przeciwnie) - starałem się nie wybierać nadroższych, zazwyczaj są to pozycje raczej z połowy lub z dołu pierwszej strony wyników wyszukiwania w eBay. Zaiste te tańsze obiektywy Meike niezłe ceny trzymają...

http://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-Nippon- ... SwdGFYvVXn

http://www.ebay.co.uk/itm/Fish-eye-NIKK ... Sw~y9ZDGmn

http://www.ebay.co.uk/itm/Excellent-Nip ... SwHHFY~dBD

http://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-Fisheye ... SwopRYb203

http://www.ebay.co.uk/itm/Ai-S-Nikkor-1 ... Sw42dZBmx7

http://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-Nikkor- ... Swol5Y0uF3

http://www.ebay.co.uk/itm/NIKON-F-20mm- ... SwjDZYckpp

http://www.ebay.co.uk/itm/Nikkor-Nikon- ... SwZQRYd~VM

http://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-Nikkor- ... SwUsJYWAPv

http://www.ebay.co.uk/itm/Nikon-Nikkor- ... SwpzdWr8ET

...
...
FIAP Salons

Napisane: 2017-05-22, 14:53 
Zaangażowany

Tak jestem pewien, że matryca jest pod kątem prostym do osi obiektywu. Więc reszta się rozumie się sama przez siebie. Jestem daleki od sporów nt. lapsusów językowych.

Ws. Obiektywów, przykleiles jakieś perełki (zaskoczony, że tyle nie - cajsow), rare'y i mythical rare'y pewnie pamiętają czasu smoków i rycerzy. Nie jestem pewny dalej czy dorównują obecnym przyzwoitym obiektowom np. Samyang. Ich wartość wynika raczej z statusu, a nie możliwości. Swoją drogą, w czasach analogowych nie było korekcji elektronicznej np. winiety stąd konstruktorzy mieli trudniejsze zadanie przed sobą.

Napisane: 2017-05-22, 15:39 
Moderator

rocket666 napisał(a):
przykleiles jakieś perełki

Pisałem dokładnie skąd taki wybór. Ale skoro uważasz że to perełki, nie mam nic więcej do powiedzenia.

Dziękuję, dla mnie EOD.

...
...
FIAP Salons

Napisane: 2017-05-22, 16:08 
Zaangażowany

"Jakieś perełki" ale nie ze względu na właściwości optyczne tylko na ich domniemany legendarny status (domniemany bo nie znam ich). Swoją drogą kiedyś bardzo trudno było wyprodukować obiektyw szerokokątny, może też ta cena w owych czasach miała coś z tym wspólnego.

Tu jest np. obiektyw Petzval (ma pewnie ze sto lat) i swoje kosztuje - jakość obrazu wiadomo jaka ale nie oto chodzi prawda?

http://www.ebay.com/itm/1863-64-Darlot- ... 2080187934

Napisane: 2017-05-22, 17:42 
Moderator

rocket666 napisał(a):
"Jakieś perełki" ale nie ze względu na właściwości optyczne tylko na ich domniemany legendarny status (domniemany bo nie znam ich). Swoją drogą kiedyś bardzo trudno było wyprodukować obiektyw szerokokątny, może też ta cena w owych czasach miała coś z tym wspólnego.

Tu jest np. obiektyw Petzval (ma pewnie ze sto lat) i swoje kosztuje - jakość obrazu wiadomo jaka ale nie oto chodzi prawda?

http://www.ebay.com/itm/1863-64-Darlot- ... 2080187934

Wybacz, ale naprawdę uważasz że 700 dolarów to jakaś nieziemska suma dla kolekcjonera? Przecież tego nikt nie kupi do robienia zdjęć, tylko przez większość czasu będzie stał za szkłem... A do aparatu założą go może raz na kilka lat. A i to też niekoniecznie do robienia zdjęć.

Przekładając to na wspólczesne ceny, to można by powiedzieć że obiektyw za 700 dolarów to taka raczej średnia półka.

Ja Ci wskazałem obiektywy których ludzie wciąż używają do robienia zdjęć. Szkoda że nie zauważasz różnicy. A już argment że Ty nie znasz, to w ogóle jest nie do obalenia :-)
A ceny są z dzisiejszego rana, nie z czasów kiedy te szkła produkowano...

Naprawdę dajmy temu spokój. Do niczego ta dyskusja nie doprowadzi.

...
...
FIAP Salons

Napisane: 2017-05-22, 22:52 
Zaangażowany

Z tego co wiem Petzval nadal jest w użyciu, niedawno nawet wydano reedycję obiektywu. Fani lomografii go używają i kochają za nieziemski klimat z poprzedniej epoki aczkolwiek szkło jest słabe optycznie praktycznie pod każdym względem zarówno oryginał jak i wersja nowa.
Podobnie pewnie jest z tymi słoikami, które przykleiłeś, jak zauważyłeś ludzie (a raczej ich pewna grupa) wciąż ich używają i jak mi się wydaje nie za jakość obrazu tylko ze względu na niepowtarzalny charakter jaki mają zdjęcia nimi wykonane.

https://www.kickstarter.com/projects/lo ... trait-lens

Również, uważam, że dyskusja powoli wyczerpuje się, ponieważ zeszliśmy z wpływu FFD, na możliwość poprawy IQ w doczesnych aparatach, na jakość obiektywów z poprzedniego milenium. Choć zawsze miło jest podyskutować i czegoś nowego się dowiedzieć.

PS. Zdj. z nowego Petzvala
Obrazek

Obrazek

Obrazek
żródło: http://naomitakesphotos.com/naomi-takes ... zing-bokeh

Napisane: 2017-06-07, 21:36 
Kontrybutor

Otrzymał podziękowań: 22 razy
Model aparatu: X-E2, 18/35/60
Te zdjęcia petzvalem z "wirtującym" tłem w ogóle nie określają charakteru tego obiektywu (konstrukcji optycznej), nie mówiąc o jego "nieziemskim klimacie". To co najwyżej "skutki uboczne" źle dopasowanego obiektywu (jego krycia) do formatu zdjęcia/matrycy.

Takie zdjęcia to antyreklama petzvala.

Napisane: 2017-06-09, 10:11 
Zaangażowany

Hm... To wrzuć coś oddające lepiej jego pracę. Z chęcią bym zobaczył co masz na myśli.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1