Teraz jest 2017-04-26, 16:43

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2017-03-26, 22:17 
Administrator

zdjęcia: 18
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 54 razy
Model aparatu: Cyfrowe tylko Fujifilm a analogi różne
Na portalu DP Review opublikowano ostrą ocenę aparatu GFX, potem zmiękczono wymowę rozpoczynając dyskusję o całej kategorii aparatów średnioformatowych

https://www.dpreview.com/opinion/234170 ... this-first

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2017-03-27, 18:58 
Nowicjusz

Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Model aparatu: X-T1
Artykuł jest trochę dziwny, czytałem go jakiś czas temu.

Np. najpierw informują, że sensor w komórce ponieważ jest mniejszy jest gorszy od FF, następnie robią akapit "teoretyczna przewaga większego sensora" gdy porównują FF do MF.

Szum na zdjęciach nie powstaje w wyniku zwiększanego ISO tylko mniejszej ilości światła padającego na sensor. Niestety autor "popisał się" stosując przelicznik wielkości matrycy do parametru T, a nie F. W ogóle szkła mają T który nie równa się F więc szkło do "FF" F/1.4 może mieć równie dobrze T= 1.8, a nawet 2.0 tak samo jest oczywiście też z MF. Wiadomo również, że szkła pracują lepiej przymknięte niż szeroko otwarte na F/1.4-1.2 - są po prostu ostrzejsze i mają mniej widocznych wad typu aberracja. Nie wziął pod uwagę wielkości pixela na SONY FF jest 42Mpix na MF 50Mpix. Nie wziął również pod uwagę (porównując do DSLR) parametru "flange distance" odl. od tylniego elementu obiektywu do matrycy. W DSLR jest po drodze lustro więc wiadomo, że odległość jest znaczna. Im mniejsza tym lepszy obraz, mniejsze szkło.

Abstrahując dla mnie zaletą mniejszej matrycy np. APS-C jest to, że np. robiąc zdjęcia dwóm osobom obok siebie (widmo ktoś będzie trochę bliżej, trochę dalej) mogę sobie pozwolić na przymknięcie szkła np. do f/2.8 aby obydwie były "in focus", na FF pewnie musiał bym pójść dalej przymykając szkło do f/4.0 czy nawet f/5.6. Jest to dla mnie ważne ponieważ fotografuję głównie w pomieszczeniach w świetle zastanym.

Kończąc dprev musiało wystawić aż 3 FF aby dorównać MF to tez się rzuca w oczy.

Ciekawym eksperymentem myślowym było by też zamienić słowa MF na FF, a FF na APSC w tym artykule czytając go. Myślę, że różne kamery i sensory są do różnych zadań i tak należy o tym myśleć. Porównując do siebie różny sprzęt trzeba brać też pod uwagę cenę, ponieważ zwykle jest tak, że płacimy za to co dostajemy. Więc tym samym jestem daleki od porównywania kamery APSC za 8K do FF za 20K czy MF za 30K bo to jest bez sensu.

PS. Warto być też szczerym i nie ma wątpliwości, że SONY ma najlepsze sensory na świecie w swoich kamerach i nie oddaje ich technologii konkurencji :)

Napisane: 2017-04-05, 18:58 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ten sam serwis właśnie opublikował recenzję: https://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-gfx-50s

Napisane: 2017-04-05, 20:04 
Nowicjusz

http://www.fujirumors.com/dpreview-fuji ... old-award/

Podoba mi się stwierdzenie:

"The Nikon D810, Pentax K-1, Canon 5DS R and Sony a7R II all offer 90% or more of what the Fujifilm offers in terms of IQ,(...)"

które można interpolować na APS-C, które daj 90% tego co powyższe, konkluzja APS-C to 80% tego co daje MF :)

Napisane: 2017-04-05, 20:16 
Nowicjusz

Otrzymał podziękowań: 9 razy
Model aparatu: X-T1, X-E1
rocket666 napisał(a):
które można interpolować na APS-C, które daj 90% tego co powyższe, konkluzja APS-C to 80% tego co daje MF :)

Chyba 81%?

Napisane: 2017-04-05, 20:28 
Nowicjusz

81%

Strefa czasowa: UTC + 1