Teraz jest 2017-04-24, 14:09

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2017-04-22, 11:58 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: brak
Pytanie do uzytkownikow jaki filtr UV i polaryzacyjny macie u siebie? domyslalm sie ze musi to byc wersja SLIM ale czy posiadanie takiej wersji sprawi, ze filtr nie bedzie widoczny na szerokim kącie?

mysle o UV
Hoya Filtr UV (0) PRO 1 Digital 72mm - grubosc ramki 3mm
https://proline.pl/?p=HOYA-UVPD72P

lub

Hoya Filtr UV Fusion Antistatic 72mm - nikt nie podaje grubosci
https://proline.pl/?p=HOYA-UVFA72P

i polaryzcyjny
Hoya Filtr Polaryzacyjny CIR-PL Slim (PHL) 72mm - nikt nie podaje grubosci
https://proline.pl/?p=HOYA-PLC72P-SLIM

lub
Hoya Filtr Polaryzacyjny Fusion Antistatic CIR-PL 72mm
https://proline.pl/?p=HOYA-PLCFA72P
cena prawie dwukrotnie wyzsza co jest dla mnie troche niezrozumiale

musze jeszcze przeanalizowac oferte Marumi.

Mozna na tym obiektywie miec jednoczesnie nakrecony UV i Polar?

Napisane: 2017-04-22, 16:05 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
A po co Ci UV? Po pierwsze to przed matrycą masz już filtr odcinający UV.
A po drugie - póki nie fotografujesz na filmie w wysokich górach, to UV jest Ci niepotrzebne.

darthc42 napisał(a):
Mozna na tym obiektywie miec jednoczesnie nakrecony UV i Polar?

Można na każdym tylko po co? To są dwa dodatkowe elementy w torze optycznym, dwa elementy oznaczają 4 przejścia powietrze-szkło. Wystarczy brak perfekcji w wykonaniu filtrów żebyś zauważył degradację obrazu. Jak pisałem wyżej - UV jest zbędny, ale jeśli się upierasz, to zdejmuj go kiedy zakładasz inny filtr. Już choćby z tego powodu, że każdy filtr (z wyjątkiem takiego wykonanego ze szkła kwarcowego o ile taki istnieje) już i tak jest filtrem UV - szkło słabo przepuszcza promieniwanie UV.

Winieta która może powstać przez założenie dwóch filtrów to dodatkowy problem.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2017-04-22, 17:50 
Nowicjusz

Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Model aparatu: X-T1
Mam te Hoya Filtr UV Fusion Antistatic, niektóre UV potem (gdy się dowiedziałem, że nie jest już potrzebny :) ) kupowałem wersję "protector" aby chronić obiektywy. Kup sobie coś takiego, ja wybrałem tą wersję Antistatic bo niby miał się kurz do niej nie czepiać. Możesz też pójść po wersję HD niby wytrzymalsza? Ja po prostu kierowałem się ceną (kupiłem drogie), żeby zminimalizować możliwość negatywnego wpływu filtra na IQ obiektywu. Wersja Antistatic jest bardzo cienka, mam filtr ND32 Hoya, który jest 2-2,5x grubszy.

Miś wspomniał o możliwej utracie jakości obrazu. Ja powiem tak, nigdy nie widziałem różnicy. Robiłem zdjęcia z, bez, z kilkoma, testowałem różnie - dla mnie nie ma różnicy, może jakieś flary - tego nie sprawdzałem. Acz warto wspomnieć, że testowałem tylko Hoya UV i Protector i ND, na M42 mam jakieś stare Hoye. Warto zainwestować w przejściówki na filtry ND czy polaryzacyjne albo popłyniesz z gotówką kupując do każdego obiektywu. Tłumacząc prosto, kupujesz możliwie największy filtr ND czy polaryzacyjny jak będzie Ci potrzebny (musisz wiedzieć jaki obiektyw z największym gwintem w przyszłości zamierzasz mieć albo kupujesz porostu największy gwint używany w Fuji to chyba 72mm), a potem redukujesz na mniejsze gwinty. Przejściówka na allegro kosztuje z 10PLN. Jedyny minus, nie założysz tulipana.

Winety na 100% raczej nie będzie - tulipan jest znacznie dłuższy. Na 120% nie będzie jeśli kupisz większy filtr i będziesz redukował.

Napisane: 2017-04-22, 18:43 
Moderator

rocket666 napisał(a):
wersję "protector" aby chronić obiektywy

do ochrony obiektywu to służy dekielek i dobra torba/pokrowiec na obiektyw. A i osłona przeciwsłoneczna swoje robi.

...
...
FIAP Salons

Napisane: 2017-04-22, 21:31 
Nowicjusz

Otrzymał podziękowań: 5 razy
Model aparatu: X-T1
The Mis' napisał(a):
do ochrony obiektywu to służy dekielek i dobra torba/pokrowiec na obiektyw. A i osłona przeciwsłoneczna swoje robi.

I tak też mówią najstarsi górale, osłona przeciw słoneczna w przypadku niekontrolowanego upadku obiektywu prawdopodobnie przyjmie większość energii i ją rozproszy np. pękając.

Ja miałem na myśli ochronę przed kurzem i brudem, który może się zebrać na przednim elemencie. Patrząc na moje "protector'y" jest tego całkiem sporo po dwóch latach użytkowania. Obiektyw zawiera drogocenne anty-flaroawe powłoki, które jak wszystko ścierają się gdy się je trze, nawet cudownym lenspenem dlatego wolę martwić się o protector. Choć niektórzy nie martwią się o brud na przednim elemencie bo go po prostu nie widać na zdjęciach.

W M42 wspomniany protector może (ale nie musi) wesprzeć obiektyw w tym temacie ponieważ nowe filtry zawierają nowe rodzaje powłok (tzw. multicoating), które zakładam, że są lepsze (przynajmniej technologicznie) od tych z lat 60-tych.

Napisane: 2017-04-23, 08:42 
Moderator

rocket666 napisał(a):
Obiektyw zawiera drogocenne anty-flaroawe powłoki, które jak wszystko ścierają się gdy się je trze

Od wielu już lat, to nie jest do końca prawda. Jakość powłok i sposób ich nakładania zmienił sie diametralnie i obecnie raczej trudno jest je uszkodzić. I jak sam zauważyłeś - zanieczyszczenia przedniej soczewki nie mają zbyt dużego wpływu na jakość zdjęc.

...
...
FIAP Salons

Napisane: 2017-04-23, 15:20 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Model aparatu: brak
The Mis' napisał(a):
A po co Ci UV? Po pierwsze to przed matrycą masz już filtr odcinający UV.
A po drugie - póki nie fotografujesz na filmie w wysokich górach, to UV jest Ci niepotrzebne.

Dlatego ze chce miec zalozony filtr ochronny. moge kupic w podobnej cenie sam ochronny ale po co jak moge miec UV? w zaden sposob nie psuje sobie nic przez zalozenie tego filtra.

Cytuj:
Jak pisałem wyżej - UV jest zbędny, ale jeśli się upierasz, to zdejmuj go kiedy zakładasz inny filtr.

Jestem leniem i zawsze nakladalem na UV polar i bylo OK.

Ktos ma ten obiektyw i moglby podzielic sie swoim doswiadczeniem?

Napisane: 2017-04-23, 16:07 
Gość

zdjęcia: 0
Model aparatu: x-e2
Ja kupiłem filtry hoya digital, polaryzacyjnego nie miałem okazji sprawdzić ale ochronny z uv zawsze mam założony tak na wszelki wypadek, jak ma się coś stać to lepiej niech to będzie filtr a nie obiektyw, a przecież na jakości nic nie tracę. The Miss pisał o dekielkach ale jak się chodzi po lesie, zawsze jakaś gałązka może szkło szurnac a że jestem leniem nie mam ochoty za każdym razem zakładać i zdejmować dekielka, wolę zainwestować w filtr.

Napisane: 2017-04-23, 16:22 
Ekspert

zdjęcia: 987
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 48 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
Ja mam kiepskie doświadczenia z filtrami UV i uważam, że ich stosowanie nie ma większego sensu.
Jest to jednak szkło przed przednią soczewką. Potrafi skutecznie zmylić AF, a wiadomo w bezlustrach AF torpedą nie jest :) Mam wprawdzie na jednym ze szkieł założony, ale tylko dlatego, że nie mam do niego tulipana i kupiłem szkło już z filtrem. Moim zdaniem szkoda kasy na filtry UV. Tulipan lepiej chroni.

Napisane: 2017-04-23, 21:23 
Moderator

darthc42 napisał(a):
chce

OK, to wystarczy - chcesz Twoje prawo, bo z każdego innego powodu filtr UV nie ma żadnego sensownego zastosowania.

darthc42 napisał(a):
w zaden sposob nie psuje sobie nic przez zalozenie tego filtra.

Mylisz się, nawet najlepszy filtr może spowodować degradację obrazu. Pytanie tylko, czy taka degradacja będzie akceptowalana. Miałem do czynienia z różnymi filtrami i z doświadczenia, wiem że im mniej przed obiektywem szkła (a własciwie przejsć szklo/powietrze) tym dla obrazu lepiej. W końcu obiektywy są justowane beż żadnego dodatkowego filtra w torze optycznym.

jordi70 napisał(a):
przecież na jakości nic nie tracę

Następny co z fizyką chce się kłócić... Mogę spytać jaką masz pewność że szkło, z którego wykonano filtr, jest obojętne optycznie? Że płaszczyzny filtra są idealnie równoległe? że szkło filtra jest idealnie prostopadłe do osi obiektywu?
Powtórzę: kwestią jest czy degradacja obrazu przez filtr będzie akceptowalna. Odpowiedź brzmi: może być, a prawdopodobieństwo tego zazwyczaj rośnie wraz z ceną filtra.

jordi70 napisał(a):
The Miss

The Mis'

jordi70 napisał(a):
jak się chodzi po lesie, zawsze jakaś gałązka może szkło szurnac a że jestem leniem nie mam ochoty za każdym razem zakładać i zdejmować dekielka, wolę zainwestować w filtr.

Żaden z obiektywów jakie kiedykolwiek miałem nie miał nigdy żadengo filtra ochronnego, dekielki zakładam im tylko na podróż (a i to tylko po to żeby luzem nie latały po torbie), podczas zdjęć nigdy - obiektywy siedzą w torbie lub na aparatach mając wyłacznie osłony przeciwsłoneczne i tylne dekle. To wystarcza - przez ponad 30 lat nie udało mi się uszkodzić przedniej soczewki. Nawet podczas upadku na pysk z aparatem zawieszonym na szyi.

...
...
FIAP Salons

Strefa czasowa: UTC + 1