Teraz jest 2018-09-19, 17:18

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 PostTytuł: Próba portretu
Napisane: 2014-08-22, 16:24 
Nowicjusz

zdjęcia: 106
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Model aparatu: X-S1 -> D7100 -> D750
Krzysztof Powolny napisał(a):
Może zastanów się na początek, co chcesz pokazać, bo reszty możesz się nauczyć

Czytając cały Twój komentarz, mam wrażenie że nie przeczytałeś postu otwierającego wątek, a zwłaszcza samego tytułu wątku. Pewne elementy z Twojego wpisu chętnie wrzucam do "to do". Niestety tylko elementy. Pominę tutaj wchodzenie w szczegóły z wiadomych względów. Pozdrawiam.

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2014-08-22, 18:35 
Administrator

zdjęcia: 18
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy
Model aparatu: Cyfrowe tylko Fujifilm a analogi różne
adp, ależ przeczytałem i uważam, że to super, że pytasz o szczegóły techniczne, ale i tak warto na początek zastanowić się nad tym co chce się opowiedzieć o osobie portretowanej, bo reszta czyli ustawienia, światło jest łatwiejsze. A może po prostu za dużo naczytałem się książek i filozofuję.

POzdrawiam,

Napisane: 2014-08-22, 19:38 
Moderator

zdjęcia: 3740
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Model aparatu: S 5600->S 6500 fd->S 100 fs->X-S1
Krzysztof Powolny napisał(a):
A może po prostu za dużo naczytałem się książek i filozofuję.

hehhe - tak nieco ;)
Nie każdy portret czy sesja w parku musi nieść za sobą emocje ;)

Mi się 2 podoba :)
A, że forum ma zastój - wakacje i ogólny spadek komentujących. Dobrze, że włożyłeś kij w mrowisko to może coś ruszy ;)

ŚWIAT WITRAŻY - ZAPRASZAM

Napisane: 2014-08-22, 19:54 
Nowicjusz

YELLO_35 napisał(a):
Dobrze, że włożyłeś kij w mrowisko

Skoro tak uważasz, to jak zdobędę nowy kij (a już coś na widnokręgu jest), to wbiję go ponownie :) Oby nie był gorszy niż ten, czas pokaże.

Napisane: 2014-08-22, 20:46 
Ekspert

zdjęcia: 997
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
Zmiana kija nie pomoże ;)
Z portretami to dziwna sprawa jest. A właściwie może i nie. Po prostu fajnie jest jak uda się stworzyć klimat. Ty chyba zacząłeś od "dupy" strony.
Dwie lampy, soft boxy, zdalne wyzwalanie. IMHO nie tędy droga. Używałeś kiedyś blendy, albo czy robiłeś fotki dziewczynie przy zastanym rozproszonym przez firanki świetle w pokoju? Jeśli nie, to polecam takie próby. Wtedy można zrozumieć czym jest miękkie światło. Takie naturalne rozpraszanie ma jeszcze jedną zaletę. Nie ma problemów z WB, które u Ciebie wystąpił. W stosunku do otoczenia błysk jest za "ciepły"(fotka 2).
Ja też walczę z portretem z różnym skutkiem. Zwykle jest tak, że mnie się podoba, a innym różnie ;)
Reasumując;
-zastane światło nie najlepsze,
-tło pozostawia wiele do życzenia,
-błysk za "ostry" i WB do poprawy
-dziewczyna jeszcze się nie nauczyła grać przed obiektywem, ale trening czyni mistrza. A nie jest to łatwe. Jest mnóstwo poradników w sieci o pozowaniu
powodzenia. Choć chyba sobie mógłbym życzyć tego samego :D

Napisane: 2014-08-22, 21:17 
Nowicjusz

fazi75 napisał(a):
Używałeś kiedyś blendy, albo czy robiłeś fotki dziewczynie przy zastanym rozproszonym przez firanki świetle w pokoju

Nie mam blendy, chociaż jej koszt jest znacznie mniejszy niż koszt lampy. Nie mam, bo nie dysponuję asystentem, a nie chcę się uzależniać od proszenia modelki o auto-asystę. To spowoduje zresztą załamanie się mimiki twarzy. Nie mam jeszcze skleconego kącika a'la studio w mieszkaniu ze sztucznym tłem wieszanym. Wierz mi, że tło realne kompletnie się nie nadaje do publikacji.
Te sesje traktuję też jako naukę "strobbingu" (jeśli to określenie nie jest na wyrost). Ostatnia sesja opóźniła się o godzinę i już nie było naturalnego światła (a wielka szkoda, bo póki było, to drzewa świeciły jak neony, mogła być rewelacja). Po prostu dziewczyna "układała włosy" (tak to ujmę ;).
Jeszcze ws. światła bardziej miękkiego. Wybór softu 60 cm podjąłem po przewertowaniu wielu wywodów, jaki soft nadaje się do lampy reporterskiej. Przeważały opinie, że większego taka lampa nie pociągnie. Stąd ten wybór, może błędny, bo podnosząc ISO pewnie można by walczyć i na okcie 120 cm. I byłoby miękko i miło... No tak, ale tylko pod warunkiem, że zastanego światła nie jest za dużo.
Nie jest to więc moim zdaniem takie proste dla amatora, który nie ciągnie na sesję w plener części swojego sprzętu ze studia (lampy, zasilanie, modyfikatory).

Moim zdaniem trzeba po prostu próbować i ćwiczyć na tym, co się póki co posiada. Z czasem rozwinę osprzęt, ale chcę to zrobić ewolucyjnie i świadomie, a nie na hurra.

Ostatnio edytowano 2014-08-23, 06:24 przez adp, łącznie edytowano 1 raz

Napisane: 2014-08-22, 22:14 
Ekspert

zdjęcia: 997
Otrzymał podziękowań: 53 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
adp napisał(a):
Moim zdaniem trzeba po prostu próbować i ćwiczyć

Jasne, że tak. Jak najbardziej się zgadzam. Tylko, że moim zdaniem nie od świecenia lampami naukę portretu się zaczyna. Jak podstawy kuleją to i nazwy sprzętów które wymieniłeś nie pomogą.
A z obróbką co? Bo fotki wyglądają na kompletnie surowe. Nie mówię, że to zło. Ale warto by było zrobić co nieco ;)

Napisane: 2016-02-08, 20:27 
Nowicjusz

Minął rok od ostatniej mojej aktywności w tym wątku i chciałbym się podzielić widoczkiem z ostatniej mojej próby portretowej.

Osobiście mam następujące wątpliwości:
- silne zbliżenie na tej 85-ce spowodowało pewne deformacje - pytanie czy są one rażące
- z prawej strony doświetliłem mini softboksem (mini...), co widać po dość ostrym cieniu pod policzkiem
- mogłoby być lepsze doświetlenie włosów...

Zmarszczek nie odważyłem się wygładzać, ale "bezzmarszczkowa" młodość to chyba nie jedyny walor godny fotografowania.

[4]
Obrazek

Napisane: 2016-02-08, 20:37 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 113 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
co jest rażące to zła ekspozycja - oczy giną w cieniu, a błyszczący pierścień skutecznie odciaga uwagę od twarzy.
Do tego ręka znikąd na pierwszym planie - ja sosbiście nie lubię, ale tutaj walor skóry na dłoni powoduje że wydaje się bardziej istotna niż twarz niż twarz.
Zawsze mnie uczono że jeśli ręka dotyka twarzy, to tak żeby nie powodowała tejże twarzy zniekształceń. A tutaj mamy śliczne dołeczki na policzkach tylko co z tego jeśli jeden został zdominowany przez dziurę zrobioną palcem. Szkoda... wydaje mi się, że gdyby oczy były prawidłowo naświetlone, to razem z tymi dołeczkami "zrobiłyby" całe zdjęcie. I ręka nie byłaby potrzebna.
IMho jednak największym mankamentem jest tutaj brak światła.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2016-02-08, 21:38 
Nowicjusz

Dziękuję za ten opis. Jak teraz patrzę na to zdjęcie, to wszystko się zgadza, co napisałeś. Dodam, że deficyt światła na twarzy widziałem przy obróbce, ale wyciągając doszedłem do miejsca, gdzie dłoń stawała się niebezpiecznie jasna. Pewnie "sztuczkami" lokalnych korekt można by tutaj coś jeszcze poprawić...
Nieco tłumaczy fakt, że pracowałem sam z modelką, bez kogoś, kto by trzymał blendę. Ciężko jest wypośrodkować między pośpiechem (cierpliwość modelki, zbliżający się zmierzch), a dobrym ustawieniem "błyskanego" światła.
Podsumowując, potrzeba po prostu większej praktyki. :)

Napisane: 2016-02-09, 01:09 
Gość

zdjęcia: 13
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: f30
Może takie przyda sią Tobie do czegos bo ryzyko robić portret modelce ktorej zdjecie sie nie przyda i jeszcze się obrazi .. więcej nie przyjdzie i zawsze bedzie już niecierpilwość ;)
- cienie lepiej wyciaga photoshop (odzielnie na cieniach i odzielnie na swiatłach) mając tak drogi sprzet szkoda nie zainwestowac w lepszy program wywołujący niz paint shop pro
i duzo schodzic z kontrastem

możesz jeszcze w swoim guście poobrabiać tak podciągniete
link
https://goo.gl/photos/Cu3hsghSaygLibu97

Obrazek

to czemu sie tak silnie zbliżyłeś ze sie wypaczyła ;)
zrobisz wiecej a wykadrujesz w programie jak bedzie pasowało i jak akurat poczujesz że pasuje - powinienes dawac sobie zapas na pomysły pózniejsze
nie po to masz 85 żeby chuchać na modelkę no chyba ze miętę ktos tu czuje :)

ps
nie , nie sa az tak rażące mozna smiało dać w ramke i postawić na komódce czy cuś ;) choc do tego to dałbym z 15 % filtra sepi lub głebokiej żółci bo jest za zimne

Napisane: 2016-02-09, 06:47 
Nowicjusz

Dzięki za twoją obróbkę, dała inspirację.

domino napisał(a):
- cienie lepiej wyciaga photoshop (odzielnie na cieniach i odzielnie na swiatłach) mając tak drogi sprzet szkoda nie zainwestowac w lepszy program wywołujący niz paint shop pro
i duzo schodzic z kontrastem

to czemu sie tak silnie zbliżyłeś ze sie wypaczyła ;)
zrobisz wiecej a wykadrujesz w programie jak bedzie pasowało i jak akurat poczujesz że pasuje - powinienes dawac sobie zapas na pomysły pózniejsze
nie po to masz 85 żeby chuchać na modelkę no chyba ze miętę ktos tu czuje :)

ps
nie , nie sa az tak rażące mozna smiało dać w ramke i postawić na komódce czy cuś ;) choc do tego to dałbym z 15 % filtra sepi lub głebokiej żółci bo jest za zimne

Wrzucam jedną z sąsiednich klatek. Inne ustawienie lampy, cienie inne (lepsze?). Palec nie wbija się w policzek. Za to chyba zbyt ciasno na dole i mniej wyrazista mimika.
Dałem 15% sepi i zszedłem z kontrastu. Ciemniejsza dłoń pozwoliła silniej rozjaśnić twarz - czy wystarczy? Na PSP wydawało się, że tak, a tutaj mam wrażenie, że dalej za ciemno.

[5]
Obrazek

Teraz odpowiem.
Silne zbliżenie - miałem taki pomysł, chciałem wypróbować jak wyjdzie portret z minimalną GO, jaką jestem w stanie wycisnąć z tego obiektywu. Stąd 1.4 i minimalna odległość ostrzenia. Dodatkowo nie mogłem się odsunąć o dalsze 0,5m, bo kończył się murek, na którym się opierałem, aby dobrze wyostrzyć. Cieszą mnie zdjęcia z takim silnym rozmyciem, a sesję traktuję też jako poletko doświadczalne - na ile się da.
Co do PS - myślę o zmianie softu od dawna, ale trzyma mnie fakt, że za licencję PSP zapłaciłem i że ten program zły nie jest, tylko trzeba się lepiej go nauczyć używać. Bardzo przeszkadza brak tutoriali dla PSP.
Licencja PS przewiduje obecnie odpłatność periodyczną jak za usługę (co miesiąc), co jest jak dla mnie za drogie i zbyt irytujące, natomiast tańszy Lr nie ma warstw, będąc droższym od "warstwowego" PSP.

Czekam na dalsze opinie. :)

Napisane: 2016-02-09, 09:30 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 113 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
5 - dużo lepiej. Nadal imvho światło kuleje, ale kompozycyjnie jest w zasadzie OK. Wciąż mi trochę przeszkadza ręka i ten wielki pierścień, aleprzynajmniej nie dominują twarzy i oczu.
Ciemno - dałbym całości jakieś +1 a może nawet +1.5 EV, a potem ewentualnie zjechał trochę w cieniach - ale na tyle tylko by podkreślić cienie ale nie powodować zbyt niego wzrostu kontrastu. Tak, by oczy zrobiły się bardziej wyraziste i stanowiły przeciwagę dla agresywnego pierścienia (choć i tak już jest lepiej niż poprzednio).
Największym mankamentem tego obrazka jest, według mnie, plama światła na nosie modelki - to musiałbyś korygować ustawieniem lamp.
Poza tym bardzo fajna modelka i niezłe zdjęcie.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2016-02-09, 12:09 
Gość

zdjęcia: 13
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: f30
powiem z punku widzenia odbiorcy amatora, poprostu jak mi sie zdjęcie widzi nie jak portret zrobiony
mnie sie jednak co bym nie przypuszczał podoba tamta klatka

moze to "wypaczenie" moze to GO, może pajączki ,moze wszystko razem ... ale tam inaczej żyją oczy jest inne spojrzenie takie zawadiackie puszcza oko do widza i psoci ... dalej coś umarło

4ka pomimo podobieństwa jednak zyje
5tka jest poprostu smutna , smutna pani nawet nie nostalgiczna ...pomimo uśmiechu, nieobecna pasująca do zdjecia nad ksiazką lub przy kominku myslami gdzies indziej
tej sepi jednak za duzo, prawie jak na zdjecie nagrobne ;) miałaby tylko delikatnie ocieplic tak ledwo ledwo

gdyby miała na mnie patrzec "z komódki" ktoras z pan zdecydowanie wybieram 4

pewnie Tobie tez sie widzi to coś czego nie ma w 5 i dlatego je wybrałes pomimo lepszej technicznie 5 tki

ps
kup stary soft z allegro
bywaja chyba cs5 - choć nie wiem

moze nie tyle LR do obrobki ale oby tylko skorzystac z ACR
najwazniejszym programem w photoshopie nie koniecznie jest sam photoshop ale ACR
grunt by miec połączenie z jakimś nowszym adobe raw conwerter

wywołasz rawa do tiff czy jpg a pozniej mozesz sie "męczyc" w psp czy photoshopie
ja korzystam wyłacznie z ACR , photoshop jako taki niewiele mnie interesuje

ACR daje Ci to czego potrzebujesz a ze działa z lightromem to mozesz tanio zrobic poprostu samo wywołanie

koniecznie ;) zacznij pracowac na wywoływarce raw a nie w obrabianiu jpgów z puszki

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1