Teraz jest 2018-08-20, 13:37

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Napisane: 2015-04-24, 14:22 
Ekspert

zdjęcia: 28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Model aparatu: Pentax k5, Kiev 60
The Mis' napisał(a):
Sam miałem to zaproponować :-)

Dziękuję. Na pozostałą treść nie będę już odpisywał, z wyjątkiem poniższej:

The Mis' napisał(a):
Ze współczesnych pozycji dla amatorów, które miałem okazję czytać wyłania się fałszywy obraz że bez Photoshopa, bez komputera nie ma obecnie amatorskiej fotografii. Nacisk położony jest na obróbkę, a sprawy estetyki i jakości obrazu traktowane są po macoszemu. Być może takie jest masowe zapotrzebowanie obecnie, ja jednak się z tym nie zgadzam i uważam że to nie jest właściwa droga.

Gdybym miał podobny jak Ty obraz podręczników, zgodziłbym się z powyższym. Jako GIMPowiec jestem szczególnie przeczulony na podręczniki "o fotoszopie". Wkurza mnie, że w Polsce i Czechach poupadały czasopisma zajmujące się fotografią, gdzie technikalia były na dalszym planie. Nie ma już czeskiego "PhotoArt", nie da się dostać polskich "Camer@obscura", "Świat obrazu", kwartalnik "Fotografia", padło nawet "Foto" (które zmieniało się, ale było ok). Podręczniki o których piszesz są na rynku i swego czasu mieliśmy ich ogromny zalew.
Są jednak też podręczniki, w których obróbka to tylko jeden z elementów. Z takich zupełnie podstawowych, to podręcznik "Fotografia" Johna Freemana, "ABC" Wójcika, "Nowy podręcznik fotografii" Hedgecoe'go, czy wspominany tutaj wcześniej podręcznik Toma Anga (mimo moich zastrzeżeń to jest to przyzwoita pozycja). Są też poradniki zupełnie odmienne w stylu, bardziej do czytania, np. "Poezja obrazu" Orwiga, "Uchwycić moment" McNally'ego, "W kadrze" DuChemina, czy ulubieniec Żelka - Peterson (choć ten ma książki nierówne i jest trochę monotonny). Są nawet książki o klasykach i ich zdjęciach, np. "Jak czytać fotografię" Jeffreya i "Słynne zdjęcia" Koetzlego. Któryś z powyższych tytułów jest wg Ciebie zły?

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2015-04-24, 16:01 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
A.Mason napisał(a):
"Fotografia" Johna Freemana, "ABC" Wójcika, "Nowy podręcznik fotografii" Hedgecoe'go, czy wspominany tutaj wcześniej podręcznik Toma Anga

Akurat z tych nie znam żadnej pozycji.

A.Mason napisał(a):
"Poezja obrazu" Orwiga, "Uchwycić moment" McNally'ego, "W kadrze" DuChemina, czy ulubieniec Żelka - Peterson (choć ten ma książki nierówne i jest trochę monotonny). Są nawet książki o klasykach i ich zdjęciach, np. "Jak czytać fotografię" Jeffreya i "Słynne zdjęcia" Koetzlego

A to już na pewno nie są poradniki dla początkujacego amatora.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2015-04-24, 18:55 
Ekspert

The Mis' napisał(a):
Akurat z tych nie znam żadnej pozycji.

W takim razie nic dziwnego, że mamy odmienne poglądy na temat poziomu współczesnych podręczników :-)

The Mis' napisał(a):
A to już na pewno nie są poradniki dla początkujacego amatora.

"Jak czytać fotografię", być może tak. Ale dlaczego wykluczasz pozostałe? Moim zdaniem zawierają mnóstwo przydatnych informacji i żadna z wymienionych przeze mnie pozycji nie zawiera materiału, który dla początkującego mógłby okazać się trudny do przyswojenia.

Napisane: 2015-04-24, 19:20 
Moderator

Nie mam tu na myśli trudności z przyswojeniem informacji. Początkujący amator raczej rzadko miewa dylematy artystyczne, problemy z interpretacją itp... zazwyczaj to są trywialne problemy z podstawowymi ustawieniami i uzyskaniem zadawalającej jakości zdjęcia.
Poza tym nie wykluczam - mam tylko wątpliwości żeby to była odpowiednia literatura dla statystycznego "początkującego amatora". To nie wyklucza że niektórzy pochłoną te książki jak pelikan ryby. Ale nie będize ich zbyt wielu...

...
...
FIAP Salons

Napisane: 2015-04-24, 19:29 
Ekspert

Mis', czy którąkolwiek z wymienionych przeze mnie książek czytałeś?

Napisane: 2015-04-24, 20:59 
Moderator

Którąś z książek Petersona miałem, ale przyznam że przeczytałem po swojemu, a nie w sposób w jaki Ty czytasz :-)
Słynne zdjęcia gdzieś mam, choć w okolicy biurka jej nie widzę.
O treści pozostałych poczytałem sobie w internecie i potwierdziło się moje przeczucie oparte na tytułach - to nie są książki dla statystycznego początkujacego amatora. Zresztą więksość pozycji Petersona również nie. Ich "targetem" jest raczej zaawansowany amator.

...
...
FIAP Salons

Napisane: 2015-04-25, 19:24 
Nowy

Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: s9600
Klikałem przed chwilą w Firefoxie z komórki - mi linki działają...
Jakiej przeglądarki używasz?

używam opery. już jest wszystko o.k i działa :D

ale burzę rozpętałam tym postem :mrgreen:

czytam ekspozycję bez tajemnic, która rozjaśnia mi w głowie całą tą magię wszystkich ustawień manualnych.

Napisane: 2015-05-07, 18:53 
Zaangażowany

zdjęcia: 82
Podziękował: 6 razy
Model aparatu: X-E1
Osobiscie polecam... Harald Mante, The Photograph... niestety po angielsku... (i chyba niemiecku w koncu w tym jezyku byla pisana). To najlepsza ksiązka o fotografi jaką czytałem. Ani słowa o obiektywach, aparatach, migawkach, przesłonach, statywach, lampach błyskowych photoshopach i innych nieistotnych szczegółach, które obecnie albo już nie mają znaczenia, albo łapie się je błyskawicznie.

Napisane: 2015-05-11, 12:09 
Nowy

Podziękował: 1 raz
Model aparatu: x-e2
niezmiennie polecam The Art of Photography: An Approach to Personal Expression Bruce Barnbaum. Nie znam polskiej wersji, ale jeśli czytasz po angielsku, to lepszej książki nie ma. IMVHO.

Napisane: 2015-05-14, 20:10 
Nowy

Podziękował: 9 razy
Model aparatu: s9600
niestety nie czytam po angielsku :(

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1