Teraz jest 2018-07-23, 00:49

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2009-08-18, 19:46 
Zaangażowany

zdjęcia: 1
Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: Yashica FX-D =>S9600 + Kiev88SM
Cześć!
Widzę, że znów pojawiają się pytania o napięcia "podstopkowe" lamp błyskowych w kontekście współpracy z aparatami S9600.

Na początek wyjaśnijmy jak jest zrobiony układ błysku w S9100/9500/9600 i w S100FS.

Poniżej zamieszczam wycinek schematu układu wyzwalania błysku z S9100/9500/9600 (w S100fs jest podobny).

Jak widać elementami zamykającymi obwód wyzwolenia lampy są triaki. Każdy obwód wyzwalania: gorąca stopka i gniazdo synchronizacji posiada własnego triaka do wyzwalania.
Oba triaki wyzwalane są jednocześnie.
Czyli jedno wiadomo: można spokojnie korzystać z dwóch zewnętrznych lamp na raz, pamiętając żeby nie pomylić masy przewodów synchronizacji do obu lamp błyskowych (obie masy są zwarte se sobą : stopki i gniazda synchronizacji zewnętrznej).

Schemat:

Obrazek

Niestety procesor sterujący błyskiem nie pozwala na sterowanie układem wyzwalania błysku w trakcie wykonywania zdjęć seryjnych z kilku powodów:
- mało który amator zakupi lampę która może pracować seryjnie, wobec tego producent ocenił że lepiej nie dać takiej możliwości niż później odpowiadać na pytania "czemu błysło tylko raz"

- w trakcie wyzwalania długiej serii błysków elementy zamykające obwód lampy były by narażone na przegrzanie - niestety Triaki są tylko wlutowane w płytkę i nie ma możliwości poprawienia ich chłodzenia (obudowa SMD).

Oczywiście, problem z wyzwalaniem seryjnym można obejść wykorzystując inny sygnał wyzwalania migawki np. bezpośrednio z procesora na migawkę i ja to sobie obszedłem

można nawet zrobić wyzwalanie lampy na zamknięcie migawki (krótko przed zamknięciem) - ale nie potrzebne mi to.

Dla nie kumających zbytnio działania tego układu zamieszczam schemat z zaznaczonymi drogami przepływu prądu wyzwalającego osobno dla gorącej stopki (kolor żółty) i gniazda zewnętrznej synchronizacji (kolor różowy):

Obrazek

A teraz o napięciu słów kilka:
Triaki które muszą wytrzymać napięcie na stopce lampy i prąd wyzwalania błysku to podzespoły typu BCR08A 12A T13 produkcji RENESAS / HITACHI.
Normalnie i na co dzień mogą one wytrzymać napięcia rzędu 600V, a od święta nawet 720V (tzw impuls niepowtarzający się).

Poniżej wycinek z PDFa z parametrami triaków:

Obrazek

Jak uczyła Pani na fizyce: po zamknięciu obwodu płynie prąd, otóż tu może być słabo, normalnie triak wytrzymuje 0,8A (hmm... to nie rewelacja) , ale producent zarzeka się że krótki prąd lawinowy tego triaka to aż 8A!!

Jak już gdzieś tam napisałem bardziej prawdopodobne jest że układ wyzwalania błysku zostanie zniszczony przez zbyt dużą wartość prądu, niż przez napięcie na stopce.

Żeby było miło i bezpiecznie, triaki są chronione warystorami, działanie warystora polega na tym, że przy wzroście wartości napięcia ponad pewną wartość (około 800V) warystor robi zwarcie w obwodzie i zamyka obwód, biorąc "na klatę" prąd wyzwolenia lampy. Tym samym chroni triaki przed przekroczeniem maksymalnego napięcia na stopce lampy.

Więc reasumując: zatłuc aparat serii 9100/9500/9600 S100fs podłączoną lampą owszem można, ale trzeba się bardzo postarać. Wszystkie lampy które mają napięcie nie przekraczające 600V i prąd wyzwolenia błysku w granicach 1A nadają się do tych aparatów znakomicie.

Producent podaje maksymalne napięcie rzędu 60V - dla własnego świętego spokoju. Używając lamp z wysokim napięciem ma stopce w warunkach dużej wilgotności, wody, czy potu na stopce lampy, może dojść do porażenia użytkownika. Miałem kiedyś takie nieprzyjemne zajście z lampą W5-22 (made in USSR), w której wykruszyła się wtyczka synchronizacji. Nic przyjemnego.

Oczywiście lampa przerobiona na niższe napięcie, to czystsze sumienie i czasami mocniejszy błysk, gdyż bezpośredni obwód błysku zamykany jest wewnątrz lampy a nie aparatu. A w aparacie jak to w aparacie styki stopki, kabelki triaki, wszystko to ma swoją rezystancję... ale to inna opowieść na następną bajkę.

Wiem że na forum jest sporo elektroników, zatem proszę o wybaczenie pewnych uproszczeń i pominięcie tematu krzywej admisji mocy triaka.

Z braterskim pozdrowieniem Gaweł

;)

Zobacz profil Prywatny album  

PostTytuł:
Napisane: 2010-01-18, 19:41 
Ekspert

Model aparatu: D50
Podbijam, bo temat się zsuwa w czeluści archiwum.
Myślę, że warto przypiąć.

PostTytuł:
Napisane: 2010-01-18, 20:08 
Moderator

zdjęcia: 6784
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Aznar33 napisał(a):
Myślę, że warto przypiąć.

Ay, ay, Sir!

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

PostTytuł:
Napisane: 2010-10-02, 19:20 
Nowy

Model aparatu: S9600
Pozwolę sobie podrzucić słówko odnośnie układu.

Jakkolwiek triaki są specyfikowane do wytrzymywania 600V, to należy zwrócić uwagę na użyte warystory.

Warystor jest elementem ograniczającym napięcie - normalnie reprezentuje sobą rozwarcie, ale gdy napięcie na nim przekracza pewną wartość, zaczyna przewodzić - początkowo słabo i coraz lepiej wraz ze wzrostem napięcia (i oczywiście im większe napięcie przyłożymy, tym większy prąd płynie przez warystor).

Napięcie "zadziałania" może być dowolne i jest cechą charakterystyczną warystora. W wyżej pokazanym układzie użyte są warystory M1608C270KT6, dla których napięcie "zadziałania" wynosi 27V - przy tym napięciu element zaczyna przewodzić (prąd DC 1mA), przy napięciu >40 V mamy właściwie zwarcie (prąd >2A). Specyfikowane dopuszczalne napięcie ciągłe dla tego warystora to maksymalnie 19 V - i w zasadzie to jest granica napięcia jakie może być na stopce lampy.

PostTytuł:
Napisane: 2011-08-23, 06:26 
Nowicjusz

Model aparatu: HTC 8X
...3

Fotografuję zawodowo. Moje fotografie nigdy nie były warte poniżej 100zł a większość jest warta nawet 500 za sztukę. Jestem zadowolona z pracy w Straży Miejskiej, dzięki niej mogę rozwijać moją pasję - fotografię.

Ostatnio edytowano 2012-02-07, 20:47 przez Lena, łącznie edytowano 1 raz

PostTytuł:
Napisane: 2011-08-23, 21:20 
Moderator

zdjęcia: 3740
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Model aparatu: S 5600->S 6500 fd->S 100 fs->X-S1
Jezusie Maryjo - nie kopnęło Cię to nigdy :?: :?: :?:

ŚWIAT WITRAŻY - ZAPRASZAM

Strefa czasowa: UTC + 1