FujiKlub
http://forum.fujiklub.pl/

Borneo
http://forum.fujiklub.pl/viewtopic.php?f=50&t=18393
Strona 1 z 3

Autor:  gonia65 [ 2018-04-07, 16:52 ]
Tytuł:  Borneo

Borneo - wyspa, która wydawała mi się dzika, płaska i porośnięta nieprzebraną dżunglą, nieprzystępna dla ludzi, z łowcami głów w tle :)
I w zasadzie prawie tak było. Była dżungla, którą w pocie czoła i nie tylko czoła przemierzałam, nie było płasko, bo były góry (całkiem wysokie - najwyższy szczyt 4100m), byli łowcy głów. I to tyle z moich wyobrażeń. Zobaczyłam piękne storczyki i motyle, w ich naturalnym środowisku, endemiczne gatunki zwierząt, które niestety rabunkowa gospodarka człowieka zabija, czyli orangutany borneańskie, dzioborożce, nosacze sundajskie (bohaterowie memów). Przedzierałam się przez las deszczowy w 40-stopniowym upale przy 98% wilgotności, by znaleźć i zobaczyć tylko tam rosnącą raflezję. Próbowałam owoce niespotykane u nas. Spotkałam też miłych, sympatycznych i życzliwych Borneańczyków.
I w tym wątku pokażę Wam moje Borneo.

Nim dotarłam na Borneo wylądowałam w Kuala Lumpur. Nie mogłam tam nie zostać na parę dni, bo i tam jest co podziwiać.

1.Menara, czyli wieża telewizyjna, należy do najwyższych, wolno stojących budowli na świecie. Ma 15 pięter i wysokość 421 m. Wzniesiona została w latach 1992-1995, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło w październiku 1996 roku. Na ostatnim pietrze znajduje się szklany taras, na który boją się wejść nawet osoby bez lęku wysokości :) Widać go na zdjęciu jeśli dobrze się przyjrzycie.

Obrazek

2. Widok z wieży telewizyjnej na miasto
Obrazek

3. Widać Petronas Towers
Obrazek

4.Bliźniaki :) - widok z wieży telewizyjnej
Obrazek

5. I jeszcze inny widok na KL
Obrazek

Autor:  fazi75 [ 2018-04-07, 18:29 ]
Tytuł:  Borneo

gonia65 napisał(a):
I w tym wątku pokażę Wam moje Borneo.

Czekam z niecierpliwością na Borneo :) Kuala Lumpur dla mnie mniej ciekawy :D
4-leci w prawo :P

Autor:  gonia65 [ 2018-04-07, 18:36 ]
Tytuł:  Borneo

Ano leci... :D
Po mału dolecimy do Borneo :)
Ale teraz jeszcze KL.

6. Tak mi się odbiło.
Obrazek

7. Inne bliźniaki
Obrazek

8.Budynek sułtana Abdula Samada. Budynek pierwotnie mieścił biura brytyjskiej administracji kolonialnej i był znany po prostu jako biuro rządowe.
Obrazek

9.
Obrazek

10. Oficjalna rezydencja króla Malezji, wybudowana przez chińskiego milionera w 1928 roku.
Obrazek

11.Pomnik Tugu Negara- najwyższy na świecie pomnik z brązu. Upamiętnia tych, którzy zginęli w walce o wolność Malezji.
Obrazek

Autor:  sparrow [ 2018-04-07, 21:40 ]
Tytuł:  Borneo

[2], [6] i [7] - extra!
Góry na horyzoncie w [3] fajnie kontrastują z architekturą miasta.

Czekam na ciąg dalszy...

Autor:  gonia65 [ 2018-04-08, 14:45 ]
Tytuł:  Borneo

To w takim razie lecimy dalej....choć nadal KL.
I nie liczcie na jakieś artystyczne wypociny, to raczej wątek dokumentacyjny będzie.
Spacerując po mieście zaglądałam w różne kąty, zaskoczyło mnie to, że obok siebie, żyją sobie w zgodzie ludzie różnych nacji i religii. Malajowie, Borneańczycy, Hindusi, Chińczycy. Razem pracują, razem świętują - akurat trafiłam tam na chiński Nowy Rok. Na jednej ulicy znajdują się świątynia chińska i hinduska. Kawałek dalej meczet, w którym ochroniarz mówi mi, że za rogiem jest ciekawa świątynia Sikhów i warto tam pójść. I jest dumny z tego, że żyją obok siebie, tak zwyczajnie....To ciekawa lekcja, że jednak można...

12. Świątynia hinduska, znajdująca się w wąskiej i ciasnej uliczce, fotografowana o zmroku, więc tylko tak mogłam pokazać jej piękno. Jest najstarszą hinduską świątynią w Kuala Lumpur. Założona w 1873 roku, znajduje się na skraju Chinatown.
Obrazek

13. Modlitwa...
Obrazek

14. Jedna z licznych chińskich świątyń ozdobiona noworocznie
Obrazek

15.
Obrazek

16.
Obrazek

17. Meczet Masjid Negara, czyli Narodowy Meczet w Kuala Lumpur, należy do atrakcji turystycznych stolicy.
Obrazek

18.
Obrazek

Autor:  fujiyama [ 2018-04-09, 20:46 ]
Tytuł:  Borneo

W takim miejscu aż roi się od ciekawostek godnych uchwycenia. Co insza kultura to insza :)

Autor:  gonia65 [ 2018-04-09, 21:27 ]
Tytuł:  Borneo

Nie będę Was zanudzać KL, lecimy na Borneo. Nigdy nie myślałam, że będzie mi tak ciężko tam fotografować. Bo ile można robić zdjęć nieprzeniknionej ścianie zieleni. Ale przekonacie się o tym sami.

Północna część Borneo należąca do Malezji dzieli się na 2 stany Sabah i Sarawak. Turystów przyciągają tu najwyższe i najstarsze, liczące 130 milionów lat lasy deszczowe zwane „Sercem Borneo” zamieszkane przez rzadkie gatunki zwierząt: orangutany i nosacze, bogata kultura etniczna i różnorodność ludów tu żyjących. Tutaj wypocząć też można na piaszczystej plaży lub wspiąć się na najwyższy szczyt Azji Południowo-Wschodniej szczyt Kanibalu wznoszący się na 4101 m n.p.m. - najmłodszy na świecie masyw granitowy.
Borneo to jedno z najdzikszych miejsc na ziemi, gdzie dominuje zabójczy klimat, bezmiar dżungli, niebezpieczne zwierzęta, trudno dostępny łańcuch górski i zdradliwe rzeki, a zmorą są niezliczone choroby tropikalne i kilkadziesiąt gatunków jadowitych węży, insektów oraz pijawek". Wszystko to prawda! Borneo jest miejscem magicznym!
Tylko w 2006 roku na wyspie odkryto 56 nowych gatunków roślin i zwierząt. Znajdziemy tu też raflezję - monstrualny pasożytniczy kwiat.

19. RZEKA KLIAS wijącą się wśród wszechobecnej dzikiej dżungli.
Obrazek

20.
Obrazek

21. Spasiona jaszczurka :)
Obrazek

22.Przy odrobinie szczęścia można spotkać makaki, nosacze sundajskie, liczne ptaki i gady zamieszkujące las tropikalny. I się udaje. Jest to moje pierwsze spotkanie z nosaczem, potem się okaże, że nie jedyne:) Gwoli wyjaśnienia - u nosaczy tylko panowie maja charakterystyczne nosy, panie mają zgrabne zadarte noski. Na zdjęciu jest więc pani nosaczowa :)
Obrazek

23. Rodzina makaków
Obrazek

24. Miejscowa architektura, domy na palach.
Obrazek

Powiem jeszcze, że dobry teleobiektyw to podstawa. Ja miałam tylko 300mm i czasami mi brakowało ogniskowej. Choć ja i tak byłam w dobrej sytuacji, bo nasi znajomi mogli tylko pooglądać zwierzaki z daleka, a o zdjęciach mogli zapomnieć :D

Autor:  sparrow [ 2018-04-10, 18:24 ]
Tytuł:  Borneo

[12] - wyszło całkiem nieźle...

[15] i [16] - super te smoki!

[24] - a to fajnie skomponowane!

Autor:  gonia65 [ 2018-04-10, 19:22 ]
Tytuł:  Borneo

Po paru dniach, smoków miałam już dosyć i nawet mi się już zdjęć nie chciało robić :)
Dzisiaj trochę fauny, czyli małpiszony. O makakach nie będę się rozpisywała, bo jest ich pełno i w Afryce i Azji, nawet w Europie.

Ciekawszymi gatunkami małp są orangutan i nosacz. Nosacz, to endemiczny gatunek małpy występującej tylko na Borneo.Te niezwykłe i spokojne małpy poruszają się w koronach drzew i zjadają ogromne ilości liści, które powoli trawią w wielkich brzuchach, donośnie przy tym bekając. Są zadziwiająco sprawne i chętnie pływają.
Z powodu rabunkowej działalności człowieka nosacze są zagrożone wymarciem. Podobnie jak w przypadku orangutanów, najbardziej szkodzą im wielkoobszarowe plantacje palm olejowych, pod które wycinane są lasy deszczowe, naturalne środowisko życia tych małp.
Malajowie nazywają je "Holendrami", bo tubylcy zauważyli, że holenderscy kolonizatorzy mieli podobne do nosaczy pokaźne brzuchy i wielkie czerwone nosy od nadmiaru alkoholu :mrgreen:

25. Wredne i złośliwe makaki...
Obrazek

26. Zamyślony...
Obrazek

27. Stary i groźny...
Obrazek

28. Janusze i Grażyny, czyli nosacze :) Tu dziewczyna.
Obrazek

29. Mam nadzieję, że to nie była reakcja na mój widok, bo ździwiony to on był :)
Obrazek

30. Znów ci turyści...
Obrazek

Autor:  fujiyama [ 2018-04-10, 21:23 ]
Tytuł:  Borneo

Ja tak z innej beczki...ile kosztuje taka przyjemność łącznie wraz z przelotem ?

Autor:  gonia65 [ 2018-04-10, 21:30 ]
Tytuł:  Borneo

Cena zależy od różnych czynników. Koszt biletów do Malezji. Potem loty wewnętrzne, noclegi-wiadomo-cena zależy od standardu hotelu. Co się chce zobaczyć i oczywiście wyżywienie, które akurat jest tanie. Ale całość oscyluje w granicach 7000-8500zl od osoby. Pewnie można taniej, ale wtedy trzeba zacząć od rezerwacja biletów jak najtaniej się da i wtedy dopiero planować resztę.

Autor:  sparrow [ 2018-04-11, 13:50 ]
Tytuł:  Borneo

[26] i [27] - bardzo fajne portrety.

Autor:  gonia65 [ 2018-04-11, 17:27 ]
Tytuł:  Borneo

sparrow, mi najbardziej się podoba 27. Widać po minie, że złośliwy :)
I tym sposobem docieramy do wyprawy w las deszczowy. Nie było łatwo, ale okazało się, że kolejne trekkingi były jeszcze trudniejsze. Wędrówka w górę i w dół, temperatura 40 stopni, wilgotność bliska 100%, czyli uprawianie biegu w saunie :). Żeby było jeszcze trudniej, padający w najmniej oczekiwanej chwili ulewny deszcz. Mokre i obrośnięte porostami i mchem korzenie drzew, śliskie kamienie, i błoto. Ścieżki zamieniające się w jednej chwili w rwące potoki. W życiu nie dostałam tak w tyłek, jak tam. Do tego wszystko chce cię zabić. Jak staniesz, pijawki wyłażą z każdego kąta, pocisz się, więc komary atakują bez przerwy, przysiadasz na jakimś konarku, okazuje się, że tam mają gniazdo mrówki wielkości muchy i zaczynają cię obłazić i gryźć. Opierasz się o jakiś krzak - trujący. Do tego węże, pająki, warany, skolopendry.... Żeby jeszcze bardziej Wam uzmysłowić trudy, powiem tylko, że odcinek 800m pokonaliśmy w 2,5 godziny :)

I do tego plecak ze sprzętem foto, aparat na szyi... Okazało się, że fotografowanie dżungli jest diabelnie trudne, bo cały czas masz wokół siebie ścianę roślinności i widzisz tylko jakiś metr do przodu, potem już tylko zieleń :)

I teraz pokażę wam jak to wygląda.

30. Moja droga przez mękę...
Obrazek

31. Ścieżka jak rzeka...
Obrazek

32. Było też i tak...
Obrazek

33. Widok z mostu wiszącego. Wreszcie widać trochę nieba.
Obrazek

34. Mostek nad rzeką.
Obrazek

35. Paproć drzewiasta.
Obrazek

36.Najwyższe drzewa lasów deszczowych - Dipterocarpaceae.
Obrazek

37. Dzbanecznik.
Obrazek

38. Pięćdziesięcioletnia liana...
Obrazek

39. Jeden ze storczyków
Obrazek

Dużo trochę, ale chcę dżunglę zamknąć w 2 seriach. Potem jeszcze motylki, orangutany i mieszkańcy.

Autor:  sparrow [ 2018-04-14, 13:43 ]
Tytuł:  Borneo

[30] - fajne. IR?

[34] - miejscówka z potencjałem ;-) a zdjęcie pewnie "w biegu"...
No bo jak tu się spokojnie do kadru przymierzyć, skoro - ten, tego - "pijawki, komary, mrówki , krzak - trujący. Do tego węże, pająki, warany, skolopendry...."
Gdybym nie wiedział, że to Ty dopłacałaś extra za tego typu atrakcje, to pewnie bym się pytał ile wynosi dodatek za tak szkodliwe warunki pracy :P

Autor:  fazi75 [ 2018-04-14, 22:17 ]
Tytuł:  Borneo

Czekam na więcej. Trudno mi coś więcej napisać, bo przyzwyczaiłaś nas do lepszych zdjęć.
Ciężko zapewne robić fotki w tak trudnych warunkach. K-5 chyba nie dał rady z rozpiętością tonalną. Z kadrowaniem...hmm... ;)
Mam wrażenie, że mimo wszystko ogniskowej zabrakło-jak na razie.

Strona 1 z 3 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/