Teraz jest 2018-07-20, 09:44

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 PostTytuł:
Napisane: 2008-06-01, 10:18 

zdjęcia: 237
Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Jellyeater napisał(a):
Ile by mnie kosztowało to na filmie?

Pewnej refleksji i chwili przemyślenia :lol:

G a l e r i a
F o t o b l o g

RATUJMY EXIFY - Nie wykasowujcie metadanych ze zdjęć :!:

Zobacz profil Prywatny album  

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-01, 12:06 
Specjalista

zdjęcia: 140
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Model aparatu: 12XP, zorki 4
fotografowanie analogiem nauczylo mnie wiele, a co najwazniejsze myslenie nad zdjeciem zanim przycisne spust migawki.

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-01, 13:29 
Ekspert

zdjęcia: 15
Model aparatu: Przedpotopowy, ale działa.
Bronx. Robiąc zdjęcia dziecka w ruchu trzeba by być aniołem i mieć ujemny shutter lag (tak by robił zdjęcia wcześniej niż naciśniemy migawkę) by zrobić akurat te 4 zdjęcia. Nie jestem stąd 150. Gdybym miał szybszą serię, prawdopodobnie zdjęć byłoby jeszcze więcej. I pewnie więcej udanych... Bo w takich wypadkach to już kwestia szczęścia.

Fotografując szachistów, możecie myśleć. Fotografując grę w piłkę musicie wciskać migawkę. Nie ma czasu na zbytnie myślenie.

Przedstawione w tym poście opinie, mają charakter subiektywny i nie należy się nimi za bardzo przejmować.

A tak w ogóle to: Daj pomacam ci puszkę.

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-01, 15:32 
Moderator

zdjęcia: 6784
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Jellyeater napisał(a):
Fotografując szachistów, możecie myśleć. Fotografując grę w piłkę musicie wciskać migawkę. Nie ma czasu na zbytnie myślenie.

Różnica polega na tym, że fotografując szachistów, możesz sobie pozwolić na luksus myślenia w trakcie kadrowania. W przypadku fotografowania dzieci/ piłki nożnej/ innych dynamicznych zdarzeń - myśleć trzeba zacząć (i skończyć planowanie ujęcia) znacznie wcześniej niż się podniesie wizjer do oka...

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-01, 17:22 
Ekspert

zdjęcia: 15
Model aparatu: Przedpotopowy, ale działa.
sparrow, a potem i tak wszystko zależy od szczęścia. Czy dorbze przewidziałeś akcję, czy aparat złapie ostrość, i czy np. nie utniesz ręki. Dlatego szczęściu trzeba dopomóc. Robisz więcej zdjęć i zawsze się coś wybierze. Chciałbym mieć szybką serię. Peterson używa do każdego ruchu, w myśl, że przynajmniej jedna ekspozycja z 9 będzie dobra.

Przedstawione w tym poście opinie, mają charakter subiektywny i nie należy się nimi za bardzo przejmować.

A tak w ogóle to: Daj pomacam ci puszkę.

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-01, 20:32 
Moderator

Jellyeater napisał(a):
Czy dorbze przewidziałeś akcję, czy aparat złapie ostrość, i czy np. nie utniesz ręki. Dlatego szczęściu trzeba dopomóc.

Akurat jeżeli chodzi o kwestię ostrości - też do zaplanowania i ustawienia przed zwolnieniem migawki. Co do reszty - zgoda.
I też bym się nie pogniewał gdyby zapis zdjęć seryjnych działał szybciej ;)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-03, 15:02 
Nowicjusz

zdjęcia: 4
Model aparatu: Fuji s100fs/Nikon D90
Mam pytanie do użytkowników Fuji s100. Posiadam instrukcję w j.angielskim, który znam średnio, dlatego nie wszystko potrafię "skumać". Czy można w aparacie podczas ustawiania ostrości powiększyć obraz aby dokładniej widzieć czy aparat "łapie" ostrość? Włączenie zoomu cyfrowego powiększa obraz, ale i zdjęcie wyjściowe jest powiększone.
Podczas wybieranie trybu "Multi-bracketing" ISO zaczyna się od 400 a w przypadku "Film Symulation" - od 200. Czy można to jakoś zmienić, aby w tych trybach ustawić mniejsze ISO?

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-03, 16:00 
Gość

zdjęcia: 9
Model aparatu: S100fs
Bendigo napisał(a):
Czy można w aparacie podczas ustawiania ostrości powiększyć obraz aby dokładniej widzieć czy aparat "łapie" ostrość? Włączenie zoomu cyfrowego powiększa obraz, ale i zdjęcie wyjściowe jest powiększone.

To jest możliwe oczywiście tylko przy Manual Focus (pozycja dolna na kółku z lewego boku: MF). Aby to było możliwe należy wejść do menu (na tylnej ściance w środku "joysticka" MENU/OK), trzecia zakładka, potem ustawienia, 2 zakładka, pozycja "Podgląd ostrości" i wybrać "Załącz"). Od tej pory w manualu to co chcesz będzie działać. :)

Bendigo napisał(a):
Podczas wybieranie trybu "Multi-bracketing" ISO zaczyna się od 400 a w przypadku "Film Symulation" - od 200. Czy można to jakoś zmienić, aby w tych trybach ustawić mniejsze ISO?

Nie do końca prawda. To że widzisz ISO 400 to nie znaczy, że w ISO 400 pstrykasz. W tym trybie bracketingu powstają 3 fotki tego samego ujęcia i tylko ostatnia jest w ISO400. Pierwsze dwie są odpowiednio w ISO100 i ISO200. Na tym polega D-Range Bracketing w S100fs.
Co do Film Simulation Bracketing to bodajże Soft lub Velvia wymaga ISO200. Dlatego mniejsze nie może być możliwe.

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-03, 16:06 
Nowicjusz

Dzięki civman, widzę że już dobrze poznałeś ten aparat. :) Przede mną jeszcze dużo nauki. Do tej pory pstrykałem na AF dlatego podgląd ostrości nie działał (mimo że w menu miałem ustawiony podgląd ostrości).

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-03, 16:39 
Gość

Model aparatu: s100fs, D90
Mam taką samą instrukcję oczywiście i chyba jeszcze nikt nie ma po naszemu. Z tego co widzę niestety jest tak jak piszesz i nic się nie da zrobić, a tabelka ze wszystkimi trybami pracy oraz dostępnymi w nich trybami ISO jest na str.74 ale to pewnie znalazłeś. Jeśli o powiększenie przy ostrzeniu chodzi to tylko przy MF ale osobiście to mi ten tryb nie odpowiada bo strasznie trzeba się nakręcić aby ustawić. W FZ-50 którym miałem okazję się pobawić jakoś gładziutko idzie, może w innych fuji jest lepiej ale nie miałem z nimi doczynienia. W naszych aparatach przydałaby się jakaś opcja pomocna przy celowaniu ostrości bo nieraz zdarzyło mi się że ostrosć ustawiła się obok obiektu na który celowałem :(

No i civman mnie uprzedził ale o tym ISO w trybie BKT z DR nie wiedziałem, zresztą w instrukcji też nic o tym nie ma a na zdjęciach też widzę tylko ISO 400 ale może o coś mi chodzi

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-03, 19:16 
Nowicjusz

Cytuj:
W tym trybie bracketingu powstają 3 fotki tego samego ujęcia i tylko ostatnia jest w ISO400. Pierwsze dwie są odpowiednio w ISO100 i ISO200. Na tym polega D-Range Bracketing w S100fs.

Zrobiłem zdjęcia w trybie Brcketing z Dynamic Range (w menu mam ustawioną dynamikę na AUTO) w trybie "P". ISO automatycznie zmieniło się na 400 i wszystkie fotki zostały naświetlone z tym samym ISO 400, a nie jak piszesz 100, 200 i 400. Wg instrukcji Dynamic Range 100% i AUTO możliwe jest już przy ISO 100, DR 200% - ISO od 200 i DR 400% - ISO od 400. Zatem wykonując 3 fotki z różnym DR aparat automatycznie ustawia ISO dla DR 400%

Cytuj:
To jest możliwe oczywiście tylko przy Manual Focus (pozycja dolna na kółku z lewego boku: MF). Aby to było możliwe należy wejść do menu (na tylnej ściance w środku "joysticka" MENU/OK), trzecia zakładka, potem ustawienia, 2 zakładka, pozycja "Podgląd ostrości" i wybrać "Załącz"). Od tej pory w manualu to co chcesz będzie działać.

Teraz dopiero doczytałem, że podgląd ostrości w MF jest możliwy tylko wtedy, gdy odświeżanie LCD jest ustawione na 30 kl/s (ja miałem 60 kl/s dlatego ta funkcja u mnie nie działała).

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-03, 20:11 
Gość

zdjęcia: 9
Model aparatu: S100fs
Bendigo napisał(a):
Zrobiłem zdjęcia w trybie Brcketing z Dynamic Range (w menu mam ustawioną dynamikę na AUTO) w trybie "P". ISO automatycznie zmieniło się na 400 i wszystkie fotki zostały naświetlone z tym samym ISO 400, a nie jak piszesz 100, 200 i 400 ...

Jest tak jak piszesz. Nie zrozumieliśmy się do końca. Myślałem, że chodzi o inne ustawienia (za dużo tych bracketingów jest w tej setce). :)

Bendigo napisał(a):
Teraz dopiero doczytałem, że podgląd ostrości w MF jest możliwy tylko wtedy, gdy odświeżanie LCD jest ustawione na 30 kl/s (ja miałem 60 kl/s dlatego ta funkcja u mnie nie działała).

Dokładnie. Zapomniałem o tym wspomnieć, gdyż odświeżanie na 30 kl/s przestawiłem w pierwszy dzień po kupnie aparatu. Oszczędza to całkiem znacznie baterię. :)

PostTytuł:
Napisane: 2008-06-05, 19:29 
Specjalista

Model aparatu: Fuji S5 pro
Proponuje przerobić instrukcję od s9600 sporo się powieli na pewno a jak nie to będziecie wiedzieli przynajmniej co z czym się je.
Co do twórcy tematu to ja widzę że po prostu ktoś nie znał zasad działania aparatu i dla tego zdjęcia wyszły byle jakie.
Jak ktoś jest nowy to krytykę czy słowa "czytaj FAQ" traktuje jako obrazę, nakaz itp. a forumowicze nie zawsze potrafią się powstrzymać od przytyków, ale to co autor napisał na pożegnanie to raczej nie na poziomie.

Na pewno kolorowe zdjęcia spowodowane były złym balansem bieli, nieostre natomiast nieznajomością działania AF który ostrzył prawidłowo ale nie tam gdzie chciał użytkownik.

S100 to nie małpka, sama zdjęć nie zrobi trzeba posiadać umiejętności chociaż podstawowe, a FAQ to streszczenie które trzeba traktować jako coś zbawiennego bo nie trzeba przewalać całego forum i 10 książek co by dowiedzieć się tego co nas interesuje.

Fujiklub jest uznawany za najlepsze forum pod względem atmosfery i jak autor zacznie przebierać w innych forach to niech się nie zdziwi.

Moje portfolio fotograficzne - Fotograf Zduńska Wola

Napisane: 2014-06-03, 18:18 
Gość

zdjęcia: 0
Model aparatu: Fujifilm X-T1, Nikon D80
sparrow napisał(a):
W każdym razie, gdyby zgłębianie tajników fotografii cyfrowej ... na innych forach nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, to zapraszam ponownie tutaj.

Cześć. Sześć lat tamu zaprosiłeś mnie j.w. Zaproszenie aktualne czy nie bardzo?

Napisane: 2014-06-03, 19:39 
Moderator

fausto napisał(a):
Zaproszenie aktualne czy nie bardzo?

Aktualne.

Przesiadka z S100 na X-T1? Nieźle ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1