Teraz jest 2018-07-23, 07:01

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2015-05-29, 09:15 
Nowy

Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Model aparatu: s6500fd
Witam.
Jestem nowy, zatem proszę nie jeździć po mnie :)
Aparat mam od 7, może 8 lat, ostatnie 3 lata leży w szufladzie. Postanowiłem go reaktywować do czynnej służby ... w fotografii IR. Oczywiście wuja google dało mi już bardzo dużo informacji. Myślę, że mam już wystarczającą wiedzę, aby zacząć się bawić i poznawać ten dział fotografii (każdy jakoś zaczynał). Wracając do tematu - szukam informacji na temat filtra obcinającego IR znajdującego się przed matrycą. Udało mi się dotrzeć do osób które mają inne, starsze modele fujików, którzy przerobili aparaty do fotografii IR, ale nie mogę znaleźć osób które poradziły sobie z s6500fd. Moje pytania są proste i konkretne:
1) Czy model s6500fd posiada taki filtr przed matrycą?
2) Jeżeli tak, to czy łatwo go zdjąć?
3) Odnalazłem filmy na YT które pokazywały, że niektóre modele aparatów mają takie filtry niejako zintegrowane z matrycą a ich usunięcie jest brutalne jak średniowieczne krucjaty ... czyli należy taki filtr po prostu zdrapać jak zdrapkę z powierzchni matrycy ... czy mój model aparatu ma łatwo usuwalny filtr (o ile go ma)?
4) Czy znacie jakiś serwis fuji, który jest na tyle kompetentny, że da radę usunąć tenże filtr?

Dziękuję za każde porady, także te, które wykraczają poza moje pytania, które uzupełnią moją wiedzę w tym zakresie.

Mirek W.

Napisane: 2015-05-29, 09:35 
Moderator

zdjęcia: 6784
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Pogadaj na ten temat z użytkownikiem sajmon110000:

http://forum.fujiklub.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=4826

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2015-06-03, 16:30 
Nowy

Dzięki za info ... skontaktowałem się z Tym miłym Panem podporwadził mnie trochę ... aczkolwiek nie rozwiał moich wątpliwości. W zasadzie powinenem zadać pytanie nastepujące:
Czy fuji s6500fd w ogóle ma filtr IR przed matrycą? Znalazłem gdzieś w necie, ze ten model ma filtr ir na powłokach soczewek. Czy jest to w ogóle możliwe? To jest ten filtr? a jezeli tak to czy przed matrycą, czy w postaci powłok na soczewkach? ??? :(

Napisane: 2015-06-03, 17:30 
Moderator

zdjęcia: 6784
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
vallly napisał(a):
Znalazłem gdzieś w necie, ze ten model ma filtr ir na powłokach soczewek

Bardzo powątpiewam żeby to było tak zrobione.

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2015-06-04, 09:42 
Nowy

OK. Podzielę, się nowymi informacjami ... choc nie sa one wyczerpujace mój temat, myślę, że rzucają nowe światło na zagadnienie :P
Po długich poszukiwaniach znalazłem tutorial jak rozkręcić s6500fd i dostać się do matrycy.
http://forums.steves-digicams.com/fujif ... 500fd.html
Jak sądzicie, czy na zdjęciu nr 13 (na stronie nr 2 tegoż tutoriala) widać jakiś filtr IR? Coś tam różowawego chyba jest :)

Strefa czasowa: UTC + 1