Teraz jest 2017-10-21, 00:25

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 PostTytuł: Własna strona
Napisane: 2017-06-17, 23:20 
Specjalista

zdjęcia: 830
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Model aparatu: X-M1, X-F1
Cześć z Was jak nie większość ma swoje strony ze zdjęciami. Ostatnio niejako zostałem zmuszony do założenia czegoś takiego. Jakieś wskazówki jak dla emeryta? Gdzie co i jak? Strona, blog (?) coś co pozwoli w zasadzie na podział zdjęć tematycznie.

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2017-06-18, 11:56 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
Jeśli jesteś OK z klepaniem własnego kodu to szukaj tylko sensownego hostingu.
Jesli jednak programowanie na potrzeby www nie jest Twoją mocną stroną to skorzystaj z gotowych rozwiązań. Serwisy takie jak wix.com, weebly.com, pixieset.com, squarespace.com, themetrust.com, smugmug.com i wiele innych podobnych oferują gotowe szablony dla różnych "branż" wymagające tylko wstawienia swoich zdjęć i/lub tekstów, Niektóre oferują domenę za darmo, adresy email (możesz ich używać bezpośrednio lub powiązać z Twoim obecnym adresem email), gotowe skrypty galerii, bloga, sklepu internetowego itp... wszystkie chyba oferują dostęp do statystyk odwiedziń Twojej strony i jakieś proste mechanizmy pozycjonowania strony.
Jeśli chodzi o ceny, to można znaleźć darmowe - wtedy najcześciej doczepiają jakieś reklamy do Twoich stron - lub masz do wyboru kilka różnych "planów płatności" kosztujących od powiedzmy dwóch do dwudziestu kilku dolarów miesięcznie. Różnice pomiędzy planami to zazwyczaj ilość dostepnych szablonów, częstotliwość wykonywania backupów, możliwość korzystania z dodatkowych skryptów rozszerzających funkcjonalność, dostępność do konta shell, ftp itp...
Aha, większość takich serwisów oferuję jakiś okres próbny - zazwyczaj chyba to jest dwa tygodnie, warto spróbować.

Osobiście używam http://fluidfolio.com/ - nie ma polskiego interfejsu, ma tylko kilka szablonów ale za to ma bardzo dobrą obsługę klienta i jak chciałem dodać własne skrypty to mi je Panowie Programiści poprawili pod kątem używania ich wraz z ich systemem. System ma powiązanie firmą drukującą odbitki (sklep internetowy), daje darmową domenę, 2 adresy email. Za wszystko płacę $12 miesięcznie - to nie jest najtaniej, ale jestem raczej zadowolony.

Oczywiście są jeszcze takie serwisy które oferują jakiś system CMS (wordpress, joomla, drupal i inne) a Ty decydujesz jakimi rozszerzeniami to uzupełnić i tym samym jak Twoja strona będzie wyglądać, co oferować i jak działać.

No i oczywiście są serwisy takie jak tumblr.com czy flickr.com lub podobne. Z tym, że trudno je chyba nazwać "Twoją stroną". Ale w pewnych określonych sytuacjach to moze także byc to czego szukasz.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2017-06-18, 16:25 
Specjalista

Dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Jako, że w tym temacie jestem kompletna "noga" powalczę z wix. Już raz jakiś czas temu zacząłem, ale utknąlem w martwym punkcie. Dziś już jakoś poszło, ale z oporami.

Napisane: 2017-06-18, 17:09 
Ekspert

zdjęcia: 28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Model aparatu: Pentax k5, Kiev 60
Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie po co chcesz stronę.
Jeśli myślisz o temacie typu - ma to być wizytówka i coś na lata, to moim zdaniem rozsądniej jest wykupić hosting jakiś i własną domenę, a później zainstalować CMSa. Większość hostingów ma mechanizmy do automatycznej instalacji różnych CMSów zarówno do blogów, jak i galerii (i nie tylko).

Wadą takiego rozwiązania jest nieco trudniejszy start, choć moim zdaniem nie wymaga on praktycznie żadnej wiedzy informatycznej.
Hosting i Wordpressa porównałbym do Androida - jeśli nie masz pedantycznych wymagań, to cała zabawa sprowadza się do wybrania ciekawej skórki i ewentualnie instalacji pluginów (to jak instalacja na Androidzie aplikacji ze sklepu).

Zaleta - zyskujesz bardzo dużą niezależność i znacznie większe możliwości. Nie jesteś też uziemiony w jedną platformę. W przypadku konieczności przenosin np. na inny serwer Wordpress ma całkiem proste mechanizmy eksportu-importu, więc przenosisz się 1:1.

Napisane: 2017-06-18, 22:46 
Specjalista

A.Mason dzięki bardzo. Napiszę tak. Po kilku godzinach walki z wie i wp dochodzę do wniosku, że mi jako laikowi ciężko powiedzieć aby obsługa obu była intuicyjna. Bo jakby było tak napisane jak tutejszy FAQ to problemu by pewnie nie było. :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Napisane: 2017-06-19, 07:52 
Ekspert

zdjęcia: 28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Model aparatu: Pentax k5, Kiev 60
Jeśli będziesz miał jakiś problem lub pytania odnośnie WP, to wal na PW. Obecnie prawie wszystkie strony mam na WP.

Napisane: 2017-06-19, 08:40 
Specjalista

A.Mason napisał(a):
Jeśli będziesz miał jakiś problem lub pytania odnośnie WP, to wal na PW. Obecnie prawie wszystkie strony mam na WP.

A to dziękuje pięknie. Odezwę się na pewno pod koniec tygodnia. :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Strefa czasowa: UTC + 1