Teraz jest 2017-11-23, 00:53

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
Napisane: 2016-08-31, 23:59 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 110 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
fazi75 napisał(a):
Wyjaśnij proszę jaki aparat jest dla Ciebie typowym kompaktem.

pisałeś 4/3, a to w obu wersjach jest system z wymienną optyką. Czyli trudno to nazwać kompaktem. Nawet jeśli znajdziesz kompakt o matrycy wielkości 17,3×13 mm to nie będzie to 4/3 tylko kompakt z dużą matrycą.

fazi75 napisał(a):
Przy poruszających się obiektach przewaga lustrzanki jest znaczna.

wiem, ale nie zwalnia to fotografisty od myślenia. I choć wiem ze szybki autofokus ułatwia fotografowanie takich obiektów to nadal uważam, że doświadczenie fotografa jest ważniejsze. Pamiętaj ze przed wynalezieniem autofokusa także fotografowano, a materiał światłoczuły był drogi więc fotografista musiał wykazać się umiejętnosciami by nie pójść z torbami płacąc za materiały.

fazi75 napisał(a):
W przypadku lustrzanki wystarczy dobrze poznać działanie i tyle.

Pięknie brzmi, szkoda tylko że to nieprawda...

fazi75 napisał(a):
W beslusterkowcu trzeba się nauczyć przewidywać na maxa, a i tak sporo fotek się odrzuca.

Im większa szybkość fotografowanego obiektu tym, bez względu na to czy fotografujesz lustrzanką czy evilem, większa liczba nietrafionych ujęć. Choć trzeba przyznać, że w przypadku lustrzanki jest ich nieco mniej.

Poza tym aparat to nie wszystko, obiektywy również działają z określoną szybkością i ostateczna szybkość autofokusa zależy od aparatu i od obiektywu.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2016-09-01, 07:51 
Zaangażowany

zdjęcia: 9
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy
Model aparatu: X-T1
Cześć ponownie, sam byłem przed identycznym wyborem dokładnie rok temu (na miesiąc przed poczęciem mojego Maciusia :) i wyjazdem do Kanady na wycieczkę). Celem był zakup aparatu, który będzie spełniał kilka kryteriów: będzie dostatecznie mały i lekki aby go zabrać ze sobą i mieć go codziennie, będzie robił koksiaste zdjęcia, będę się mógł czegoś nauczyć na nim. Zastanawiałem się nad SONY A7, X-T1 i EM-5 lub EM-1. A7 odpadł bo trochę przydrogi i gorszy wybór szkieł (ja chciałem jasne prime bo wiedziałem, że będę robił zdj. w pomieszczeniach). Oly odpadł bo miał mniejszą matrycę i tak samo brak pro stałek, Fuji wygrał. Nadmienię tylko, że rok temu moje pojęcie o robieniu zdjęć było takie jak po przeczytaniu w wikipedii, działów nt. fotografii. Sam aparat wybrałem bez trzymania, żadnego w ręku. Wybrałem X-T1 i 35/1.4 i jestem super szczęśliwy do dziś, robię masę zdjęć, mój synek ma setki, z Kanady wróciłem też z masą zdjęć (robiłem wszystkie na wyjeździe na full auto - oglądam je dziś i są super, zdj. robiłem stosując złoty podział). Dziś ciągle się uczę, eksperymentuję jest super, amatorzy znajomi są zachwyceni, brat zawodowy fotograf nie ruga mnie zbytnio więc jest ok.

Dziś patrząc na rozmiary (bo od tej pory miałem całą tą trójkę w rękach) Oli wypada fajnie bo jest naprawdę mały, ma jakieś tam dobre szkła są przede wszystkim tanie w porównaniu do Fuji i SONY. Wspomniane szkła też są małe nawet jeśli f/1.8, aparat ma też stabilizację w 5 osiach, super +

Dlaczego lustrem się trudniej robi? Powiem na gorąco, bo od tygodnia bawię się Nikon D800 mojego brata. Aparat nie ma takiej fantastycznej elektroniki jak X-T1 czy każdy inny bezlustrkowiec czy kompakt, która śledzi np. fotografowany cel, wykrywa twarz, oko lewe, prawe, dobiera dość dobrze WB, robi ładne JPG, widać dużo lepiej przez LCD, itd. Tam (w lustrzance) jest wszystko pod kontrolą, wszystko musisz wybrać, ustawić wiedzieć co robisz i waży tak dużo, że mnie ręka od niego boli. Warto jeszcze wspomnieć, że lustro tak hałasuje gdy klapie góra-dół (nawet w trybie "Q"), że mój mały szkrab budzi się gdy robię mu zdjęcia tym pożyczonym lustrem - masakra. W bezlusterkowcu czy kompakcie takim jak X10 lub LX100 czy na każdym bezlusterkowcu, nastawiasz na początku wszystko na auto, czytasz podstawy kadrowania i jesteś mistrzem świata no i cena. Potem się rozwijasz. Najważniejsze zwróć uwagę na obiektywy, z ciemnym nie porobisz zdjęć w pokoju bez lampy, szczególnie, że idzie zima. Warto wybrać większą matrycę, zastanów się nad rozmiarem, Fuji jednak nie ma takich małych aparatów ale ma większą matrycę od M4/3.

Jeśli chodzi o AF to ja tam nie wiem, kiedyś myślałem, że lustro faktycznie super szybko znajduje AF, a bezlisterkowiec nie, ale jak widzę w gorszych warunkach oświetleniowych łatwiej (mi osobiście) jest znaleźć na X-T1, na Nikon czasem nie udawało mi się w ogóle - testowane na ww. Nikon i SIGMA 23/35/85 f1.4 vs X-T1 35/1.4 i 56/1.2 . Faktycznie X-T1 trochę pojeździ w jedną i drugą stronę AF dłużej niż Nikon ale samo "widzenie" obiektu przez system AF w ciężkich warunkach jest wg. mnie lepsze w X-T1. Dochodzi też temat, że w gorszych wrunkach mało widać przez lusterko, a ekran LCD ma wbite już ISO gdy wyświetla.

PS. Sory, że tak piszę o tym X-T1, każdy inny Oly czy Sony czy Lumix też będzie świetny oczywiście.

Napisane: 2016-09-01, 08:05 
Ekspert

zdjęcia: 987
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
rocket666 napisał(a):
Aparat nie ma takiej fantastycznej elektroniki jak X-T1 czy każdy inny bezlustrkowiec czy kompakt, która śledzi np. fotografowany cel itd.

I co z tego jak to nie działa? To całe śledzenie to nic innego jak marketingowy bełkot. Fajnie, bo ramka AF porusza się za obiektem? Tylko spróbuj to zastosować :)
Spróbuj też koniecznie swoim zestawem fuji na AF-C fotografować dość szybko poruszający się obiekt w twoim kierunku, a potem weź do ręki d800 i zrób to samo.
PS. Tylko proszę nie ustawiaj na AUTO :mrgreen:

Napisane: 2016-09-01, 08:48 
Zaangażowany

Roznica bedzie wynikac z innego systemu pomiaru zastosowanego dlatego w lustrze nie jezdzi af lewo i prawo tylko dojezdza af i robisz zdjecie. Na F1 wzial bym pewnie lustro do zdjec dziecka kompakt lub bezlusterkowca.

Napisane: 2016-09-01, 12:01 
Ekspert

zdjęcia: 6
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy
Model aparatu: Konica Minolta Z6, Sony Alfa 300, Fujifilm HS 10 ... i telefon ...i Maxxum 4 ... na rozruchu ;)
fazi75 napisał(a):
Największa przewaga jest na ciągłym autofokusie, takim który przydaje się w ruchu.

Mylisz fotografię dziecięcą, z fotografowanie dziecka :)
Do tego ostatniego naprawdę nadaje się wszystko, nawet średnio zaawansowany telefon, tym bardziej, że jest zawsze pod ręką, a to jest najważniejsze w przypadku dziecka.

Takie zdjęcia najczęściej umieszcza się w necie, a więc nie ma jakichś wygórowanych wymagań co do wielkości zdjęć, matrycy, czy możliwości robienia RAWów, zwłaszcza dla kogoś mało zaawansowanego.

Ponadto aparat powinien służyć każdemu, kto go będzie obsługiwał - nie każdy chce od razu zostać mistrzem małej GO - a wiec należy brać pod uwagę i żonę i babcię i dziadka którzy akurat będą pod ręką. Najważniejsza jest prostota obsługi, nawet kosztem obrazu.
Autofokus to może przyda się za jakieś trzy, cztery, a może nawet pięć lat, ale wtedy będzie to rozmowa na kompletnie inny temat, bo przede wszystkim trzeba będzie nastawić się na to, że dzieciak nie będzie chciał współpracować i dawać się fotografować, więc trzeba to będzie robić z daleka.

Cytuj:
Ostatnia rzecz jaką bym polecał komuś, kto chce fotografować dzieci. Ale to tylko moje zdanie.
Teraz robi się ciemno, dużo zdjęć będzie w domu. Wysokie ISO pewnie byłoby lepsze, ale nie wszędzie jest użyteczne, a i nie każdy będzie wiedział jak je ustawić. Jakaś osłona rozpraszająca na lampę jest jednak lepsza niż walenie maluchowi po oczach. Tego nawet dorośli nie lubią ;)

"Jaka jest droga rozwoju każdego fotoamatora?
Kwiatki, motylki, zachody słońca, dzieci, a na końcu ludzie - portrety i reportaż."
Kurde! Pod prąd idę 8)

;)

Napisane: 2016-09-01, 13:15 
Ekspert

zdjęcia: 987
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
weldon napisał(a):
Mylisz fotografię dziecięcą, z fotografowanie dziecka :)
Do tego ostatniego naprawdę nadaje się wszystko, nawet średnio zaawansowany telefon

Cóż każdy ma inne wymagania i inną estetykę ;) Pytający prosi o poradę i ma na uwadze kupno jednego z droższych modeli fuji. Jak myślisz dlaczego? Czyżby dlatego, że nie posiada telefonu komórkowego? Piotrek proszę Cię nie rób sobie żartów :D
weldon napisał(a):
Teraz robi się ciemno, dużo zdjęć będzie w domu.

I dlatego dawał byś małemu dziecku fleszem po oczach? :mrgreen: Chyba, że w trakcie snu, to rozumiem :)

Napisane: 2016-09-02, 15:00 
Ekspert

zdjęcia: 12
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Model aparatu: s1600>D90>5D>X-S1>GM1>E-M10
Bonifacy napisał(a):
Witam, urodzilo mi sie dziecko. Zastanawiam sie ktory aparat poradzi sobie spokojnie ze sfotografowaniem ruchliwego dziecka. Rozwazam fuji x-t10 , x100s lub 100t, fuji x-t1....... Na tapecie jest jeszcze Olympus omd em10. Nada się? Każda porada cenna. Pozdrawiam

Witam i gratuluję :)
Wracając do pytania, mz każdy z wymienionych się nada. Wybierz ten który, Ci się podoba najbardziej i ciesz się każdą uwiecznioną chwilą z dzieckiem.

Pozdrawiam ;)

Napisane: 2016-09-05, 10:49 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: berlin
Witam, dziekuje za odpowiedzi. Nadal w kropce jestem chociaz wygląda na to wg Waszych opinii ze wszystkie aparaty sobie poradza. Zastanawiam sie nad x-t1. Pytanie. Czy faktycznie miala byc wersja po liftingu jak w sklepie pod tym linkiem: https://www.e-oko.pl/sklep/search-1-str ... -5124.html

Wg informacji na stronie troche sie zmienilo i ulepszylo.Czy warto jednak doplacac do tej wersji prawie 1000zl?

Napisane: 2016-09-05, 10:53 
Nowy

Dodam ze samo body po liftingu to 5300 zl. Do tego gdybym dokupil 35mm 1.4 za 2K wyjdzir 7300zl. Jest jeszzczr nie ulepszona wersja czarna za prawie 6700 https://www.e-oko.pl/sklep/search-1-str ... -5165.html

Czy warto kupowac 35mm 1.4 czy lepiej zestaw kitowy?

Napisane: 2016-09-05, 13:06 
Zaangażowany

Nie wiem o jakiej po liftingu mowisz ale jezeli chodzi o szara to niczym poza cena i kolorem sie nie roznia. Lepiej chyba kupic uzywke aparat i obiektyw. Kitowy obiektyw jest omni czyli ma kilka ogniskowych, szybko ostrzy i ma stabilzacje wiec fajnie sie kreci video. Staly jest jasny i nieco lżejszy. Ogolnie dobrym wyborem do wszystkiego jest kit. Ja osobiscie mam kit, 35/1.4 i 56/1.2.

Napisane: 2016-09-05, 19:11 
Nowy

X-T1 po liftingu!
Rozszerzony zakres czasów naświetlania
Unikalny, grafitowo-srebrny kolor
Szereg zapowiedzianych udogodnień
Nowa wersja kolorystyczna znanego, zaawansowanego bezlusterkowca FujiFilm. Podstawową zmianą w stosunku do pierwowzoru, jest zmodyfikowana migawka elektroniczna, pozwalająca osiągać czasy naświetlania aż 1/32000 sekundy. Pierwotny, i tak już bogaty wybór filtrów symulujących filmy tradycyjne, rozszerzono o kolejny - Silver Chrome.

Producent zapowiedział również aktualizację firmware, która wprowadzi kolejne ciekawe zmiany. Wśród nich:

- Bezpośredni wybór pola autofokusa: Aktualizacja umożliwi wybieranie pola ostrości czterokierunkowym przyciskiem nawigacyjnym bez potrzeby naciskania przycisku Fn.
- Odblokowanie przycisków AE-L i AF-L: Przyciski AE-L i AF-L będą wymienne w zależności od preferencji użytkownika.
- Bezpośredni wybór trybu makro: W trybie autofokusa aktualizacja umożliwi włączenie lub wyłączenie funkcji makro bez konieczności przywoływania menu podręcznego.
- Menu Q: Umożliwienie dostosowania pozycji i układu menu do preferencji użytkownika.
- Nowe opcje szybkości rejestracji filmów: Aktualizacja doda do obecnie dostępnych szybkości (60 i 30 kl./s) opcje 50, 25 i 24 kl./s. Szybkości 50 i 25 kl./s umożliwią edycję wideo w regionach PAL (w tym w Europie) bez konieczności konwersji.
- Rejestracja ręczna w trybie wideo: Aktualizacja umożliwi wybór czułości ISO przed rozpoczęciem rejestracji filmu oraz dostosowanie przysłony i czasu naświetlania w trakcie nagrywania.
- Blokowanie pola pomiaru i pola ostrości: Użytkownicy będą mogli zablokować pozycję pola autofokusa i pola pomiaru w trybie pomiaru punktowego.

Prawda czy sciema? I czy warto kupic?

Napisane: 2016-09-05, 19:57 
Zaangażowany

Wszystko ma czarnuch, dostal z aktualizacja. Roznia sie kolorem i cena. Kup najlepiej uzywany sa okazje.

Napisane: 2016-09-11, 04:32 
Nowy

ok dzieki wielkie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1