Teraz jest 2017-11-21, 00:12

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
Napisane: 2016-04-15, 19:59 
Gość

Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Model aparatu: xt10
Cześć wam wszystkim! Z góry wybaczcie, że post jest tak długi, mam talent to rozpisywania się..no, lania wody. Będe wdzięczna, jeśli przeczytacie i mi pomożecie z wyborem, nawet się spóbuję odwdzięczyć! Na dole rownież zamieściłam zestawienie cen w przypadku różnych aparatów i zestawów, może się przyda tym, którzy planują coś teraz kupić.

Niedługo stanę się szczęśliwą (na pewno) posiadaczką XT-10.
Zanim zdecydowałam się napisać ten post wiele stron przejrzałam, łącznie z większością tematów na forum (o boże, ile to trwało). Ogólnie - mniej więcej wiem czego chcę (zdjęcia robię bardziej hobbistycznie, nie profesjonalnie, ale nie nazwałabym siebie typowym amatorem, mam już trochę doświadczenia z fotografowaniem, tyle, że sprzętami canon i nikon), wiem czego chcę - ale nie wiem, z czego wybrać. Budżet nie pozwala wziąć wszystkiego - więc musze ograniczyć swój wybór do minimum.

Sprzęt jest mi głownie potrzebny do podróży. Canona swojego na razie nie sprzedaję, więc do jakichś tam sesji mogę się jeszcze pomęczyć z tym ciężkim, ważącym 3 kilo, ze statywem jeszcze więcej, sprzętem...natomiast do podróży - uważam, że nie ma co do takich hobbistycznych zdjęć targać tak ciężki sprzęt, jakim są lustrzanki z obiektywami, chciałam coś lekkiego i poręcznego.

Z bezlusterkowców wybór padł na x-t10, to samo, co w x-t1 (mniej więcej), w mniejszej cenie. Szkoda tylko, że będę musiała uważać na deszcz, którego jest pełno w czekającej mnie podróży do Wietnamu.

Do tego chcę zakupić parę obiektywów - i tu pojawiała się masa wątpliwości, których nie jestem w stanie sama rozwiązać.. I tu, drodzy forumowicze, proszę was o pomoc. Forum znalazłam przypadkiem, mam nadzieję, że post tutaj okaże się strzałem w dziesiątkę i uzyskam parę cennych rad. Nie wszyscy lubią pomagać bezinteresownie, dlatego też mówię - chętnie się odwdzięczę informacjami/radą na inny temat, na przykład wszystkiego związanego z grafiką kompurterową, malarstwem cyfrowym i tym podobne - pracuję w zawodzie jako grafik od gierek.

Jeśli chodzi o obiektywy, tak jak wspominałam wcześniej, mniej więcej wiem czego chcę. Jeden obiektyw szerokokątny - nie musi być jasny, gdyż najbardziej interesowałyby mnie ostre zdjęcia, coś między 18 a 35? Może 35 to już za dużo, jeśli chodzi o tematykę, która mnie itneresuje. Chciałam cykać zdjęcia ,,reporterskie", gdzie ważna jest relacja otoczeia z obiektem, chciałabym umieszczać więcej, niż jedną osobę w kadrze, najlepiej, gdyby mieściło się parę osób, ostrych, ale brzegi zdjęcia nie wychodziło załamane.. Mniej więcej coś, jak zdjęcia Harry'ego Fischa (polecam sprawdzić, w sumie, to załącze z dwie jego fotografie tutaj, bo to świetny fotograf)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie wiem, jakim obiektywem strzelał te zdjęcia, chyba zeissem 12mm? niby tu jest napisane, ale bardoz tu namieszał.. http://digital-photography-school.com/u ... otography/ i nie wiem czy to na x-t10 odpowiednik 18mm, czy co?

Czyli więcej, niż jedna osoba w kadrze, ostrość również na dalsze plany. Uwielbiam fotografowac ludzi i ich relację z otoczeniem, ale od czasu do czasu chciałabym też cyknąc tym same widoczki (góry, las) czy budynki.
przykłady, jakie fajnie byłoby móc od razu osiągnąć tym reportażowym :Obrazek
Obrazek

Drugim obiektywem byłby obiektyw typowo portretowy, jasny, mogłaby być jasna stalka, z piękną plastyką, żeby był ładny bokeh. Do canona 7d dysponuję sprzętem ":canon 85ef i tamron 70-200 (ten jest ogromny i za cięzki, jak na małe, kobiece dłonie:P) , oba robią śliczne zdjęcia, mniej więcej czegoś takiego szukam dla bezlusterkowca. Oczywiście stalka byłaby lepsza, bo będzie malutka, zoom swoje waży przecież.. ale z drugiej strony może taki wybór, jak na przykład 55-200 czy 50-230 nie byłby taki zły, chyba taniej by wyszło, niż stałka? Hmm.. A może istnieją przejściówki na obiektywy canon, to nie musiałabym kupować 85? Choć nie wiem, nigdy nie korzystałam z przejściówek, zapewne musiałabym ostrzyć manualnie? A manualna ostroścć wymaga już dłuższego czasu i wprawy, w biegu, w podróżach, gdzie chce się uchwycic np starą babcię siedzącą przy stoisku na targu ,takie coś się na nic zda, po 10 sekundach się speszy i ucieknie. ;)

Przykład:
Obrazek
Obrazek

Więc główne pytania: Które obiektywy - i czy używane? Widziałam trochę ciekawych ofert sprzedaży w dziale sprzedam. I czy w ogóle wszystkie obiektywy ,,do fuji x" pasują do x-t10? Może być to głupie pytanie, ale przeczytałam ostatnio gdzieś na jakiejś stronie, że do x-t1 pasuje więcej obiektywów, niż to x-t10, stąd moje wątpliwości. No, nie znam się na tym.

Teraz ,,sprawy kasowe"- nie chciałabym wydać na wszystko więcej, niż około 4 tysiące. W ogóle nie przeiwdywałam w najbliższych wydatkach kupna nowego aparatu i obiektywu, ale parę dni temu pierwszy raz usłyszałam o bezlusterkowcach i od razu z patrzenia na to się zakochałam, a za dwa tygodnie szykuje mi się podróż, więc fajnie byłoby kupić. (;.

Po pierwsze- jest promocja od fuji, zwracają te 450 zł (pomijam fakt, że niektóre ceny mogły podnieść cenę specjalnie dla promocji..), tak czy siak chciałabym skorzystać z tej promocji, więc chyba lepiejkupić nówkę x-t10 niż używanego. Natomiast w zestawach z kitowcami te kitowce wychodzą taniej, niż osobno, więc może opłaca mi się coś z nich kupić w zestawie, aby potem trochę drożej sprzedać, lub zatrzymać dla siebie?

Moje takie małe zestawienie (już policzone ceny z promocją, porównywałam różne sklepy w itnernecie oraz allegro) :

Samo body
Fujifilm Z-t10 + torba Manfrotto / Fujifilm z-t10 + karta sandisk 32gm 80mb/s = 2270zł (całkiem tanio wychodzi)

-
Body + obiektywy w zestawach
FujiFilm X-T10 + XC 16-50 f/3.5-5.6 + torba Manfrotto === 2650zł nówka / 2570 nówka bez torby

FujiFilm X-T10 + XC 16-50mm OIS II + XC50-230mm OIS + torba Manfrotto === 3470zł nówka

Fujifilm X-T10 + 18-55Mmm f2.8-4 + torba Manfrotto === 3870zł nówka (bardziej się tutaj właśnie opłaca to w zestawie)

FujiFilm X-T10 + XF 18-135mm === 4050zł nówka

-
Same obiektywy
18mm === 1500-1200zl nówka

18-55mm xf F2.8-4 R LM OIS === 2350zł nówka/ około 1050 - używane (lepsze od 16-50, ciemnieje wolniej f3.2-33.6)

18-135mm Fujifilm Fujinon XF 18-135 mm f/3.5-5.6 R LM OIS WR === 2800 nówka (w tym przypadku na pewno bardziej opłaca się w zestawie, bo wtedy aparat wychodzi za 1000zł )

16-50mm Fujinon XC f/3.5-5.6 OIS srebrny === 1500zl nówka/ ok. 530zł uzywane
szybko ciemnieje, 35mm fo f5.6

27mm === 650zł licytacja / 850zł używane

35mm FUJIFILM FUJINON XF 35MM F/2 R WR CZARNY === 1700zł nówka
35 sigma - tańsza, podobno lepsza optycznie

50-230mm === 600zł nówka

55-200mm === 2000 nówka / 1700 używane (podobno lepszy od 18-135)

85mm samyang === samyang z bagnetem fx używane 800zł
85mm fuji Samyang 85mm f/1.4 Aspherical IF (Fujifilm X) = 1400 nówka

Dodam, że mogłabym zapłacić więcej w wyjątkowych przypadkach.
Zastanawiam się nad takimi opcjami:

Kupć x-t10 z 16-50 w zestawie, sprzedać 16-50, kupić jakieś dwie stałki

Kupić x-t10 z 16-50 w zestawie, sprzedać 16-50, kupić 55-200 używaną, 18-55 używaną i może potem jakąś stałkę

Kupić x-t10 w zestawie z 16-50 i 50-230, 50-230 sobie zostawić, 16-50 sprzedać, dokupć używaną 18-55 i może potem jakąś stałkę

Kupić x-t10 w zestawie z 16-50 i 50-230, 50-230 sobie zostawić, 16-50 sprzedać, kupić stąłkę 18mm/27mm/35mm

Kupić x-t10 w zestawie z 16-50, 16-50 sprzedać, kupić stąłkę 18mm/27mm/35mm i 55-200 i być spłukanym do końca dni.

Także..Nie mam pojęcia co robić i jaką stałkę/jaki ob iektyw szerokokątny do tych portretów i ten drugi do tych reportaży/miasta/ krajobrazów wybrać - pomocy. (:

Napisane: 2016-04-15, 22:01 
Moderator

zdjęcia: 6654
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 160 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Shatehen napisał(a):
A może istnieją przejściówki na obiektywy canon

Istnieją.

Shatehen napisał(a):
zapewne musiałabym ostrzyć manualnie?

Niestety tak.

Shatehen napisał(a):
85mm samyang === samyang z bagnetem fx używane 800zł
85mm fuji Samyang 85mm f/1.4 Aspherical IF (Fujifilm X) = 1400 nówka

Tym też będziesz musiała ostrzyć manualnie.

Szkłem systemowym takich właściwościach jakich szukasz jest niestabilizowany XF 90mm f/2 R LM, ale niestety leży poza określonym przez Ciebie budżetem.

Możesz też rozważyć XF 60mm f/2.4 R (ale nie kupuj zanim nie sprawdzisz czy ci odpowiada, z tego co pamiętam z warsztatów fuji, to szkło dość kontrastowo rysuje obraz).

Shatehen napisał(a):
50-230mm === 600zł nówka

To ciemny obiektyw jest, odradzam jako szkło portretowe.

Shatehen napisał(a):
I czy w ogóle wszystkie obiektywy ,,do fuji x" pasują do x-t10?

Tak.

Shatehen napisał(a):
Nie wiem, jakim obiektywem strzelał te zdjęcia, chyba zeissem 12mm?

Polecam XF 10-24mm, świetny obiektyw, ale obawiam że się nie nie zmieścisz w budżecie.

Shatehen napisał(a):
i nie wiem czy to na x-t10 odpowiednik 18mm, czy co?

Do x-t10 też musisz podpiąć 12mm (a nie 18) żeby osiągnąć tak samo szeroki kąt.

Ma wrażenie, że nieco gubisz się w krótkich ogniskowych (35mm podpięty do x-t10 to żaden szeroki kąt..).
Napisz jakim szerokim obiektywem fotografowałaś do tej pory z canonem (i jakim canonem) to będzie coś łatwiej podpowiedzieć.

Shatehen napisał(a):
a za dwa tygodnie szykuje mi się podróż, więc fajnie byłoby kupić

Podziwiam desperację i dezynwolturę, ja chyba bym się nie odważył zabrać na taki wyjazd aparatu... którego (i możliwości i ograniczeń) dobrze nie poznałem ;)

Shatehen napisał(a):
Także..Nie mam pojęcia co kupić, pomocy. (:

To może się skusisz i skorzystasz z http://www.warsztaty.fujifilm.pl/ - to darmowa okazja żeby obmacać i przetestować całą stajnię X...

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2016-04-15, 22:41 
Gość

Przede wszysktim dziękuję Ci za odpowiedź. (: Jestem baardzo wdzięczna, nie wierzyłam, że ktokolwiek to doczyta.

sparrow napisał(a):
Możesz też rozważyć XF 60mm f/2.4 R (ale nie kupuj zanim nie sprawdzisz czy ci odpowiada, z tego co pamiętam z warsztatów fuji, to szkło dość kontrastowo rysuje obraz).

- http://www.lovegrovephotography.com/fuj ... pictures/#! - czy to ten? jeśli tak - faktycznie, ostry jak brzytwa. Nigdy nie myślałam o takich portetach (zawsze o miękkich) ale spodobał mi się BARDZO. Hmm. (:

Shatehen napisał(a):
50-230mm === 600zł nówka

sparrow napisał(a):

-A co z 55-200? Chyba już nie taki ciemny? Chociaż drogi. Czy jednak też nie? Tak czy siak podoba mi się ten 60, chyba go wezmę. Do miękkich portrecików mam canona.

Shatehen napisał(a):
Nie wiem, jakim obiektywem strzelał te zdjęcia, chyba zeissem 12mm?

sparrow napisał(a):
Polecam XF 10-24mm, świetny obiektyw, ale obawiam że się nie nie zmieścisz w budżecie.

Rany, faktycznie drogi. Nie, takie rzeczy zostawię na przyszły rok. Najlepiej byłoby chyba kupić jakąś (może używaną) stałkę w tym przedziale, lub 18-55?

sparrow napisał(a):
Do x-t10 też musisz podpiąć 12mm (a nie 18) żeby osiągnąć tak samo szeroki kąt.

A widziałeś te jego zdjęcia? Bo zastanawiam się, jaki to jest właśnie kąt. On tam strasznie namieszał na tym blogu, na którym się wypowiadał, którego kąta najciężej używa, a dla mnie, jako laika w fotografii, jest to trochę nie zrozumiałe.. Cytuję:

,, In this article, when I refer to a focal length, for example 24mm, I am referring to the length on full frame. A focal length of 24mm on a full frame camera will act like a 36mm on the Fuji ASP-C sensor.
...
With wide-angle, the typical range goes from 21mm to 35mm, although some photographers use up to 18mm when photographing people. The famous photo agency Reuters published its best photos of 2013, and if you read the blurb under each, you’ll see that 80% of them were taken with a 24mm wide-angle lens
...
73% of the photos I take are done with a 18mm lens. I also use – despite the fact that it requires a lot of skill when dealing with people as subjects – a Zeiss 12mm, which is the equivalent of an 18mm on APS-C format. "

- pogubiłam się strasznie, jesteś w stanie z tego wyciągnąc, którym obiektywem on cyka w końcu te 75% zdjęć? ;)

sparrow napisał(a):
Ma wrażenie, że nieco gubisz się w krótkich ogniskowych (35mm podpięty do x-t10 to żaden szeroki kąt..).
Napisz jakim szerokim obiektywem fotografowałaś do tej pory z canonem (i jakim canonem) to będzie coś łatwiej podpowiedzieć.

Bardzo się gubię w krótkich ogniskowych - i to chyba z prostej przyczyny - bo nigdy ich nie używałam. :) Zawsze chciałam kupić szerokokątny, miałam kupić do canona, ale przyszła jesień, potem zima, plany się oddaliły. Na razie dysponowałam tylko kitowcem canona chyba 18-55 , tamrontem 70-200 i portretowym 85mm - te oba ostatnie mają bardzo miękki obraz, przykład paru fotek:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dlatego fajnie byłoby się pobawić taką ostrą brzytwą jak u góry, coś nowego.

sparrow napisał(a):
Podziwiam desperację i dezynwolturę, ja chyba bym się nie odważył zabrać na taki wyjazd aparatu... którego (i możliwości i ograniczeń) dobrze nie poznałem ;)

Jestem gotowa przyjąć wyzwanie, poza tym będę miała motywację do szybkiej nauki. ;) Poza tym te aparaty nie mogą być jakoś specjalnie skomplikowane, poradziłam sobie z pinholem (wraz ze złożeniem z pudełka od zapałek) , to i poradzę sobie z bezlusterkowcem!

sparrow napisał(a):
To może się skusisz i skorzystasz z http://www.warsztaty.fujifilm.pl/ - to darmowa okazja żeby obmacać i przetestować całą stajnię X...

- chętnie, zerknę i oblukam. Choć pewnie zanim na warsztaty wpadnę już będę miała w posiadaniu sprzęt, termin goni, poza tym też nie mogę się doczekać, ten aparat śni mi się po nocach. (:

A jeszcze pytanko - edytowałam post i pewnie już nie zauwazyłeś ostatnich zdań na dole (a może i tak) - zastanawiam się, czy opłaca się kupić tego xt-10 w zestawie, zamiast samego, a potem sprzedać, chyba zyskałabym z 2-3 stówki? O ile znajdą się w ogóle chętni na 16-50 czy inny z tych obiektówyw oferowanych w zestawie .

Napisane: 2016-04-15, 23:12 
Ekspert

zdjęcia: 12
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Model aparatu: s1600>D90>5D>X-S1>GM1>E-M10
Witaj.

Co do szerokiej stałki to niestety nie pomogę. Miałem kiedyś Samyang 8mm na aps-c ale, tylko przez chwilę.

Do większości zdjęć proponuję spacerzooma w okolicach mniej więcej 16/18 - 50/55mm dobrze by było ze stałym światłem.
W moim amatorskim pstrykaniu matrycą aps-c ten zakres wystarczał mi do większości zdjęć.
Teraz z matrycą ff bardzo mi odpowiada spacerzoom o zakresie 24-85mm.

Do portretu zarówno na aps-c i teraz ff bardzo odpowiada mi stare manualne szkło 55mm z systemu m42 ze światłem 1.4

I to na tyle z mojego amatorskiego pstrykania.

Napisane: 2016-04-15, 23:17 
Moderator

zdjęcia: 6654
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 160 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Shatehen napisał(a):
- http://www.lovegrovephotography.com/fuj ... pictures/#! - czy to ten? jeśli tak - faktycznie, ostry jak brzytwa. Nigdy nie myślałam o takich portetach (zawsze o miękkich) ale spodobał mi się BARDZO. Hmm. (:

Tak, to ten.
A jak nadmierna ostrość będzie przeszkadzać, to zawsze możesz naciągnąć pończochę na przednią soczewkę, żeby zmiękczyć obraz ;)

Shatehen napisał(a):
jesteś w stanie z tego wyciągnąc, którym obiektywem on cyka w końcu te 75% zdjęć?

Gość twierdzi, że 80% zdjęć uznanych za najlepsze przez Routera w 2013 było robionych obiektywem o rzeczywistej ogniskowej 24mm*, i że 73% jego zdjęć było zrobionych obiektywem o rzeczywistej ogniskowej 18mm*, oraz że czasem używa Zeissa o rzeczywistej ogniskowej 12mm* (choć fotografowanie ludzi tak szerokim obiektywem wymaga dużej wprawy).

*) co z matrycą apcs daje :arrow: ekwiwalent ogniskowej dla filmu małoobrazkowego wynoszący odpowiednio: 36, 24 i 18mm...

Shatehen napisał(a):
Na razie dysponowałam tylko kitowcem canona chyba 18-55

Prosiłem, żebyś napisała z jakiem modelem aparatu Canon te obiektywy wykorzystywałaś - żeby się upewnić co do wielkości matrycy.
Jeżeli tylko nie był to Canon 5D ani Canon 6D, to możesz przyjąć, że obiektyw 18-55 w X-T10 będzie miał taki sam kąt widzenia jak 18-55 w Twoim Canonie. Innymi słowy - jeżeli wystarcza Ci szerokość 18mm w Canonie, to i wystarczy w X...

Shatehen napisał(a):
A jeszcze pytanko - edytowałam post i pewnie już nie zauwazyłeś ostatnich zdań na dole (a może i tak) - zastanawiam się, czy opłaca się kupić tego xt-10 w zestawie, zamiast samego, a potem sprzedać, chyba zyskałabym z 2-3 stówki? O ile znajdą się w ogóle chętni na 16-50 czy inny z tych obiektówyw oferowanych w zestawie .

Myślę, że zdecydowana większość obiektywów XC na rynku wtórnym pochodzi z rozbijania zestawów, stąd takie ich bardzo niskie ceny.
I jak widać - chętni się znajdują...

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Napisane: 2016-04-15, 23:51 
Zaangażowany

Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
sparrow napisał(a):
Shatehen napisał(a):
50-230mm === 600zł nówka

Ja od siebie dodam, że do odradzanych (nie polecanych) szkieł bym jeszcze dodał:
XC 16-50 oraz XF 55-200 - też ciemne no i ja osobiście nie zdecydowałbym się też na XF 18mm F2.0 oraz XF 60mm F2.4 bo też są ciemne w stosunku do swoich ogniskowych. Droga Shatehen jeśli Ci nie straszne manualne szkła to ja bym polecał taki zestaw:
- Samyang 8mm (800-1000 zł) - Jako szkło ultraszerokokątne semi Fiseye
- XF 23mm F1.4 (od 3000 zł i więcej) - Jako szkło na co dzień (odpowiednik klasycznej i uniwersalnej 35mm dla pełnej klatki)
- (przez adapter) Canon FD 50mm F1.2 (koszt ok. 1000-1200 zł) - do portretu
- (przez adapter) Takumar 135mm F2.5 lub F2.8 (koszt ok 400 zł) albo Carl Zeiss Sonnar 200mm F2.8 (od 800 zł aż po nawet ponad 2500 zł i więcej zależnie od stanu) - do dalszych kadrów.

Takim zestawem myślę można dużo zdziałać.

Ja osobiście będę dążył do takiego zestawu. Na razie męczę się z 18-55 F2.8-4.0 ale jak tylko będę miał trochę wolnej gotówki pozbędę się go z przyjemnością i kupię 23-kę na jego miejsce jako taki obiektyw na co dzień. Takumara 135mm F2.5 mam (pozbyłem się ciemnego 50-230). A za portretówkę na razie robi mi stary przyjaciel od mojego dziadka czyli Helios 58mm 44-2 F2.0 ale na jego miejsce z czasem zapodam sobie 50-kę F1.2 Canon FD bo to obiektyw wart uwagi.

Oczywiście wszystko to kwestia gustu. Mi wystarczy jeden obiektyw z AF czyli ten wymarzony 23mm a reszta śmiało może być manualkami bo Focus Peaking w Fujiku to zbawienny wynalazek.

_13_jacek napisał(a):
Do większości zdjęć proponuję spacerzooma w okolicach mniej więcej 16/18 - 50/55mm dobrze by było ze stałym światłem.

W systemie Fujifilm jest tylko 16-55 F2.8 też go w sumie odradzam. Jest to jakby odpowiednik legendarnego zooma ze stałym światłem Canon EF 24-70 F2.8L USM na pełnoklatkowy Canon EOS. Jak było dobre światło to spoko zdjęcia poezja i palce lizać! Ale wystarczył bardzo pochmurny dzień i 1/20 sekundy i już mi zdjęcia zamazane wychodziły... no brak stabilizacji F2.8 i na ogniskowej 35-70mm ciężko było zrobić nieporuszone zdjęcie ale wystarczyła zmiana na obiektyw Helios 58mm i F2.0 i zdjęcie było OK. Tylko 0,8 podziałki a różnicę wielką robiło.

Ostatnio edytowano 2016-04-16, 00:13 przez neo86, łącznie edytowano 2 razy

Napisane: 2016-04-15, 23:58 
Gość

sparrow napisał(a):
Tak, to ten.
A jak nadmierna ostrość będzie przeszkadzać, to zawsze możesz naciągnąć pończochę na przednią soczewkę, żeby zmiękczyć obraz ;)

To żart, czy taki bajer faktycznie się sprawdza? Kontrast wydaje się być bardzo duży przy tych zdjęciach właśnie i przydałoby się coś takiego ;) Fajnie, że obiektyw jest w miarę tani, w porównaniu do tych wszystkich innych.

sparrow napisał(a):
Gość twierdzi, że 80% zdjęć uznanych za najlepsze przez Routera w 2013 było robionych obiektywem o rzeczywistej ogniskowej 24mm*, i że 73% jego zdjęć było zrobionych obiektywem o rzeczywistej ogniskowej 18mm*,

- czyli dla xt-10 również 18mm? Chyba jutro będę musiała na nowo to przeczytać, trochę za późno na myślenie. (:

sparrow napisał(a):

Prosiłem, żebyś napisała z jakiem modelem aparatu Canon te obiektywy wykorzystywałaś - żeby się upewnić co do wielkości matrycy.
Jeżeli tylko nie był to Canon 5D ani Canon 6D, to możesz przyjąć, że obiektyw 18-55 w X-T10 będzie miał taki sam kąt widzenia jak 18-55 w Twoim Canonie. Innymi słowy - jeżeli wystarcza Ci szerokość 18mm w Canonie, to i wystarczy w X...

Tak, tak, wiem, o co prosiłeś. Miałam dopisać, ale jestem strasznie zmęczona, akurat dziś w pracy spędziłam z 11 godzin i po prostu nie zauważyłam, że tego nie dopisałam. Mam Canona 7d, nigdy nie używałam pełnej klatki.

Dziękuję za odpowiedzi!

neo86 napisał(a):
Ja od siebie dodam, że do odradzanych (nie polecanych) szkieł bym jeszcze dodał:
XC 16-50 oraz XF 55-200 - też ciemne no i ja osobiście nie zdecydowałbym się też na XF 18mm F2.0 oraz XF 60mm F2.4 bo też są ciemne w stosunku do swoich ogniskowych. Droga Shatehen jeśli Ci nie straszne manualne szkła to ja bym polecał taki zestaw:
- Samyang 8mm (800-1000 zł) - Jako szkło ultraszerokokątne semi Fiseye
- XF 23mm F1.4 (od 3000 zł i więcej) - Jako szkło na co dzień (odpowiednik klasycznej i uniwersalnej 35mm dla pełnej klatki)
- (przez adapter) Canon FD 50mm F1.2 (koszt ok. 1000-1200 zł) - do portretu
- (przez adapter) Takumar 135mm F2.5 lub F2.8 (koszt ok 400 zł) albo Carl Zeiss Sonnar 200mm F2.8 (od 800 zł aż po nawet ponad 2500 zł i więcej zależnie od stanu) - do dalszych kadrów.

Takim zestawem myślę można dużo zdziałać.

Ja osobiście będę dążył do takiego zestawu. Na razie męczę się z 18-55 F2.8-4.0 ale jak tylko będę miał trochę wolnej gotówki pozbędę się go z przyjemnością i kupię 23-kę na jego miejsce jako taki obiektyw na co dzień. Takumara 135mm F2.5 (pozbyłem się ciemnego 50-230). A za portretówkę na razie robi mi stary przyjaciel od mojego dziadka czyli Helios 58mm 44-2 F2.0 ale na jego miejsce z czasem zapodam sobie 50-kę F1.2 Canon FD bo to obiektyw wart uwagi.

Oczywiście wszystko to kwestia gustu. Mi wystarczy jeden obiektyw z AF czyli ten wymarzony 23mm a reszta śmiało może być manualkami bo Focus Peaking w Fujiku to zbawienny wynalazek.

Ok, dzięki wielkie. Swoją drogą słyszałam, że w miarę fajny ten 18-55. Masz jakieś sample?

Ostatnio edytowano 2016-04-16, 00:03 przez Shatehen, łącznie edytowano 2 razy

Napisane: 2016-04-16, 00:02 
Zaangażowany

Myk z pończochą się sprawdza jak najbardziej... a w świecie fotografii Hack DIY są i inne numery ;) Możesz zmienić kształt bokehu... np tak:

Obrazek

Shatehen napisał(a):
Ok, dzięki wielkie. Swoją drogą słyszałam, że w miarę fajny ten 18-55. Masz jakieś sample?

Swoich wolę nie zapodawać ja jestem tandetnym amatorem. Ale tu masz różne fotki z sieci z tego KITa: https://www.flickr.com/groups/2138783@N23/pool/

Napisane: 2016-04-16, 09:03 
Ekspert

neo86, bez przesady że, Ty nie utrzymujesz czasu 1/20 nie znaczy że wszyscy mają tak samo.

Moje takie tam pstryki na długich czasach z ręki. Obiektyw bez stabilizacji.

czas 1/4
jpg z aparatu bez obróbki w komputerze tylko, zmiana rozmiaru w IrfanView bez wyostrzania.
Załącznik:
IMG_1236a.jpg
IMG_1236a.jpg [ 375.35 KiB | Przeglądane 1673 razy ]

czas 1/15
jpg z aparatu bez obróbki w komputerze tylko, zmiana rozmiaru w IrfanView bez wyostrzania.
Załącznik:
IMG_1201a.jpg
IMG_1201a.jpg [ 456.96 KiB | Przeglądane 1673 razy ]

Fotki chyba są z exif do wglądu.

Napisane: 2016-04-16, 09:36 
Ekspert

zdjęcia: 987
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
Moje trzy grosze ;)
Tak sobie myślę co ja bym zabrał w podróż.
XF 18/2-bez tego szkiełka się nie ruszam. Bardzo przyzwoita ostrość, jasność i szybkość. No i jest to malutki naleśnik. Świetne szkiełko.
XF 35/2 WR- Ostrość powala. Cichy mały i szybki. Dodatkowy atut to uszczelnienie. Z uszczelnionym korpusem świetny zestaw. Niestety t10 takim nie jest ;)
XF 60/2.4-trochę niedoceniane szkiełko w systemie. To taki "tani" obiektyw portretowy. Optycznie wspaniały. Bardzo ostry ładny bokech. Moim zdaniem jest to świetna portretówka. Będzie też dobry do detali, bo to szkiełko makro :)
Do całego zestawu dokupił bym plastikowego taniego zooma 16-50. Tak żeby nieraz bez potrzeby nie żonglować stałkami.
Fuji to system stworzony do małych jasnych stałek. Z nimi właśnie, a nie z zoomami poczujesz radość fotografowania. X-t10 ma elektroniczną migawkę co pozwoli fotografować na otwartych szkłach, a przede wszystkim da dyskrecję takiego zestawu.
I nie bój się kupować używanego sprzętu. Nowego fuji raczej nie opłaca się kupować nawet ze zwrotami kasy. Rynek wtórny się rozrasta i naprawdę można kupić dużo taniej :)
powodzenia.

Napisane: 2016-04-16, 11:53 
Zaangażowany

_13_jacek napisał(a):
neo86, bez przesady że, Ty nie utrzymujesz czasu 1/20 nie znaczy że wszyscy mają tak samo.

Gdybyś częściej pracował na zmianach nocnych 2-3 zmiany od 19:00 do 7:00 (pił kawę 5-10-15 kubków w ciągu całej nocy co by nie usnąć w drastycznie i śmiertelnie nudnej pracy) też by Ci się łapska telepały ze zmęczenia. :mrgreen: Poza tym po EXIFach widzę, że ISO najwyższe możliwe w 5D Mark I czyli 3200 no to nie dziwię się w takim ISO to też bym potrafił fotki cykać a dałbyś radę w bardzo pochmurny dzień lub w niezbyt oświetlonych pomieszczeniach z ręki bez poruszenia przy ISO w okolicach 400-640 bez stabilizacji obrazu przy ciemnym obiektywie typu F3.5 i ciemniejszym? Wątpię... :P W wielu sytuacjach nawet stabilizacja się nie wyrabia dlatego zawsze jestem zdania im jaśniejszy obiektyw tym lepiej! Najlepiej taki w okolicach F1.2-F2.0 w ogniskowych od szerokiego kąta do ok 60-90mm i stabilizacja nie jest potrzebna. Dla krótkiego tele uważam, że F2.5-F2.8 to jest też idealna jasność bez potrzeby stabilizacji.

Kiedyś byłem napalony na obiektyw Mitakon 35mm F0,95 (tak przysłona F=0,95). Kosztuje on ok 3200 zł. Zapał opadł jak postrzelałem nim testowe fotki. Ostry zaczyna się robić dopiero od ok F1.4 czyli za połowę mniej można mieć oryginalny Fujinon 35mm F1.4 (który już jest ostry od pełnej dziury) także ten Mitakon to bezsens. Ale co tu się dziwić. Mitakon to chiński badziew.

Napisane: 2016-04-16, 15:32 
Ekspert

neo86 napisał(a):
po EXIFach widzę, że ISO najwyższe możliwe w 5D Mark I czyli 3200 no to nie dziwię się w takim ISO to też bym potrafił fotki cykać a dałbyś radę w bardzo pochmurny dzień lub w niezbyt oświetlonych pomieszczeniach z ręki bez poruszenia przy ISO w okolicach 400-640 bez stabilizacji obrazu przy ciemnym obiektywie typu F3.5 i ciemniejszym? Wątpię... :P

neo86, nie obraź się ale, błądzisz.
Wpierw twierdzisz że, niemożliwym jest zrobić z ręki nierozmazane zdjęcie przy czasach niższych niż 1/20.
Potem wyskakujesz że, iso i itd...co ma się piernik do wiatraka :)
Dokładnie patrzałeś w exif. Wątpie :mrgreen:

Gdybyś czytał dokładnie i ze zrozumieniem to wiedziałbyś że, Shatehen, na wszystkie szkiełka chce przeznaczyć nie więcej niż około 4tyś a Ty w ostatnim swoim wpisie proponujesz szkiełko z przysłoną 0.95 za 3200 zł :roll:
Przepraszam eot.

Napisane: 2016-04-16, 16:02 
Ekspert

zdjęcia: 987
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
_13_jacek, kanona se kupiłeś? :-P I jak magia? ;)

Napisane: 2016-04-16, 16:06 
Ekspert

fazi75 napisał(a):
_13_jacek, kanona se kupiłeś? :-P I jak magia? ;)
Obiecali że, będzie :)

Napisane: 2016-04-16, 16:40 
Nowicjusz

zdjęcia: 0
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Model aparatu: X-E1
Pewnie już wyszła... ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1