Teraz jest 2017-11-24, 10:12

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
Napisane: 2016-03-20, 08:27 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Witam chciałbym prosić o pomoc w skomponowaniu zestawu uniwersalnego . Jestem na kupnie aparatu z matrycą APS-C i chciałbym sobie zakupić właśnie Fuji X-E2 ale nie wiem jakie do niego dobrać obiektywy . Skupił bym się tylko na razie 2 szt obiektywów z których jeden miałby to być zoom ( nie chcę jakiegoś super zooma gdzieś do zdjęć na safari ;) tylko takiego dobrego przeciętnego dobrego zooma ) , drugi z obiektywów miał by być do zdjęć z bliska ( pomieszczenia , imprezy rodzinne , zabawy dzieci w domu ogrodzie , wycieczki rowerowe , wycieczki na basen place zabaw itp , efekty bokeh , wczasy i ciemniejsze pomieszczenia ale fotki pstrykane z bliska ) zastanawiałem się nad obiektywami o 16-50 a drugi to 55-230 i jeden foty z bliska , drugi zoom tylko pytanie jakie f do tego dobrać ???? Chyba że ktoś ma inna wizję czekam na propozycje . Na zestaw chciałbym wydać około 2500 zł na body bo raczej używki nie znajdę ( tańszej w dobrym stanie ) oraz na obiektywy około 2500 max do 3000 tyś ( pewnie obiektywy też nowe bo ciężko w ogóle o używki w dobrym stanie :) Czekam na wypowiedzi oraz dobrą i fachową pomoc ;)

Napisane: 2016-03-20, 08:43 
Specjalista

zdjęcia: 890
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Model aparatu: X-M1, X-F1
W założonym budżecie z x-e2 kupisz tylko obiektywy xc: 16-50 i 50-230. Na stałoogniskowy zabraknie Ci kasy. Najtańsza stałka to XF 27 + dobry obiektyw i mały, ale trzeba dołożyć do planowanych wydatków parę stów

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2016-03-20, 08:52 
Nowy

To co kolega ma konkretnie na myśli jaki zestaw dla moich wymagań i ile musiał bym dołożyć , co na tym zyskam ?? Jeszcze jedno pytanie widzę często ostatnio na aukcjach np body plus obiektyw XF 18-55 co bym stracił na tym obiektywie albo zyskał zamiast 16-50

Napisane: 2016-03-20, 10:18 
Ekspert

zdjęcia: 987
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
XC 16-50 i 55-230 to obiektywy wykonane z plastiku. Optycznie bardzo przyzwoite. Stosunek jakości do ceny moim zdaniem bardzo dobry. Ale są ciemniejsze od swoich odpowiedników z serii XF.
XF są też wykonane z lepszych materiałów, bo są metalowe. Mają też sterowanie przysłony pierścieniem i są lepsze optycznie.
Ja bym na Twoim miejscu szukał używek. Wiem jest ryzyko, ale zakup fuji poza promocją mija się z celem ;) Teraz jest jakiś cashback, ale sporo jest niefajnych opinii o tej formie promocji.
Możesz zerknąć też na valuebasket ;)

Napisane: 2016-03-20, 11:37 
Nowy

Ale jakie f wybrać do tych obiektywów ???? i czy 16-50 czy 18-55

Napisane: 2016-03-20, 11:59 
Zaangażowany

Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
16-50 i 50-230 oraz XF 27 odradzam. Trochę ciemne obiektywy. Szczególnie odradzam 50-230. Miałem porobiłem kilka zdjęć nim i sprzedałem po stosunkowo krótkim czasie użytkowania bo jak dla mnie za ciemny i kupiłem bardzo przyjemny, ostry Takumar 135mm F2.5 który mimo, że manualny z lat "60 i bez stabilizacji obrazu i całej tej elektroniki to ostre zdjęcia w pochmurny dzień z ręki można zrobić bez problemu (bo jest stosunkowo jasny).

Moja propozycja zestawu obiektywów (tak by drogo nie było):

- Fujinon XF 18-55 - jako uniwersalny na co dzień (wyhacz razem z body X-E2 bo sam osobno to jest piekielnie drogi)
- Canon FD 50mm F1.4 (z adapterem koniecznie K&F) - jako idealna "stałka" do portretu. - koszt ok 400-450 zł
- Jako coś wpadające w jakieś takie krótkie tele coś w rodzaju 135mm ale jasny coś z zakresu F2.5-F2.8 - koszt ok 150-200 zł

Napisane: 2016-03-20, 12:14 
Nowy

Znalazłem właśnie jak kolega mówi fuji body plus XF 18-55 tylko jakie f do tego bo tam w cenie 3799 było XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS ????

Napisane: 2016-03-20, 13:19 
Ekspert

tomala0707 napisał(a):
tylko jakie f do tego

Co to jest to f?

Napisane: 2016-03-20, 13:32 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 110 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
neo86, pytający nie ma większego pojęcia o fotografii (to wprost wynika z pytania), a Ty mu oferujesz manualne szkła... weź się zastanów czasem przed naciśnięciem "Wyślij"
Wszelkie "problemy" z manualnymi szkłami to najlepsza droga żeby zniechęcić amatora do fotografii.
Tym bardziej bez sensu rada że nie wiesz o pytającym nic - jaki ma wzrok, czy nosi okulary - to ważne w kwestii ostrzenia, czy ma silne ręce - zapięcie jasnego semi tele przez adapter tak zmienia położenie środka ciężkości aparaty i obiektywu, że na dłuższą metę nie jest to wygodne. Szczególnie w przypadku małych i lekkich aparatów jakim jest XE2. Próbowałem, wiem.

I jeszcze, na dodatek, takie rady:

neo86 napisał(a):
z adapterem koniecznie K&F

Potrafisz wyjaśnić dlaczego nie Kipon albo Novoflex? Albo wręcz jakiś chińczyk za $10?
Pomyśl jaka jest różnica pomiędzy "z adapterem koniecznie K&F" a "używałem XXX różnych adapterów i najlepiej mi się sprawdza adapter K&F".
I dodatkowo jeszcze zastanów się dlaczego ta druga forma budzi większe zaufanie...

tomala0707 napisał(a):
czy 16-50 czy 18-55

16-50 jest tani, ciemny, lekki i w sporej części palstikowy. Typowy budżetowy produkt. O dziwo całkiem dobry optycznie. 18-55 jest jakieś dwa - trzy razy droższy, jaśniejszy, cięższy i wykonany z metalu. Czyli teoretycznie trwalszy. I też dobry optycznie. Wybór zależy od zastosowań. Jesli nie planujesz zabawy z małą głębią ostrości, jesli jesteś ostrożny i nie masz zamiaru fotografować w jakichś ekstremalnych warunkach i dodatkowo ogranicza Cię budżet to bierz tańszy. W większości przypadków nie zawiedziesz się. Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na większy wydatek bierz ten droższy - 18-55. Ale pamiętaj - tracisz dwa milimetry na szerokim końcu, to może być istotne. Z tym ze po pytaniu sądzę że, póki co, nie dla Ciebie. Czyli skracając do - ja na Twoim miejscu decydowałbym biorąc pod uwagę wyłącznie cene.

tomala0707 napisał(a):
Ale jakie f wybrać do tych obiektywów ????

Mam wrażenie, że nie rozumiesz tego zapisu. Jeśli obiektyw ma taki napis: 16-50 f/3.5-5.6 to oznacza to że jest to zoom o zakresie ogniskowych od 16 do 50mm i jego światło zmienia się wraz z ogniskową tak, że gdy jest całkowicie otwarty to ustawiony na 16mm ma światlo 3.5 a na 50mm ma światło 5.6. To oczywiście teoria bo f/5.6 zapewne będzie miał już przy sporo krótszej ogniskowej.

Jeśli nie zrozumiałem pytania i chodzi Ci o to jakie f (czyli przysłonę) ustawić przy fotografowaniu tymi obiektywami to odpowiedź będzie zupełnie inna - przysłonę ustawiasz zgodnie z tym co wyliczy światłomierz (dostępna ilość światła) i z tym co Ty chcesz uzyskać (głębia ostrości).

Istnieje jeszcze szansa, że pisząc f masz na myśli ogniskową. W takim przypadku odpowiedź na pytanie jakie f ustawić brzmi - takie, jakie Ci jest potrzebne (w zakresie oferowanym przez dany obiektyw).

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2016-03-20, 13:51 
Zaangażowany

Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
The Mis' napisał(a):
neo86, pytający nie ma większego pojęcia o fotografii (...)

Myślisz, że ja się znam? Ja też się nie znam. Amatorem jestem ale ruszać obiektywem w lewo/prawo umiem do tego nie trzeba jakiś kosmicznych umiejętności... :shock: Co do ostrzenia... hmmm na jedno oko jestem niewidomy praktycznie (mam szkło w okularach bliskie -10 dioptrii a i tak nie widzę na to jedno oko) a drugie mam wadę wzroku -8,5 dioptrii ale od czego jest w Fujifilm wygodny Focus Peaking? Osiłkiem też nie jestem a miałem cięży aparat przed Fujifilm X-E2. Wyobraź sobie taki Canon 5D + EF 24-70 F2.8L USM (taki zestaw miałem przed Fujifilm X-E2) toż to 2KG żywej wagi! Fujifilm X-E2 może ok. pół kilo ma z manualnym szkłem. :mrgreen:

tomala0707 napisał(a):
Znalazłem właśnie jak kolega mówi fuji body plus XF 18-55 tylko jakie f do tego bo tam w cenie 3799 było XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS ????

Szukaj dalej trochę dużo sobie życzą. Ja za swojego X-E2 (używany z przebiegiem migawki ok 200 zdjęć) + 18-55 + 32GB SDHC 90MB/s + Torba Tenba DNA 8 w zestawie za całość dałem jakieś 3000 zł (z przesyłką włącznie).

Ostatnio edytowano 2016-03-20, 14:11 przez neo86, łącznie edytowano 3 razy

Napisane: 2016-03-20, 14:02 
Moderator

neo86 napisał(a):
Myślisz, że ja się znam?

Nie mam złudzeń, ale czasem warto się zastanowić co i komu się odpowiada.

...
...
FIAP Salons

Napisane: 2016-03-20, 16:46 
Nowy

Jeśli chodzi o mnie to jestem amatorem który wdraża się w system APS - C czytam i próbuję dużo rzeczy pod względem fotografowania , bo zaczyna mnie to kręcić . Pisząc f miałem na myśli jasność obiektywu w stosunku do wielkość matrycy oraz jak najlepszą głębie ostrości stosunkowo do ceny i moich wymagań posiadam teraz compacta Canon G7X ( 24-100mm equiv. F1.8-2.8 ) Dlatego proszę o pomoc i wyrozumiałość ;)
A co kolega The Mis' by mi zaproponował ??? :)

Napisane: 2016-03-20, 17:44 
Moderator

tomala0707 napisał(a):
Pisząc f miałem na myśli jasność obiektywu w stosunku do wielkość matrycy

Taka wielkość nie ma sensu. Jasność obiektywu to jedno, wielkość materiału światłoczułego to drugie i bezpośredniego związku pomiędzy tymi parametrami nie ma. Bo i nie jest potrzebny.

tomala0707 napisał(a):
jak najlepszą głębie ostrości

zdefiniuj termin "najlepsza".
Głębia ostrości jest pewną wielkością dającą się wyliczyć/zmierzyć, ale jest to również środek wyrazu i to fotograf decyduje czy chce mieć dużą czy małą GO. A to głównie zależy od tematu, treści i formy zdjecia.
Oczywiście mając superjasny obiektyw można go zawsze przymnknąć by mieć dużą głębię ostrości. Tylko jesli zazwyczaj pracujemy z dużą GO, to czy warto płacić sporo więcej za jasny obiektyw? No i znaczne przymykanie przysłony może powodować wystąpienie dyfrakcji...

Wszystkiego mieć nie można więc to co mamy w torbie zawsze będzie kompromisem. Napisałem Ci już jak, moim zdaniem, powinieneś wybierać. Myślę, że na razie będzie OK, a jeśli w przyszłości zauważysz że sprzęt Cię ogranicza to będziesz w stanie Sam wybrać co Ci jest potrzebne.

tomala0707 napisał(a):
posiadam teraz compacta Canon G7X ( 24-100mm equiv. F1.8-2.8

Noś go zawsze przy sobie. I używaj. Jako notatnika/szkicownika kadrów, które warto powtórzyć w innych warunkach, w iinym świetle, z innymi rekwizytami itp... Ja mam Fuji X10, który ma zbliżone parametry do tego Canona, a jednocześnie jest mniejszy niż inne moje aparaty, Jako taki notatnik jest idealny,,,Z drugiej strony robiłem nim zdjęcia na wystawę,

...
...
FIAP Salons

Napisane: 2016-03-20, 21:14 
Nowy

Rozumiem już coś mniej więcej o czym ,, The Mis' ,, mówi i co ma na myśli . Jeśli chodzi o głębię ostrości najlepszą mam na myśli żeby zdjęcia były jak najładniejsze zarówno w ciemnych pomieszczeniach mając tu na myśli zwykły dom , pokój czyli sztuczne światło i delikatne zaciemnienie nie mówię tutaj o ciemnościach , druga sprawą jak najlepsze zdjęcia na polu przy pochmurnej pogodzie czy wieczorach letnich bo wspominając pogodę i słoneczko to już omijam z względu ze jest najprościej uzyskać ze względu na duże światło dobrą głębie ostrości i ładne zdjęcia . Mając na myśli brak w późniejszym czasie tych 2mm to nie bardzo wiem o czym kolega mówi więc zostawiam to bez poruszenia bo nie wiem co bym się mógł w tej kwestii się wypowiedzieć

Napisane: 2016-03-20, 21:31 
Ekspert

Czy brak interpunkcji nic Wam nie mówi? Ja też się dałem złapać :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1