Teraz jest 2017-11-23, 01:00

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2016-03-02, 12:05 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: a200
Cześć,
No i cześć, bo jestem tu nowy. Wasze forum cieszy mnie o tyle, że jest i że żyje :)
Od ładnych X lat (od nowości) jestem szczęśliwym posiadaczem sony a200, do tego kit 18-55, KM 50/1.8 i Tamron 55-200.
Kit 18-55 to mój główny obiektyw wycieczkowo-podrózniczy z racji zakresu. KM 50/1.8 użytkuję rzadko ale z satysfakcją. Tamron leży nieużywany na półce. Sprzęt jest już leciwy, ustawianie parametrów upierdliwe, matryca taka sobie i widzę problem z odwzorowaniem sceny, gdzie jest duży kontrast. A że podczas podróży lubię robić zdjęcia, to szukam czegoś nowszego, lepszego, mniejszego, lżejszego. Odbitki robię do max. 40x30 cm.
Temat bezlusterkowców przerobiłem, stąd pomysł na X-T10. Fuji z tego względu, że nie mam zaufania do rozmiaru matrycy 4/3 - mimo tego, że system jako taki jest uważany za stary i sprawdzony, rozwijany, posiada dużo szkieł itp. Nie ufam i już. Może niepotrzebnie upieram się przy APS-C, ale już tak mam.
Byłem w sklepie i X-T10 macałem. Jestem pod wrażeniem. Trafił w mój gust, dobrze leży mi w ręce, ogólnie oh i ah. No i ustawianie najważniejszych parametrów wyciągnięte na korpus (pokrętła) - super! OMD EM-10 wizualnie mi nie podchodzi (grubas), GX7 też (a i jego wizjer jakoś dziwnie wyświetlał obraz, może taką sztukę trafiłem). Mimo że jestem uzależniony od wizjera optycznego, to ten w Fuji chyba może być, przynajmniej na ile w sklepie udało mi się go ocenić. Nie wiem, jak sprawuje się w cięższych warunkach oświetleniowych - w pełnym słońcu, o zmroku, na ulicy w nocy.
Możecie mnie trochę wyprostować albo utwierdzić w obecnym przekonaniu?
1. Może niepotrzebnie skreślam system 4/3? Choć jak pisałem, wolę APS-C, wizualnie X-T10 mi się najbardziej podoba, sterowanie pokrętłami super.
2. Nie zależy mi na szklarni. Głównym obiektywem będzie wspomniany XF 18-55. Czy to dobry pomysł? Warto dopłacić względem XC 16-50? Światło jest dla mnie o tyle istotne, robię zdjęcia wieczorem i bez statywu.
3. Inne obiektywy są na razie nieistotne, może w przyszłości hobbystycznie podepnę manuale Canona lub KM. Ewentualnie kupię fajną stałkę fujinona spoza zakresu zooma, czyli coś dłuższego.
4. Idzie się przyzwyczaić do wizjera elektronicznego? Może niepotrzebnie się tym przejmuję.
Martwi mnie także trochę to, że różnie na forach ludzie piszą. Niby wszyscy chwalą jakość obiektywów Fujinon, ale są i tacy, którzy kupowali po dwie-trzy sztuki tego samego obiektywu z polskiej dystrybucji i że każdy miał jakiś mankament. Możecie to jakoś potwierdzić albo temu zaprzeczyć?
W zasadzie jestem zdecydowany na Fuji, chcę się jednak upewnić na 100%. Pierwotnie brałęm pod uwagę nikona d7200, tyle że to wielka kobyła. Nie chcę nosić więcej cięższego sprzętu, niż mam obecnie. Wręcz odwrotnie, chce mniej i lżej.
pozdrawiam

Napisane: 2016-03-22, 14:55 
Gość

zdjęcia: 0
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Witaj.
Myślę, że pomysł XT 10 i 18-55 to dobry pomysł. Samo body a konkretnie jego sensor jest swietny i mimo ze taki sam jak we flagowcu XT1 to zakres tonalny jest lepszy w XT10 ;) (wg optyczne.pl) Sprzedałem prawie nowego Nikona d 7100 i na XT1 i wiem, że to był trafiony wybór. Jeśli dobrze pamiętam d 7200 nie jest jakimś skokiem technologicznym względem d, 7100 więc też wybrałbym XT10., Jeśli chodzi o obiektyw to myślę, że warto mieć jednak 18-55. Świetnie wykonany i ze stabilizacją obrazu, jeśli nie fotografujesz ze statywu będzie super rozwiązaniem. Na ogniskowej 50-55 obraz jest wg mnie na granicy przyzwoitości. Mój kolega posiada XT 10 wraz z plastikowym 16-50 i też jest zadowolony. Też musiałem się przyzwyczaić do wizjera elektronicznego. Kwestia 2 dni :D
Jeśli miałbym jednak szansę wybrać taki zestaw to wziąłbym XT 10 i 35 f2 WR :)
Chyba jeszcze bardziej Ci namieszałem :)

Napisane: 2016-03-27, 22:43 
Nowy

Mikulas napisał(a):
Witaj.
[...] Sprzedałem prawie nowego Nikona d 7100 i na XT1 i wiem, że to był trafiony wybór.
[...] Jeśli miałbym jednak szansę wybrać taki zestaw to wziąłbym XT 10 i 35 f2 WR :)
Chyba jeszcze bardziej Ci namieszałem :)

Ależ skąd. Dzięki za opinię.

Napisane: 2016-04-12, 19:35 
Nowy

Jak jest z ostroscia xf 18 55?szczególnie zależy mi na krótkich ogniskowych i jak najmniejszej przyslonie gdyż niestety często fotografuje w ciemnych wnętrzach. Jakieś opinie użytkowników?

Napisane: 2016-04-25, 10:50 
Nowy

Byłem już praktycznie zdecydowany, jednak przyszedł mi na myśl jeszcze jeden vist - o ile pierwotnie brałem pod uwagę X-T10, to zastanawiam się również nad X-E2.
Do X-E2 Fuji wypuściło nowy FW 4.0, który wnosi do poprawy działania na prawdę dużo, m.in. szybszy autofocus. Aktualizacja FW powoduje praktycznie upgrade X-E2 do X-E2S, czyli poniekąd zrównuje funkcjonalnie oba sprzęty z X-T10.
Mam zatem dylemat - X-T10 czy X-E2. Rozumiem, że dalmierzem nie mam się co przejmować, ponieważ jest to de facto elektroniczny wizjer, tylko przy lewej krawędzi body.
Tak więc z zasadniczych różnic (pomijając gabaryty) to mamy chyba:
- X-T10 wizjer umieszczony centralnie vs wizjer przy lewej krawędzi X-E2
- X-T10 ma odchylany ekran, czego nie ma X-E2
- lampa błyskowa 6m w X-T10, 7m w X-E2
- o jedno kółko nastaw więcej w X-T10
Autofocus i matryca te same.
Czy mam rację sądząc, że X-E2 po aktualizacji FW będzie funkcjonalnie identyczny z X-T10, gdzie jedynym istotnym minusem wydaje się brak odchylanego ekranu?

Napisane: 2016-04-25, 11:20 
Nowicjusz

Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Model aparatu: X-T1, X-E1
moleks1980 napisał(a):
Czy mam rację sądząc, że X-E2 po aktualizacji FW będzie funkcjonalnie identyczny z X-T10, gdzie jedynym istotnym minusem wydaje się brak odchylanego ekranu?

Tak, masz rację.
Ale sugeruję jednak wziąć jeden i drugi do łapy, bo ostatecznie zadecydować mogą kwestie ergonomii.
Mnie X-T10 w ogóle nie leżał.
Miałem brać X-E2, ale w momencie zakupu tego modelu nie było, był tylko X-E1 który zraził mnie lagami w wizjerze.
Poszedłem więc "na całość" i kupiłem więc dla siebie X-T1. Tak się jakoś złożyło, że jakiś czas potem kupiłem dla żony X-E1 i po dłuższym kontakcie nie wiem, czy nie zrobiłem błędu nie czekając na X-E2.
Okazuje się, że ten typ (dalmierzopodobny) bardziej mi leży, do tego ergonomicznie jest po prostu lepiej. Po części ze względu na brak gibanego wyświetlacza, więc ten minus okazał się być plusem ;-)

Napisane: 2016-04-25, 12:38 
Zaangażowany

Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
moleks1980 napisał(a):
Głównym obiektywem będzie wspomniany XF 18-55. Czy to dobry pomysł? Warto dopłacić względem XC 16-50? Światło jest dla mnie o tyle istotne, robię zdjęcia wieczorem i bez statywu.

Na podstawie Twoich wymagań co do obiektywu czyli robienie zdjęć wieczorem bez statywu XC 16-50 zupełnie odpada. Plastikowy jak zabawka i ciemny obiektyw. Światło zaczyna się dopiero od F3.5 a to za ciemno na Twoje wymogi. W przypadku XF 18-55 do Twoich wymogów funkcjonalna będzie tylko ogniskowa 18mm F2.8 (+ załączona stabilizacja obrazu). Tym da się jakieś fotki zrobić. Do pełnego jednak komfortu wg tematyki która Cię interesuje proponuję zainwestować w XF 23mm F1.4 Jasne szkło typu szeroki "reporterski" standard i takim szkłem da się piękne fotki wyczarować nawet wieczorem bez statywu mimo braku stabilizacji obrazu (bo jest jasne) ale drogie bo ceny zaczynają się dopiero od 3000 zł. Jak nie masz tylu funduszy zawsze możesz kupić chiński Samyang 21mm F1.4. W nim ręcznie się ustawia ostrość. Ale tu drobna uwaga... lepiej idź z korpusem aparatu i sprawdzaj kilka sztuk bo w Samyangach bywają mydlane sztuki na F1.4 i dopiero uzyskują ostrość po domknięciu do ok F2.0 a nie tędy droga bo przy F2.0 i braku stabilizacji obrazu wieczorem też nie będzie Ci łatwo zrobić fotki bez ekstremalnego podbijania ISO powyżej 1600 (co wpłynie na jakość zdjęcia przez zaszumienie). Te chińskie jasne, szerokie Samyangi można kupić już za ok 1400 zł.

Napisane: 2016-04-25, 12:55 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 110 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
neo86 napisał(a):
takim szkłem da się piękne fotki wyczarować

Piękne zdjęcia do się wyczarować każdym obiektywem. Podkreślam - każdym. Wszystko zależy od tego, co jest przypięte do celownika aparatu...

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2016-04-25, 14:31 
Nowy

Dziękuję za sugestie. Bezpośrednia przymiarka do korpusu jest w takim razie nieodzowna.

Napisane: 2016-04-25, 17:24 
Zaangażowany

The Mis' napisał(a):
Piękne zdjęcia do się wyczarować każdym obiektywem.

To zrób proszę zdjęcie obiektywem F3.5 i/lub ciemniejszym z iso nie wyższym niż 800-1600 z ręki późnym wieczorem (nocą) przy słabym świetle latarni. Tak by wszystko było dokładnie na zdjęciu widać. Mogę się założyć, że (chyba) nie dasz rady. No chyba, że masz niesamowite ręce w których bez ruchu potrafisz trzymać kilka sekund (ok 3-5 sekund) tak by prawidłowo doświetlić kadr przy tak ciemnym obiektywie :mrgreen: Bo o takich warunkach fotograficznych jest tu w wątku mowa.

Napisane: 2016-04-25, 17:55 
Gość

Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Model aparatu: xt10
Cześć. Jak chcesz taki zestaw (xt-10 +18-55) i jeszcze go nie zakupiłeś to najtaniej wyszło (ze wszystkich stron biorących udział w promocji) na cyfrowe.pl, tam masz bodajże zestaw za 4150, więc odejmując cashbackowe 430zł wychodzi Ci 3720 za komplet.

Napisane: 2016-04-25, 18:18 
Nowicjusz

Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Model aparatu: X-M1
Zawsze można spróbować czegoś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=8xspqslZ1jU (użyć sznurka do ustabilizowania aparatu) :)

A skąd wiesz o jakich warunkach i zdjęciach jest tu mowa w wątku? Nie widziałem przykładowego zdjęcia to trudno się odnieść. Równie dobrze na nic będzie zdjęcie przy przysłonie 1.4, bo za mała głębia ostrości.

Tu na przykład 16-50 spokojnie dało radę do wieczornego zdjęcia http://forum.nikoniarze.pl/showthread.p ... ost3690445

Ja byłem w stanie zrobić coś takiego - 18-55 @20mm, 1/10 sekundy, iso 1600 f 3.2 i myślę, że mógłbym jeszcze trochę wydłużyć czas.
Obrazek

Cytuj:
1. Może niepotrzebnie skreślam system 4/3? Choć jak pisałem, wolę APS-C, wizualnie X-T10 mi się najbardziej podoba, sterowanie pokrętłami super.

Niepotrzebnie skreślasz. Dużo ludzi używa i jest zadowolonych. Wszystko zależy czego oczekujesz od aparatu. Skoro wolisz Fuji to je kup i już nie będziesz musiał się nad tym głowić ;)

Cytuj:
2. Nie zależy mi na szklarni. Głównym obiektywem będzie wspomniany XF 18-55. Czy to dobry pomysł? Warto dopłacić względem XC 16-50? Światło jest dla mnie o tyle istotne, robię zdjęcia wieczorem i bez statywu.

Mam XF 18-55 i sobie bardzo chwalę. Nie miałem XC 16-50, ale sporo osób sobie chwali. Sporo trzeba dopłacić - musisz sobie tu sam przeliczyć na czym CI bardziej zależy - czy lepsze wykonanie i większa jasność jest warta te kilkaset złotych. Trochę już fotografowałeś, więc wiesz jaka jasność CI wystarczy.

Cytuj:
Jak jest z ostroscia xf 18 55?szczególnie zależy mi na krótkich ogniskowych i jak najmniejszej przyslonie gdyż niestety często fotografuje w ciemnych wnętrzach. Jakieś opinie użytkowników?

Ostrość na każdej ogniskowej jest dla mnie w pełni zadowalająca. Jeśli często fotografujesz w ciemnych wnętrzach pomyśl o lampie zewnętrznej. Zależy jeszcze co fotografujesz, ale generalnie używając lampy jesteś w stanie osiągnąć znacznie lepsze efekty niż jasnym obiektywem. Chyba, że światło w tych wnętrzach jest w miarę przyzwoite i zadowoli Cię płytka głębia ostrości to jasny obiektyw się nada.

Napisane: 2016-04-25, 18:40 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 110 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
neo86 napisał(a):
To zrób proszę zdjęcie obiektywem F3.5 i/lub ciemniejszym z iso nie wyższym niż 800-1600 z ręki późnym wieczorem (nocą) przy słabym świetle latarni. Tak by wszystko było dokładnie na zdjęciu widać.

Po pierwsze dlaczego mam ograniczać ISO, skoro mój aparat bardzo fajnie pracuje do ISO 6400?
Po drugie dlaczego miałbym nie użyć statywu? Albo innej podpórki? Albo kawałka sznurka czy wręcz paska do aparatu do dodatkowego ustabilizowania aparatu? Jest wiele technik robienia zdjęć...
Po trzecie piękne zdjęcie nie oznacza że wszystko widać. Czasem właśnie to, czego nie widać powoduje że zdjęcie jest piękne.

I po czwarte - zawsze jak ktoś twierdzi - tak jak Ty - że bez czegoś się nie da czegoś zrobić przypomina mi się historia sprzed lat. Otóż byłem na wieczorze autorskim himalaisty-fotografa. Pokazywał piękne slajdy (mam nadzieję że wiesz co to slajd) ze swojej wyprawy w Himalaje.
Oczywiście musiało paść pytanie czym to robił.... odpowiedź zaskoczyła kilku sprzętowców:

"do mniej więcej 2000m npm fotografowałem Haselbladem, od 2000 do 4000m npm Nikonem FM, a powyżej 4000m npm tylko Smieną, bo jako jedyny posiadany przeze mnie aparat miała plastikową migawkę, która w tych temperaturach nie zamarzała..."

Muszę dodawać, że wszystkie zdjęcia były piękne?

Po piąte wreszcie lepiej jest zrobić zdjęcie tym aparatem, który masz przy sobie niż nie zrobić wcale..

A po szóste - Sparrow ma w sygnaturce coś co powinieneś zapamiętać...

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2016-04-25, 19:14 
Kontrybutor

zdjęcia: 533
Podziękował: 21 razy
Model aparatu: fuji xpro2, xe2 IR
Merde napisał(a):
moleks1980 napisał(a):
Okazuje się, że ten typ (dalmierzopodobny) bardziej mi leży, do tego ergonomicznie jest po prostu lepiej. Po części ze względu na brak gibanego wyświetlacza, więc ten minus okazał się być plusem ;-)

W 100-tu procentach zgadzam się z Merde. Oprócz w/w zalet, w xe-2 lampą błyskową można manewrować, odchylając ją w tył; czego nie można zrobić w xt-10. Możemy w miarę plastycznie doświetlić scenę. :lol: Ale to tylko moja opinia i subiektywne odczucia... ;)

Napisane: 2016-04-25, 19:50 
Specjalista

zdjęcia: 183
Otrzymał podziękowań: 100 razy
Vitt napisał(a):
Ale to tylko moja opinia i subiektywne odczucia... ;)

To nie Twoja opinia, a obiektywny fakt :-)

Strefa czasowa: UTC + 1