Teraz jest 2018-09-20, 03:57

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2008-09-17, 12:35 
Kontrybutor

zdjęcia: 37
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: Fujifilm S6500fd, Nikon D300
http://www.dpreview.com/news/0809/08091703canon_sx1is_sx10is.asp Potężny zakres zoomu (o ile optyka to wytrzyma) i matryca o chorej niemal rozdzielczości (za to CMOS). Inne bajery jak odchylany ekran, niewielkie rozmiary, stopka i współpraca z lampami Canona, filmy HD... Jeśli będzie RAW to okręt flagowy Fuji może czuć się zagrożony? Co myślicie?

Zobacz profil Prywatny album  

PostTytuł:
Napisane: 2008-09-17, 15:00 
Moderator

zdjęcia: 6784
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
jerresso napisał(a):
Jeśli będzie RAW to okręt flagowy Fuji może czuć się zagrożony? Co myślicie?

Tele 560mm versus 400 to w praktyce nie jest jakaś oszałamiająca różnica.
Przy czym - zoom jest tam napędzany supercichym i superszybkim silnikiem - niezależnie ile jeszcze super dodamy - każde takie rozwiązanie będzie gorsze od mechanicznego pierścienia w naszych Fujikach.

10Mpix na użytkownikach S9500/S600/S100 wrażenia nie zrobi - zresztą poczekajmy aż będzie można zobaczyć jak to się przełoży na poziom szumów/akwarel.

Fizyczną wielkość matrycy można sobie oszacować z mnożnika ogniskowych - w Canonie 5.6, w Fuji S100 4.0 - nie wygląda to zachęcająco....

4fsp w pełnej rozdzielczości - ok - szybki jest, tutaj faktycznie mamy przewagę nad Fuji.

Motion Detection Technology + nowe Serwo AF - brzmi obiecująco, ale czy na tyle żeby nadążyć za lotem ptaka? Któż to wie?

Multi Control Dial, dobra my to już mamy od trzech modeli wstecz...

Współpraca z dedykowaną lampą systemową - czytaj: super możliwości za super cenę ;) No ale ten błysk na tylna kurtynę kusi ;)

Customizable My Menu - pytanie w jakim zakresie (no ale my też mamy dwa tryby Custom)

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

PostTytuł:
Napisane: 2008-09-17, 15:11 
Kontrybutor

zdjęcia: 37
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: Fujifilm S6500fd, Nikon D300
Cytuj:
Tele 560mm versus 400 to w praktyce nie jest jakaś oszałamiająca różnica.

Nie? Dla mnie między 300 a 400 jest spora, a między 300 a 560 ogromna.

Cytuj:
gorsze od mechanicznego pierścienia w naszych Fujikach

To fakt, dziwię się innym producentom, że tego pomysłu nie stosują.

Cytuj:
Fizyczną wielkość matrycy można sobie oszacować z mnożnika ogniskowych

Albo odczytać ze specyfikacji ;) 1/2.3” Canon CMOS

Cytuj:
Współpraca z dedykowaną lampą systemową - czytaj: super możliwości za super cenę No ale ten błysk na tylna kurtynę kusi

No nie tylko - choćby współpraca z automatyką aparatu , a nie archaiczne, manualne zabawy z lampami jak w Fuji (chyba że się mylę, bo tu mam bardzo mało wiedzy)

Ja tam raczej skupiam się na jakości obrazu. Skoro Fuji zbliżyło się do granicy utraty jakości obrazu ze względu na zakres zoom'u (abberacje w S100fs jednak nie są małe) to ciekawe jak to będzie u SX1. Dodatkowo jak już wspomniałeś, matryca. Jest maluteńka, ale CMOSy Canona mają legendarną niemal niskoszumność. Nie mogę się doczekać na jakieś realne testy...

PostTytuł:
Napisane: 2008-09-17, 15:19 
Ekspert

zdjęcia: 150
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Model aparatu: D90
Bardzo ciekawy model imho, szczególnie przez matrycę CMOS.

Ostatnio miałem okazję kupić (nie dla siebie) i zapoznać się z Canonem S5 is. I muszę Wam powiedzieć że naprawdę przyzwoicie się zachowuje.
Fakt że używalne ISO kończy się na 400 ale ten szum (subiektywnie) nie jest taki straszny ;) brak RAWa akurat mnie boli.

sparrow napisał(a):
zoom jest tam napędzany supercichym i superszybkim silnikiem - niezależnie ile jeszcze super dodamy - każde takie rozwiązanie będzie gorsze od mechanicznego pierścienia w naszych Fujikach.

Ręczny zawsze będzie wygodniejszy i mniej podatny na uszkodzenia, ale zapewniam Cię że te dodatki "super" są tu na miejscu :)

sparrow napisał(a):
10Mpix na użytkownikach S9500/S600/S100 wrażenia nie zrobi

Imho akurat to jest plus tego sprzętu. FAkt że wielkość fizyczna matrycy nie powala. Ale coś mi się zdaje że z jakością będzie nieźle.
sparrow napisał(a):
Współpraca z dedykowaną lampą systemową

W przypadku kompaktów Canona w grę raczej wchodzą tylko naprawdę bezpieczne lampy - systemowe oraz takie które naprawdę nie przekraczają 6V na stopce. Żadnej konkretnej informacji na ten temat nie znalazłem, ale gdzieś natrafiłem na plotkę że układ wyzwalający błysk nie jest zbyt wytrzymały.

Moim zdaniem model ma spore szanse. O ile matryca wytrzyma napór megapixeli a obiektyw nie zamydli nam oczu - będzie dobrze. A przy okazji może cena S100fs nieco spadnie ;)

..:: Blogspot ::..

..:: Warszawa w kWwadracie::..

PostTytuł:
Napisane: 2008-09-17, 15:36 
Moderator

zdjęcia: 6784
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
maclat napisał(a):
Ostatnio miałem okazję kupić (nie dla siebie) i zapoznać się z Canonem S5 is. I muszę Wam powiedzieć że naprawdę przyzwoicie się zachowuje.

jerresso napisał(a):
Dla mnie między 300 a 400 jest spora

Kupiłbyś telekonwerter 1.25x ? albo 1.45x? Ja nie.

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Napisane: 2009-03-10, 14:50 
Ekspert

zdjęcia: 181
Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Model aparatu: Fuji S7000; Pentax ist DS; Samsung NX10
jerresso napisał(a):
http://www.dpreview.com/news/0809/08091703canon_sx1is_sx10is.asp Potężny zakres zoomu (o ile optyka to wytrzyma) i matryca o chorej niemal rozdzielczości (za to CMOS). Inne bajery jak odchylany ekran, niewielkie rozmiary, stopka i współpraca z lampami Canona, filmy HD... Jeśli będzie RAW to okręt flagowy Fuji może czuć się zagrożony? Co myślicie?

Potężny zakres zoomu - potężny spadek jakości.
rozdzielczość matrycy w tym zakresie wielkości ma drugorzędne znaczenie więcej szkodzi niż pomaga.
Odchylany ekran? Gadżet czasem przydatny.
Niewielkie rozmiary to plus do transportu i na tym koniec plusów.
Stopka tak ale to że na lampy dedykowane to zależy - taniej lampy pewnie nie założysz. Niby co ta współpraca takiego wnosi skoro lampa posiada regulację mocy błysku? Kwestia obeznania sprzętu i wprawy.
RAW to rzecz niezbędna jeśli zalezy nam na jakości przez duże J.
Fuji S100FS zagrożony? Z pewnością jest zagrożony nawet przez słabsze modele z prostego powodu NAPISU na korpusie!.
Mniejsza matryca =większa głębia ostrości. Tego ten Canonek nie pokona.
Podobnie jak S100FS z matrycą 2/3" nie pokona lustrzanki APS-C lub 4/3 a te nie pokonają lustrzanki FF.
Zamiast więc wydawać pieniądze na takie "kompakciki" lepiej sobie kupić choćby starszą lustrzankę i parę starszych obiektywów.
No chyba że szukasz czegoś do torebki na wycieczki to OK kompakcik jak najbardziej

Strefa czasowa: UTC + 1