Teraz jest 2018-06-18, 12:44

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2016-07-21, 12:25 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: Fuji X-S1
Witam,
mam do Was pytanie, a przede wszystkim do posiadaczy FUJI X-S1. Nie dawno kupiłem używany aparat tego właśnie modelu. Po wykonaniu kilku zdjęć przy silnym świetle słonecznym naszły mnie pewne obawy odnośnie możliwej wady obiektywu występujących w starszych egzemplarzach tego aparatu. Mianowicie chodzi o fioletowe (lecz nie tylko) plamy głównie w środku kadru. Czy przy takich warunkach mogą się pojawić takie rzeczy czy traktować to jako ewidentną wadę obiektywu?

Te zdjęcia były wykonywane koło 11. ( jednak na niektórych zdjęciach tego problemu nie było)
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 763.65 KiB | Przeglądane 795 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 545.24 KiB | Przeglądane 795 razy ]

Robiłem też jeszcze kilka zdjęć w plenerze (nawet pod słońce) tak po 19. i wtedy już nie zauwazylem tego problemu. Ale wiadomo, o tej porze słońce jest słabsze wiec ten efekt może się wtedy osłabiać.

Robiłem jeszcze w nocy zdjęcia latarni i występowały białe placki, jak na przykładzie poniżej:
Załącznik:
DSCF9592.JPG
DSCF9592.JPG [ 1.86 MiB | Przeglądane 795 razy ]

Dodam jeszcze, że występuje u mnie samoczynne wysuwanie/chowanie się obiektywu co dodatkowo może potwierdzać, ze jest to egzemplarz ze starszej produkcji.
Aparat nie ma już gwarancji więc jeśli chodzi o serwis i ewentualną naprawę to będę musiał wyłożyć z własnej kieszeni czy zawsze zajmują się tą przypadłością? Jest ona przecież dość sławna w tym modelu i nawet sama firma ponoć prosiła by ludzie z tym problemem się zgłaszali.

Napisane: 2016-07-21, 14:01 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
Pierwsze dwa zdjęcia to flary. Unikaj kadrów gdzie światło wpada bezpośrednio do obiektywu, stosuj zawsze osłony przeciwsłoneczne - nic więcej nie zdziałasz. I co ważniejsze nikt tego nie naprawi - kwestia powłok na soczewkach i konstrukcji obiektywu.

Trzecie zdjęcie to katowanie siebie i aparatu :-)
X-S1 podobnie jak X10 w młodości chorowały na tzw. ORBy. Fujifilm za darmo wymieniał zespół matrycy i obiektywu (tak to nazywali) więc możesz spytać w serwisie czy ta akcja jeszcze działa (szczerze powiem że wątpię - to było kilka lat temu). Wyślij im jakieś zdjęcia pokazujące ten efekt.
Co do samego zdjęcianr 3, to raczej nie jest to ORB w klasycznej postaci - ja bym określił to jako wyjątkowo mocne prześwietlenie. Widzę że miałeś ustawiony matrycowy pomiar światła więc ciemność wokół zdominowała i oszukała światłomierz, który próbował ustawić parametry ekspozycji tak by w cieniach coś było widać. Stąd właśnie wypalone światła...

Mnie najlepiej (mówię o x10, ale X-S1 ma tę sam matrycę) wychodziłu ORBy na lakierze samochodowym przy ostrym bocznym świetle. Podobnie "ładne" ORBy uzyskiwałem o tzw szarej godzinie fotografując światła samochodów. W obu przypadkach było widać, że prześwietlenie jakiegoś obszaru wpływa na sąsiadujące obszary, pomimo, że nie były one bezpośrednio prześwietlone.

A w ogóle to z ORBami da się żyć i przy odpowiednich ustawieniach aparatu i uwadze podczas fotografowania można ich wpływ zminimalizować.

Co do wysuwającego się obiektywu. Oczywiście byłoby idealnie gdyby takie zjawisko nie miało miejsca. Ale żyjemy w świecie realnym i z ideałami raczej rzadko mamy do czynienia. Tak jest całkiem sporo szkła więc i masa jest odpowiednio duża. Jak jest ciepło to smar ma mniejszą gęstość i obiektyw pracuje z mniejszymi oporami, więc może się wysuwać. Szczególnie że jak mówisz to sprzęt używany. W zimie pewnie wysuwanie obiektywu ustanie lub wydatnie się zmniejszy. Ale zawsze można iść do serwisu i zamówić wymianę smaru w obiektywie. Tylko nie wiem czy to się będzie opłacić...
Ja bym się nie przejmował tym zbytnio... ale ja widziałem wielokrotnie droższe (niż ten aparat) obiektywy które się wysuwały... i fotografów, którzy tym się nie przemowali, bo obiektywy pomimo tej "wady" robiły piękne zdjecia.
Jak mówił minister zdrowia - wybór należy do Ciebie ;)

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2016-07-21, 16:18 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: Fuji X-S1
Dzięki za odpowiedź :)
Generalnie to nie było tak, że na każdym ze zdjęć występował problem tych flar, ale na części jednak się pojawił.
Ale, jak mówisz, np pierwsze 2 zdjęcia mogą być podstawą do kontaktu z serwisem w sprawie naprawy usterki? Nawet bez obowiązującej już gwarancji? Może jeszcze coś tam w tej sprawie działają.
Co do 3-go zdjęcia to prawda – sam trochę prowokowałem sytuacje żeby sobie udowodnić, że aparat ma jakiś problem przy robieniu zdjęć nocą w kontrastowych scenach. Ale niestety kilka zdjęć z takimi kółeczkami jak to poniżej udało mi się zrobić.
Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 543.33 KiB | Przeglądane 782 razy ]

Może faktycznie przy innych ustawieniach coś takiego by się nie pojawiło albo nie byłoby tak rażące.
Po prostu znając problemy tego modelu wolałbym być pewien że posiadam „zdrowy” egzemplarz i móc cieszyć się najlepszą jakością zdjęć jaką może dać ten aparat :)

Napisane: 2016-07-22, 06:55 
Moderator

Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
GAD_91 napisał(a):
Dzięki za odpowiedź :)
Generalnie to nie było tak, że na każdym ze zdjęć występował problem tych flar, ale na części jednak się pojawił.
Ale, jak mówisz, np pierwsze 2 zdjęcia mogą być podstawą do kontaktu z serwisem w sprawie naprawy usterki? Nawet bez obowiązującej już gwarancji? Może jeszcze coś tam w tej sprawie działają.

Flary powstaja gdy światło odbija się od wewnętrznych elementów obiektywu - soczewek, obudowy itp. Aby ten efekt wystapił światło musi "wpaść" do obiektywu pod określonym katem. Podatność na flary to jest niejako cecha obiektywu. Krótko mówiac - flar w serwisie nie usuniesz. I nikt nie potraktuje tego jako podstawy do reklamacji.

GAD_91 napisał(a):
Co do 3-go zdjęcia to prawda – sam trochę prowokowałem sytuacje żeby sobie udowodnić, że aparat ma jakiś problem przy robieniu zdjęć nocą w kontrastowych scenach. Ale niestety kilka zdjęć z takimi kółeczkami jak to poniżej udało mi się zrobić.

Moim zdaniem akurat te zdjęcia nie sa w 100% reprezentatywne dla ORBów. W takich warunkach każde źródło światła w kadrze będzie wypalone.
Spróbuj wczesnym wieczorem zrobić zdjęcie sygnalizacji ulicznej, albo w pełnym słońcu zdjęcie samochodu tak by w kadrze znalazły się bliki na karoserii. Dopiero takie zdjęcie oceniaj pod katem ORBów.

GAD_91 napisał(a):
Może faktycznie przy innych ustawieniach coś takiego by się nie pojawiło albo nie byłoby tak rażące.
Po prostu znając problemy tego modelu wolałbym być pewien że posiadam „zdrowy” egzemplarz i móc cieszyć się najlepszą jakością zdjęć jaką może dać ten aparat :)

Rozumiem, ja bym zaczał od spytania sprzedawcy od którego kupiłeś czy aparat miał wymieniana matryce i poprosił o odpowiednie kwity z serwisu. Nawet jak nie będzie miał to jego reakcja coś Ci powinna powiedzieć.
A jeśli chodzi o ustawienia, to faktycznie - wiele moga zmienić.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2016-07-28, 09:44 
Zaangażowany

Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Model aparatu: Jest: S5 Pro, x100, X-Pro1, X-T1
Taka flara jak na Twoich zdjęciach w tym konkretnym miejscu jest właśnie cechą pierwszych egzemplarzy (u mnie to był 14M), będzie Ci bardzo przeszkadzać ponieważ głupia lampka nawet niebezpośrednio w centrum kadru może ją wywołać.
U mnie po wymianie na nowy egzemplarz z końca produkcji (23M) flary w takich warunkach całkowicie zniknęły (o ile pamiętam poprawione zostały powłoki antyodblaskowe).
Niestety wymiana obiektywu wiąże się w tym aparacie z wymianą całego modułu zintegrowanego z matrycą (czytaj: jest kompletnie nieopłacalna), uderz do serwisu i zapytaj się co na ten temat sądzą.

Tu też jest stary wątek dotyczący tej wady:
viewtopic.php?f=57&t=14677

Napisane: 2016-08-03, 06:42 
Moderator

zdjęcia: 3740
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 44 razy
Model aparatu: S 5600->S 6500 fd->S 100 fs->X-S1
Regis napisał(a):
Taka flara jak na Twoich zdjęciach w tym konkretnym miejscu jest właśnie cechą pierwszych egzemplarzy (u mnie to był 14M), będzie Ci bardzo przeszkadzać ponieważ głupia lampka nawet niebezpośrednio w centrum kadru może ją wywołać.U mnie po wymianie na nowy egzemplarz z końca produkcji (23M) flary w takich warunkach całkowicie zniknęły (o ile pamiętam poprawione zostały powłoki antyodblaskowe).Niestety wymiana obiektywu wiąże się w tym aparacie z wymianą całego modułu zintegrowanego z matrycą ...

Zgadza się - temat przerabiałem i jest OK.
Choć od jakiegoś czasu obiektyw sam się wysuwa pod własnym ciężarem ;)

Wiadomo coś o następcy tego modelu? - tak btw...

ŚWIAT WITRAŻY - ZAPRASZAM

Strefa czasowa: UTC + 1