Teraz jest 2018-06-18, 14:30

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
Napisane: 2016-03-06, 22:27 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: Fuji X-S1
Witam :)

Od kilku miesięcy jestem posiadaczem aparatu Fujifilm X-S1. Nie ogarniam jeszcze tego aparatu zbyt dobrze, ale niepokoi mnie jedna rzecz podczas robienia zdjęć. Praktycznie zawsze w pomieszczeniu, i dość często na zewnątrz (przy większym przybliżaniu) pokazuje mi się ikonka (informacja/ostrzeżenie) :
"Długi czas otwarcia migawki. Zdjęcia mogą być nieostre. Użyj lampy błyskowej lub statywu"
Póki co zdążyłem też odkryć, że aparat ma na początku numeru seryjnego liczbę 14, co podobno zwiększa ryzyko występowania niechcianych efektów jak fioletowa plama na środku zdjęcia czy też blooming. Fioletowej plamy akurat nie zauważyłem, a bloomingu nie jestem na razie wstanie sam ocenić czy występuje.
W związku z tym mam do Was pytanie:
Czy ta informacja o możliwym nieostrym zdjęciu to raczej moja niewiedza jak zrobić poprawne zdjęcie (co bardzo możliwe) czy też może być to powiązane z tymi problemami z matrycą, które posiadają wcześniejsze egzemplarze.
Póki co 100% gwarancje udanego zdjęcia daje mi tylko włączenie lampy błyskowej lub ustawienie samowyzwalacza :-x
Za wszelkie info będę bardzo wdzięczny ;)

Załączniki:
1.PNG
1.PNG [ 4.69 KiB | Przeglądane 3112 razy ]

Napisane: 2016-03-06, 23:11 
Nowicjusz

Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Model aparatu: X-M1
Informacja o możliwości wykonania nieostrego zdjęcia pojawia się gdy czas migawki jest długi. Ty nie jesteś w stanie utrzymać aparatu zupełnie nieruchomo przez sekunde, a statyw tak. Lampa doda światła i nie trzeba będzie naswietlac długo. Widać, że brak Ci postaw. Zacznij od przeczytania instrukcji obsługi apartu i przecwicz, co tam napisali. Jak coś nie będzie jasne - pytaj. Koniecznie też przeczytaj co i jak wpływa na ekspozycję (czas, przysłona i czułość).

Napisane: 2016-03-06, 23:50 
Nowy

Dzięki za podpowiedź. :)
Że brak mi podstaw to fakt, tym bardziej jeśli chodzi o tak zaawansowany aparat. Trzeba w końcu dokładnie przestudiować tą instrukcje :mrgreen:
Już po prostu bałem się ze mam jeden z tych niefartownych egzemplarzy...
Ale ogólnie jak ta ikonka będzie się pojawiać to ZAWSZE będę zmuszony użyć lampy lub statywu czy będzie dało się to obejść właśnie poprzez zmianę tych parametrów, które wymieniłeś (czas, czułość, przysłona)? Ze statywem zawsze chodzić nie będę w stanie, a zdjęcia z lampą są jednak zawsze trochę przekłamane.

Napisane: 2016-03-07, 01:21 
Zaangażowany

Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Po prostu na najdłuższej ogniskowej tego aparatu obiektyw jest strasznie ciemny. Bo F5.6 to bardzo ciemne szkło i tu nawet stabilizacja obrazu w pomieszczeniach ciemnych lub w pochmurny dzień nie pomogą. Jedyny ratunek by zdjęcia robić z ręki to podbicie ISO na wyższe wartości ale to z kolei przez maleńką matrycę 2/3 cala jaka jest w tym aparacie przełoży się na duży szum.

Poczytaj jakieś kursy on-line o fotografii, poczytaj instrukcję i może coś uzyskasz z tego aparatu. Ale ogólnie to ten aparat przez ten mega-zoom ma kiepskie światło przez co w trudnym oświetleniu kadru musisz się namęczyć by uzyskać zadowalające zdjęcie.

Dlatego lepsze są choćby najtańsze wersje bezlusterkowców Fujifilm + szkła jasne manualne na m42 (dla APS-C obiektyw jakikolwiek 135mm z zakresu F2.5 - F2.8 tu już jest piękne tele bo odpowiednik pola widzenia 200mm w pełnej klatce a takie obiektywy to koszt ok. 250-300 zł) bo niestety Fujifilm X nie ma w ofercie taniego i jasnego tele :/ Sam osobiście pozbyłem się Fujinona XC 50-230mm bo ten to dopiero ciemny był a jego stabilizacja nie była wystarczająca... kupiłem stałkę 135mm Takumara F2.5 i jest znacznie lepiej mimo braku stabilizacji.

Jeśli zamierzasz robić zdjęcia częściej w ciemnych pomieszczeniach pomyśl nad kupnem choćby Fujifilm X-A1 + jakieś jasne stałki.

Napisane: 2016-03-07, 06:53 
Nowicjusz

Ja z kolei uważam, że jasne stałki do fotografowania w pomiezczeniach, w większości przypadków, to zła droga. Jesteś zmuszony używać małej głębi ostrosci. Oświetlenie w pomieszczeniach jest bardzo różne, co może powodować problemy z kolorami. Jak będziesz robił dużo zdjęć w pomieszczeniach, pomyśl o zewnętrznej lampkę blyskowej (tak, żeby dało się błysk odbić od sufitu). Aparat masz ok.

Edit: rzuciłem okiem w internet i tam jest matryca 1/2.3 a nie 2/3 cala. Niestety, ale tu za bardzo czułości nie podniesiesz bez widocznej degradacji obrazu.

Napisane: 2016-03-07, 08:57 
Specjalista

zdjęcia: 1008
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Model aparatu: X-M1, X-F1
W X-S1 jest jednak matryca 2/3 cala.
https://www.fujifilm.eu/pl/produkty/apa ... ifilm-x-s1

A tak w ogóle ustaw aparat na automat (instrukcja strona 22) i ustaw samowyzwalacz np. na 2 sekundy (instrukcja strona 39) wcześniej kładąc aparat np. na stole (ma leżeć na stabilnym podłożu) i zobaczysz czy zdjęcia są wyraźne.

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2016-03-07, 09:58 
Zaangażowany

Skippy napisał(a):
Oświetlenie w pomieszczeniach jest bardzo różne, co może powodować problemy z kolorami.

Fujifilm z tym problemu nie ma . Robiłem zdjęcia w świetle mieszanym (Zimny LED+latarnie uliczne bardzo żółte). Automatyka balansu bieli jeszcze nigdy mi się nie pomyliła. Poza tym od czego są dwa ręczne tryby ustawiania balansu bieli?! Jeden to ze wzornika (robisz zdjęcie białej kartki w tym oświetleniu w którym jesteś) i ustalasz jako wzór bieli. Drugi to polega na podaniu wartości w kelwinach.

Aparaty cyfrowe to nie kliszowce/slajdowce i nie potrzebują tak dużo doświetlania. Wystarczy kupić jasny obiektyw i tyle.

Borys napisał(a):
W X-S1 jest jednak matryca 2/3 cala.

Dokładnie. Matryca jak połowa paznokcia małego palca u dłoni. Taką matrycę to ja miałem w jednym aparacie jakieś prawie 6-8 lat temu (kompakt Canon Pro1) którego użytkowałem przez pewien bardzo krótki czas bo koniec w końcu wolałem i tak lustrzankę Canon 300D. Kilka lat temu moja poprzednia komórka (Nokia 808PV) miała 1,5x większą matrycę aparatu. Zastanawiam się czemu takie aparaty jeszcze produkują z takimi matrycami. Przecie to w połączeniu z ciemnym obiektywem ciężko się robi zdjęcia w pochmurne dni, w ciemnych pomieszczeniach i w nocy z ręki.

Lampa błyskowa zewnętrzna pomoże ale to dodatkowy wydatek kilkuset zł. Dodatkowy też balast w torbie/plecaku. Poza tym nie zawsze i nie wszędzie wolno błyskać! Sa miejsca (np. podczas wycieczek do muzeum) gdzie nie wolno używać lampy błyskowej no i tu niestety Twój aparat wymięknie.

Dobra rada... zastanów się nad wymianą sprzętu (puki ten ma jeszcze dobrą wartość) na coś z większą matrycą. Minimum by miało matrycę mikro 4/3 a najlepiej APS-C do tego względnie jasny obiektyw (może być zoom). Najlepiej by było kupić najtańszego bezlusterkowca Fujifilm np. X-A1 + KIT 18-55 F2.8-4.0 i takim czymś to wszędzie fotki zrobisz.

Napisane: 2016-03-07, 19:07 
Nowicjusz

Co do matrycy, macie absolutnie rację, patrzyłem na FujiFIlm S1, a to jest X-S1 ;)

GAD_91, jak chcesz usłyszeć jakieś choć trochę trafne porady to musisz coś więcej opisać. Rozumiem, że masz ten aparat kilka miesięcy - bo akurat tak sobie sprawę przemyślałeś i taki wybrałeś. Matryca jest taka, jak w X10- jesteś w stanie zrobić tym aparatem bardzo fajne zdjęcia. https://www.flickr.com/groups/x-s1/pool/ - jak będziesz takie robił i przestanie CI wystarczać, pomyślisz o zmianie. Masz aparat zupełnie wystarczający do nauki i robienia fajnych zdjęć. Później już będziesz wiedział na co chcesz zmienić.
X-A1 i kit 18-55 będzie szczególnie lepszy gdy będziesz chciał użyć zakresu 200-300 ;) IMHO to nie jest dobra rada.
Aparat już masz, czas inwestować w widzę i robić zdjęcia:
przeczytaj koniecznie:
https://www.szerokikadr.pl/poradnik/rob ... ompaktowym
http://fotoblogia.pl/7327,trojkat-ekspo ... c-poradnik (weź tylko pod uwagę, że im mniejsza matryca tym trudniej osiągnąć małą głębię ostrości, więc to co tam jest pokazane na f/1.4 u Ciebie by wyglądało by inaczej, a jeszcze w x-s1 obiekty zaczyna się od 2.8)
https://www.szerokikadr.pl/poradnik/jak ... rybow-psam

Wracając jeszcze do pierwszego postu:
Cytuj:
Praktycznie zawsze w pomieszczeniu, i dość często na zewnątrz (przy większym przybliżaniu) pokazuje mi się ikonka (informacja/ostrzeżenie)

Dla uproszczenia przyjmijmy, że czas naświetlania powinien być odwrotnością ogniskowej (lub krótszy), żeby zdjęcie było nieporuszone. Zdjęcie poruszone nie będzie ostre (o tym w artykułach wyżej). I tak, dla 24 mm czas powinien wynosić 1/25s (lub krótszy - 1/50, 1/100 i tak dalej). Dla 600 mm, co najmniej 1/600. Po lekturze o trójkącie ekspozycji będziesz wiedział, że musisz albo zwiększyć czułość (ISO) albo otworzyć przysłonę. Przysłony bardziej niż f/5.6 nie otworzysz, więc musisz podnieść czułość. Tu już od Ciebie zależy, jak wysoko jesteś w stanie pójść - im wyżej tym większa degradacja jakości obrazu. I wszystko to będziesz wiedział po lekturze powyższych!

Napisane: 2016-03-07, 21:33 
Nowy

Jeśli robie zdjęcia z samowyzwalacza lub z lampą to zdjęcia są bardzo dobre, nie ma żadnych rozmyć. Ale dziwi mnie to, że ta ikonka pokazuje mi się az tak czesto (80-90%) przypadków - nawet w ciągu dnia na dworze przy większym zbliżaniu. Jak w kadrze nie mam poruszających się obiektów to jest jeszcze spoko, ale jak coś się choć troche rusza to praktycznie nie ma szans na ostre zdjęcie. Tak, aparat na tele jest faktycznie ciemny, a na dodatek zmiana przysłony nie odbywa się w sposób proporcjonalny do zwiększania ogniskowej. I tak np F4 mam już przy zbliżeniu 3,5 , a F5,6 od od 11-krotnego zbliżenia...Aparat tak jakby zawsze uważał, że otoczenie wokół jest niedostatecznie jasne i prosi o lampę lub statyw. Czasem kombinuje ze zwiększaniem czułości i to pomaga, ale wiadomo to zmiejsza jakość zdjęcia więc w nieskończonosc tego ciągnąc nie mozna. Zrobi się cieplej to pójdę w plener go potestować bo na razie bawie się nim głównie w domu, a to jednak zawsze ciemniejsze otoczenie.

A czy ktoś z Was miał z tym aparatem styczność, i czy tak samo wyglądała sytuacja? - (ze prawie zawsze pokazywała się ta ikonka)

Skippy - właśnie takie fajne zdjęcia chciałbym robić :o Lubie fotografie przyrodniczą, ale przede wszystkim myślę o robieniu zdjęć z ręki, np podczas wycieczek górskich, ale w takiej sytuacji nie wiem czy będzie to możliwe... Dzięki za linki, przysiąde sobie do tej lektury :)

Ostatnio edytowano 2016-03-07, 22:46 przez GAD_91, łącznie edytowano 2 razy

Napisane: 2016-03-07, 21:54 
Nowy

Zapomniałem jeszcze dodać że o lustrzance czy bezlusterkowcach nie myślę, przynajmniej na razie. Dźwiganie tych wszystkich obiektywów to nie dla mnie...Wole mieć gorszą jakość zdjęć, ale jednak uniwersalność.
Mam do Was jeszcze pytanie o porównanie X-S1 do Panasonica fz 200.
Czy wg Was lepszy jest X-S1 z uwagi na większą matrycę, czy jednak fz200 ze względu na stałe światlo F2,8 lecz z matrycą jedynie 1/2.3?
Póki co przekonuje sie, że chyba jednak niewiele mam z tej matrycy 2/3 skoro kiepskie swiatło aparatu sprawia ze zrobienie zdjęcia z ręki jest tak ciężkie.
Zakładam możliwość sprzedaży tego aparatu i właśnie fz200 wydaje się fajnym z uwagi na ten jasny obiektyw. Docelowo, w przyszłości może Panasonic fz1000 (ale to musi najpierw zejsc tak poniez 2000zł :mrgreen: )

Napisane: 2016-03-07, 23:17 
Moderator

zdjęcia: 6776
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Weź pod uwagę, że zamiana X-S1 na Panasonika będzie oznaczała rozstanie się z mechanicznym pierścieniem zooma...
A f/5.6 na max zoomie w fotografii przyrody świetle dziennym w zupełności wystarcza, czasem nawet - fotografując :arrow: Te co skaczą i fruwają - zdarzało mi się przymykać przysłonę do f/7.1 czy nawet f/8.

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Napisane: 2016-03-08, 06:18 
Specjalista

zdjęcia: 132
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Model aparatu: Fuji HS10
GAD_91 - o teorii nyło sporo, nic nie dodam.
Pokaż kilka fotek, tych nieostrych, pstrykniętych na kilku ogniskowych z lampą i bez, z ręki, na statywie ... a na podstawie dabych exif więcej będziemy wiedzieć.

Napisane: 2016-03-08, 06:55 
Ekspert

zdjęcia: 6
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy
Model aparatu: Konica Minolta Z6, Sony Alfa 300, Fujifilm HS 10 ... i telefon ...i Maxxum 4 ... na rozruchu ;)
GAD_91 napisał(a):
Czy wg Was lepszy jest X-S1 z uwagi na większą matrycę, czy jednak fz200 ze względu na stałe światlo F2,8 lecz z matrycą jedynie 1/2.3?

Zainwestuj w książki i praktykę, co pozwoli ci robić poprawne zdjęcia nawet telefonem komórkowym, a wówczas sam zadecydujesz co ci jest bardziej przydatne na co dzień.
Aparat dobiera się pod konkretne założenia - ciężko powiedzieć który z tych aparatów będzie ci lepiej leżał w ręku czy bardziej odpowiadało menu lub sposób obsługi.
Tego nie zmienisz, w przeciwieństwie do ustawień, które zawsze można dobrać odpowiednie do sceny.

"Jaka jest droga rozwoju każdego fotoamatora?
Kwiatki, motylki, zachody słońca, dzieci, a na końcu ludzie - portrety i reportaż."
Kurde! Pod prąd idę 8)

;)

Napisane: 2016-03-08, 11:46 
Zaangażowany

Przejście na system Panasonic to zła droga. W większości Panasonicach (nie wszystkich) użyteczne są tylko RAWy. JPG większość do kosza się nadaje. W Panasonicach kuleje silnik JPG dając zależnie od modelu różne zafarby. I tak np. Piękna i jasna optyka marki Leica w modelu Panasonic LX100 (F1.7-F2.8 ze stabilizacją) jest oszpecana przez elektronikę Panasonica. W Zdjęciach portretowych daje odcień skóry jak świński różowo-siny ryj. Panasonic LX100 to tańszy bliźniak aparatu Leica Typ 109 o identycznych parametrach i identycznej elektronice (z tym, że Leica po prostu dorzuca licencję na Lightroom a Panasonic nie). Miałem na niego ochotę zanim kupowałem Fujifilm ale jak zobaczyłem zdjęcia w JPG to mi mina się zrobiła "w podkówkę" :cry: bo taki fajny aparat a tak brzydko zafarbowane zdjęcia robi w JPGach i w żaden sposób w ustawieniach nie da się tego poprawić. :cry: Oczywiście to kwestia gustu ale mi się osobiście odcień skóry nie podobał nijak.

Napisane: 2016-03-08, 21:24 
Ekspert

zdjęcia: 12
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Model aparatu: s1600>D90>5D>X-S1>GM1>E-M10
GAD_91, przejdź na priorytet przysłony, iso (auto) 400.
Koniecznie sprawdź czy masz włączoną stabilizację, ja w swoim x-s1 mam stabilizację ustawioną na "2 - tylko zdjęcia".
Zwróć uwagę na prawidłowy sposób trzymania aparatu, oraz zwracaj uwagę aby, nie szarpać aparatem przy wciskaniu spustu migawki.
Poznasz go lepiej, dobierzesz ustawienia, poćwiczysz i będzie git ;)
Oglądaj dużo zdjęć, rób i pokazuj swoje zdjęcia.

Na zachętę:
Z x-s1 priorytet przysłony, z ręki na max ogniskowej, iso100, czas 1/160,
Żółty ptaszek :arrow: viewtopic.php?f=25&t=17132&start=15

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1