Teraz jest 2018-09-20, 10:23

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2016-06-27, 18:31 
Nowy

Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: XT-1
Od pewnego czasu jestem zadowolonym posiadaczem Fuji X-T1. Niestety kilka dni temu odkryłem problem z którym nie mogę sobie poradzić. Mianowicie nie potrafię włączyć blokady ekspozycji i blokady AF. Przewertowałem kilkukrotnie instrukcje obsługi, szukałem na forum, zaktualizowałem firmware do wersji 4.31. przywróciłem ustawienia fabryczne i na koniec odwiedziłem sklep w którym kupowałem aparat i porównałem z innym egzemplarzem. Niestety wszystko na nic. Oba przyciski nie reagują. Czy ma ktoś pomysł z jakiego powodu może się tak dziać?
Aparat Sprawdzałem w trybach A, P i S. ISO auto i na konkretnej wartości. Jakość RAW zdjęcia pojedyncze. AF A+M, migawka M+E. Tryb Blok. AE/AF - P, Tryb Blok. AF - AF-L. Sprawdziłem też blokadę klawiszy i wszystko jest wyłączone. Nie mam pojęcia jakie jeszcze ustawienia moga miec wpływ na te funkcje. Będę wdzięczny za sugestie i pomoc.

Napisane: 2016-06-29, 19:49 
Nowicjusz

Otrzymał podziękowań: 11 razy
Model aparatu: X-T1
Leśny napisał(a):
Tryb Blok. AE/AF - P

Czyli przytrzymujesz palcem np. przycisk A-EL, kierujesz aparatem w różne strony (nie zdejmując palca z A-EL) a parametry ekspozycji bez przerwy się zmieniają? A jak jest w trybie BLOK. AE/AF - S? (menu - TRYB BLOK. AE/AF - PRZEŁ. BL. AE/AF).

Napisane: 2016-06-29, 21:04 
Nowy

Dokladnie tak się dzieje. Próbowałem z takim ustawieniem (dla mnie jest wygodniejsze) niestety nic się nie zmienia. Nie reaguje również przycisk AF-L. Wszystkie inne funkcje i przyciski działają. Jak na złość gwarancja skończyła się 12 czerwca :( (byłem przekonany, że jest ważna 24m-ce)

Napisane: 2016-06-29, 21:44 
Nowicjusz

A dawniej obie blokady działały prawidłowo?

Napisane: 2016-06-30, 09:00 
Nowy

Problem zauważyłem niedługo po tym gdy kupiłem aparat ale sądziłem, że mam coś poprzestawiane w ustawieniach. Najprawdopodobniej nie działały do początku. Nie mogę wykluczyć, że działały przed pierwszym upgradem firmware'u, bo zainstalowałem go od razu po zakupie. Później nie używałem tych blokad i nie zgłębiałem tematu. Ostatnio dałem się namówić znajomym na zrobienie fotoreportażu z dwóch imprez i stwierdziłem, że te blokady będą pomocne.

Napisane: 2016-06-30, 09:59 
Nowicjusz

Leśny napisał(a):
Problem zauważyłem niedługo po tym gdy kupiłem aparat ale sądziłem, że mam coś poprzestawiane w ustawieniach. Najprawdopodobniej nie działały do początku.

Bardzo prawdopodobne, że problem z tymi przyciskami istniał już przed zakupem aparatu.
Skoro gwarancja już minęła, pozostaje jeszcze rękojmia, która funkcjonuje przez 2 lata od zakupu.
http://www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl ... /rekojmia/

Masz prawo żądać od sprzedawcy (który ponosi odpowiedzialność za wady w przypadku rękojmi) usunięcia usterki, wymiany aparatu na wolny od wad lub zwrotu gotówki, jeżeli nie będzie w stanie naprawić aparatu.
Tylko postaw sprawę jasno, nie wiedziałeś wcześniej o usterce bo nigdy nie korzystałeś z blokad A-FL ani A-EL i ostatnio:
Leśny napisał(a):
dałem się namówić znajomym na zrobienie fotoreportażu z dwóch imprez i stwierdziłem, że te blokady będą pomocne.

Ponieważ rękojmia obejmuje w praktyce wady które towar posiadał w chwili zakupu, a takie które powstały w trakcie eksploatacji już pod rękojmię nie podlegają (bądź trudno udowodnić, że przyczyną ich powstania była wada ukryta). Jeśli sprzedawca nie będzie skłonny uznać rękojmi, postrasz go skargą do Rzecznika Praw Konsumenta.
http://teczka.pl/prawo/Jak-napisac-skar ... Konsumenta

Napisane: 2016-07-06, 20:12 
Nowy

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze cichą nadzieję, że uda się ten problem rozwiązać bez uciekania się do straszenia kogokolwiek. w sumie do sprzedawcy nie mam pretensji o nic. Panowie z obsługi starali się jak mogli, żeby sprawdzić, czy aparat faktycznie jest niesprawny.

Napisane: 2018-06-15, 13:16 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Ja mam to samo. Wiesz kiedy moje przyciski af-l i ae-l działają? Gdy ustawie MF, manual focus ;) One nie są zepsute, tylko po prostu wszędzie poza MF nieaktywne. Ustawienia przysłony, czasu, czułości - nie mają znaczenia. Tylko MF.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Napisane: 2018-06-15, 19:46 
Specjalista

zdjęcia: 1024
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Model aparatu: X-M1, X-F1
cyrylo79 napisał(a):
Ja mam to samo. Wiesz kiedy moje przyciski af-l i ae-l działają? Gdy ustawie MF, manual focus ;) One nie są zepsute, tylko po prostu wszędzie poza MF nieaktywne. Ustawienia przysłony, czasu, czułości - nie mają znaczenia. Tylko MF.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
Odpowiedziałeś na posta sprzed dwóch lat
A druga rzecz u.mjie w T1 obie blokady działają w każdym ustawieniu afs i afc. W manualu af-l działa jak autofocus.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

Zobacz profil Prywatny album  

Strefa czasowa: UTC + 1