Teraz jest 2018-05-20, 10:55

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
Napisane: 2018-04-25, 20:17 
Zaangażowany

zdjęcia: 9
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Model aparatu: X-T1
Twierdzę tak ponieważ na baterii jest napisany zakres pracy i podane jest minimum 0 stopni. Gdy pracujesz na mrozie jakiś czas non stop to rzeczywiście Można to mniej odczuć ponieważ aparat sie grzeje. Jeśli w trakcie pracy z mrozu wejdziesz do ciepłego pomieszczenia momentalnie para wodna skropli się na wszystkich szklanych zimnych powieszchniach. Efekt znany tym co noszą okulary. Dlatego też okna paruja w zimie. Wychodząc ponownie na mróz wiadomo co się dzieje. Nie wiem w jaki sposób niby konstrukcja xt1 ma zapewniać lepsze warunki pracy na mrozie w porównaniu do takiego x-t10. Jedyne co się nasowa to uszczelki.

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2018-04-25, 20:51 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: LX100
Zmieniam koncepcje i za rada innych decyduje sie na zakup uzywanego korpusu. Zamierzam kupic albo X-E2 lub X-T1, wszystko zalezy jakie uzywane sprzety są dostepne w sprzedarzy.

Pytanie moze ktos bedzie wiedzial, jak w ogłoszeniu pisze ze aparat sluzyl jako backup u zawodowego fotografa, co to moze oznaczac

Napisane: 2018-04-25, 21:32 
Ekspert

zdjęcia: 988
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
arkadio napisał(a):
Pytanie moze ktos bedzie wiedzial, jak w ogłoszeniu pisze ze aparat sluzyl jako backup u zawodowego fotografa, co to moze oznaczac

Może oznaczać to, że nie jest zajechany tak jak główny korpus :) W fuji nie można sprawdzić przebiegu jak w lustrzankach.

Napisane: 2018-04-25, 22:48 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
arkadio napisał(a):
The Mis' napisał(a):
Polska premiera XT1 miała miejsce w okresie gdy temperatury na zewnątrz osiągały -25 i mniej stopni. Żaden z aparatów nie odmówił współpracy.

Czy to dotyczy też modelu XT10 i moglbym załozyc ze i ten model w tej temp. da rade?

O XT10 wtedy nie było w ogóle mowy. Nie znam XT10 więc nie potrafię Ci odpowiedzieć.

rocket666 napisał(a):
- 25 to marketingowy bełkot.

Typowe - najlepiej wiedzą ci, co nie byli i nie widzieli. Na tym forum są co najmniej trzy osoby, które w Goniądzu wtedy były i mają doświadczenia z pierwszej ręki. Nie pisałbym o tym gdybym sam tego nie doświadczył - i wciąż mam walonki, które nam Fuji wyfasowało na ten wyjazd. :-)

rocket666 napisał(a):
Jak zbierze Ci się para wodna

Para wodna to Ci się zbierze jak zimny aparat wniesiesz do ciepłego pomieszczenia. I nie musi tu wchodzić w grę wcale ujemna temperatura - +1 czy+2 na dworze i +18 wewnątrz i też masz zaparowane wszystko.

rocket666 napisał(a):
a potem zmarznie

Na głupie działania człowieka nie pomoże nawet najlepsza specyfikacja techniczna aparatu. Nikt o zdrowych zmysłach nie narazi zaparowanego aparatu na minusowe temperatury. A jeśli wchodząc do ciepłego pomieszczenia wiesz że za chwilę będziesz wychodził to albo zostawiasz aparat przed wejściem albo zabezpieczasz go w inny sposób.

rocket666 napisał(a):
Pozatym bateria Fuji działa do 0 stopni także mogą sobie pisać o - 25. Bateria poprostu bardzo szybko się wyladowuje.

Oczywiste jest że się szybciej wyładuje, ale nie mówimy tu o wydajności baterii w funkcji temperatury, tylko o pracy aparatu w ujemnych temperaturach. O ile pamiętam to przez całe "polowanie" na łosie nie wymieniałem baterii, a trwało to kilka godzin i zdjęć zrobiłem około 100. Nie wiem niestety ile "poweru" zostało w baterii - oddalem ją wraz z aparatem.

I jeszcze dodatkowa informacja - korzystałem wtedy z obiektywów 10-24 i 55-200. Żadn z nich nie zawiódł choć 55-200 zanurkował w zaspie śniegu. Po usunięciu śniegu działał dalej jakby się nic nie stało. Piszę o tym dlatego, że już wiele razy słyszałem że w takich temperaturach smar w obiektywach robi się tak gęsty że używanie ich jest bardzo utrudniony lub niemożliwe. Najwyraźniej szkieł Fuji to nie dotyczy.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2018-04-25, 22:57 
Zaangażowany

Od zawodowca lepiej nie kupować, niby bakcup nie powinien mieć wielkiego przebiegu. Backup to aparat który jest obecny niby w trakcie wykonywania zlecenia i niby działa jako zastępcze body gdyby 1 się popsuło, w praktyce jest to pewnie drugie body z drugim obiektywem aby nie zmieniać co chwilę.

Pytanie też, co to jest wielki przebieg...

Średnio na sesji zawodowiec pewnie strzela ok 1000 zdjec.

EDIT @ Miś,

Nie mówimy co się robi żeby nie zaparował tylko o tym, że magiczny napis w instrukcji -25 nic nie znaczy. X-T10 pewnie też by podziałał, pewnie obydwa nawet w niższej. Co do baterii niestety aparat nie jest na korbkę bez baterii nie porobisz zdjęć także jako system nie podziała zbyt długo w takich temp. (fajnie, że miałeś nówke baterię i ciekawe swoją drogą ile sam event trwał. FYI miałem okazję po fotografować w ujemnych temperaturach i o dziwo nie uszczelniony X-Pro1 też daje radę :)

Napisane: 2018-04-26, 07:21 
Nowy

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: LX100
rocket666 napisa
Cytuj:
Jeśli w trakcie pracy z mrozu wejdziesz do ciepłego pomieszczenia momentalnie para wodna skropli się na wszystkich szklanych zimnych powieszchniach

Ja nie bede wchodzil z mrozow do cieplych pomieszczen( w Andach czy innych wysokich gorach to po prostu nie możliwe), wiec moge załozyc ze bedzie w miare ok. Kwestia bateri - wiadomo ze jej moc nie bedzie juz taka jak podczas temp. +15, ale mozna zapasowe baterie chowac w spiwor, lub trzymac blisko swojego ciala minimalizujac w ten sposob efekt dzialania niskiej temp.

Czy jest jakas konkretna różnica miedzy aparatami XE2 a XE2s- w specyfikacji zobaczylem ze dodano do wersji s elektroniczna migawke a tak poza tym to cos ich rożni

Napisane: 2018-04-26, 10:21 
Zaangażowany

Aha to może w Andy weź jednak X-T1 :)

https://www.fujivsfuji.com/xt10-vs-xt1-vs-xe2/

Na tej stronie masz fajne porównania body itp.

Napisane: 2018-04-26, 10:42 
Ekspert

zdjęcia: 988
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
arkadio napisał(a):
Czy jest jakas konkretna różnica miedzy aparatami XE2 a XE2s- w specyfikacji zobaczylem ze dodano do wersji s elektroniczna migawke a tak poza tym to cos ich rożni

Chyba e2s ma trochę inny "grip" i poza tym niczym się nie różnią. Jakiś czas po tym jak wyszedł X-e2s wyszła też aktualizacja oprogramowania do e2 FW 4.0 i się wszystko zrównało. E2 też ma teraz elektroniczną migawkę.

Napisane: 2018-04-26, 21:39 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
rocket666 napisał(a):
Nie mówimy co się robi żeby nie zaparował

Przecież to Ty o tym zacząłeś...

rocket666 napisał(a):
magiczny napis w instrukcji -25 nic nie znaczy.

Ja nie pisałem nic o instrukcji...

rocket666 napisał(a):
fajnie, że miałeś nówke baterię i ciekawe swoją drogą ile sam event trwał

NIe wiem czy była nowa czy z zapasów Fuji. Aparaty, baterie i obiektywy zazwyczaj nie przyjeżdżają na takie wydarzenia w pudełkach, w których są w sklepach. Wśród sprzętu, który mieliśmy do testów były obiektywy z przedprodukcyjnym firmware, aparaty o ile pamiętam też nie były jeszcze w wersji "sklepowej".
Wszystko przyjechało zapakowane razem w aluminiowe walizki.
Cała impreza trwała ponad dobę (wliczając dojazdy) z czego (jak pisałem wyżej) "polowanie na łosie" trwało kilka godzin.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2018-04-26, 22:19 
Zaangażowany

The Mis' napisał(a):
rocket666 napisał(a):
Nie mówimy co się robi żeby nie zaparował

Przecież to Ty o tym zacząłeś...

rocket666 napisał(a):
magiczny napis w instrukcji -25 nic nie znaczy.

Ja nie pisałem nic o instrukcji...

Prosiłem Cię już kiedyś abyś nie cytował wyrwanych słów z kontekstu i na tej podstawie kontrargumentował ponieważ nic to nie wnosi do dyskysji. Odnos się proszę ponownie do całego kontekstu.

Jak napisałem nie mówimy o tym co robić aby nie parowalo tylko o tym że uszczelnienie nic nie daje w określonej ww. sytuacji wg. mnie nie ma znaczenia czy aparat jest uszczelniony czy nie. Ktoś przywołał deklarację producenta dot. -25 (errata jest podana temp. -10) taka informacja jest zawarta w instrukcji.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1