Teraz jest 2018-06-19, 05:38

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 PostTytuł:
Napisane: 2010-07-18, 17:08 
Ekspert

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: D50
Nielot napisał(a):
Przecież napisałem wyraźnie 90%

No to najwyraźniej źle się zrozumieliśmy.

Ale przecież Ty tez jesteś częścią forum. Wrzucaj zdjęcie, dyskutuj, podnoś poziom forum i jednocześnie swojego warsztatu.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-18, 17:13 
Kontrybutor

Otrzymał podziękowań: 1 raz
Model aparatu: Nikon D600
Hehe, Zbyszku, bez urazy. Ja na tym forum poziomu własnego warsztatu nie podniosę. To był jeden z powodów który zadecydował o odejściu kilka miesięcy temu. Poza tonami , często zbędnej teorii, nikt tu nie prezentuje swoich osiągnięć fotograficznych, które byłyby na tyle dobre żeby mozna je uznać za wzór do naśladowania. I nie jest to tylko moje zdanie. Niestety , podobnie jak kilka miesięcy temu, tylko ja to zdanie wyrażam publicznie.

A zdjęć nie mam tu po co wrzucać. Komentarz Arka pod ostatnim wrzuconym mówi wszystko w temacie.

YELLO_35 napisał(a):
Nielot - Twoje fotki są tak dopracowane (IMHO) , że nie ma się czego czepić. Skoro nie ma to co tu pisać? I dlatego pewnie Twoje wątki nie są jakoś specjalnie mocno komentowane... :-/
Co w żadnym wypadku twórczości Twej nie ujmuje - wręcz przeciwnie :!:

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-18, 17:20 
Nowy

OK. Z mojej strony koniec. Nie mam sił ani czasu na biadolenie.

Niech każdy zatem żyje w swoim świecie najlepiej z zaślepką na oczach i będzie oki :lol: .

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-18, 17:33 
Ekspert

Model aparatu: D50
Nielot napisał(a):
Hehe, Zbyszku, bez urazy.

None taken.

Cytuj:
Ja na tym forum poziomu własnego warsztatu nie podniosę.

Jest pewna granica, od której już tylko dobre książki i praktyka coś zmienią.

kulten napisał(a):
OK. Z mojej strony koniec. Nie mam sił ani czasu na biadolenie.

W takim razie zapraszamy do innych wątków i działów. Choćby do tego:

http://forum.fujiklub.pl/viewforum.php?f=53

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-18, 19:30 
Ekspert

zdjęcia: 15
Model aparatu: Przedpotopowy, ale działa.
Cytuj:
Forum stoi w miejscu, poziom fotograficzny się cofnął

Odkąd wróciłeś nie zmienił się więc się nie obwiniaj.

Kurcze jak to bratnie dusze się przyciągają. Aż boję się jak ja znajdę bratnią duszę. Nie wiem jak wytrzymam z taką marudą.

Nie wiem po co robią te zaślepki, ale na pewno nie z nudów.

Przedstawione w tym poście opinie, mają charakter subiektywny i nie należy się nimi za bardzo przejmować.

A tak w ogóle to: Daj pomacam ci puszkę.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-18, 19:40 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
Kwestia używania zaślepki na wizjer nie jest taka prosta jak się wydaje. Wszystko zalezy od tego JAK robimy zdjęcie, JAK długo naświetlamy, JAKA jest konstrukcja aparatu.

Przede wszystkim dotyczy to tylko zdjeć naświetlanych długo lub bardzo długo. W przypadku krótkich ekspozycji (do kilku/kilkunastu sekund) udział światła wpadającego przez wizjer jest zazwyczaj pomijalny. I dalej:
- jesli robimy kilka zdjęć z różnymi czasami i wybieramy najlepiej naświetlone to czy używamy zaslepki na wizjer czy nie, nie ma najmniejszego znaczenia.
- jeśli używamy trybów półautomatycznych lub automatycznych to wszystko zależy od konstrukcji aparatu, a konkretniej od umiejscowienia czujnika pomiaru. Nie wiem jak w cyfrówkach, ale były lustrzankina film, które miały czujnik pomiaru umieszczony w obudowie pryzmatu lub w okolicach matówki. W takiej sytuacji światło wpadające przez wizjer MOŻE mieć wpływ na pomiar i zaślepki na wizjer lepiej używać. No chyba ze robimy kilka zdjęć i wybieramy najlepiej naświetlone.
- jesli używamy zewnętrznego światłomierza, i wyniki pomiaru przenosimy na aparat w trybie manualnym to zaślepka lub jej brak zazwyczaj nie ma znaczenia. Ma znaczenie jeśli tor optyczny nie jest całkowicie przerywany przez podniesione lustro - w takiej sytuacji światło wpadające przez obiektyw może spowodowac spadek kontrastu i/lub prześwietlenie zdjęcia.

Tyle teoria. W praktyce nikt chyba nie robi jednego zdjęcia z długim czasem licząc, że to wystarczy. Zazwyczaj takich zdjęć robi się kilka i ostateczne porównanie i wybór najlepszego ujęcia robi się podczas obróbki. Czyli zaślepka ma znaczenie, ale tylko w pewnych określonych przypadkach.

P.S. Rafał, masz duże szanse na podniesienie poziomu tego forum. Chyba, że tylko tak sobie marudzisz dla samego marudzenia.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Zobacz profil Prywatny album  

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-18, 19:53 
Kontrybutor

The Mis' napisał(a):
P.S. Rafał, masz duże szanse na podniesienie poziomu tego forum. Chyba, że tylko tak sobie marudzisz dla samego marudzenia.

Alez ja Michale za nikogo zdjec nie zrobie. Nie naucze sie tez pewnych rzeczy za kogos. Ja sie ich nauczylem sam bo mialem potrzebe robienia innych zdjec niz spacerowo-niedzielne pstryki.
A wole uniknac komentowania czyis zdjec bo bedzie tak jak juz raz bylo - ze sie nie znam, ze sie czepiam, ze atakuje personalnie. Dziekuje bardzo. Nie mam ochoty na powtorki z rozrywki.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-18, 20:13 
Moderator

Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 112 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
Nielot napisał(a):
The Mis' napisał(a):

Alez ja Michale za nikogo zdjec nie zrobie. Nie naucze sie tez pewnych rzeczy za kogos.

Nie chodzi o robienie zdjęć czy uczenie się za kogoś. Rób za siebie i pokazuj tu. Bo w końcu poziom forum to nie kształtuje się od gadania o zdjęciach tylko od pokazywania ich...

Nielot napisał(a):
A wole uniknac komentowania czyis zdjec bo bedzie tak jak juz raz bylo - ze sie nie znam, ze sie czepiam, ze atakuje personalnie.

Trochę przewrotnie Ci odpowiem - nikt za Ciebie się nie nauczy komentowania zdjęć a nie autora. A czy się znasz, czy to tylko Twoje zdjęcia pokażą.
Oczywiście można też się wycofać i tylko marudzić. Taka alternatywa zawsze istnieje.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-19, 11:56 
Ekspert

Model aparatu: Nokia 6300
Nielot napisał(a):
Ja sie ich nauczylem sam bo mialem potrzebe robienia innych zdjec ...

No to myślę Rafale, że trzeba atakować i wytykać braki w technice fotografowania i samych fotografiach omijając osobiste wycieczki. Równocześnie podeprzeć to własnymi pracami, które pokażą że to co kwestionujesz i wytykasz nie występuje u Ciebie dzięki czemu zdjęcia zyskują. Trzeba nazwać (jak piszesz powyżej) to "czego się nauczyłeś" po imieniu i dać przykład lub odniesienie innym. Nie sądzę, żeby dla Ciebie to był problem.
Wiadomo, że jak ktoś ma włączony filtr "tylko pozytywnych komentarzy", to ciężko pogodzić mu się z odmienną opinią. Ale dopóki dotyczy to tylko zdjęć a nie person to może Ci ewentualnie skoczyć i obtoczyć albo niech zdjęć nie pokazuje w ogóle :)

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-19, 13:26 
Moderator

zdjęcia: 6776
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Orpheo napisał(a):
trzeba atakować i wytykać braki w technice fotografowania i samych fotografiach

Moim zdaniem, zamiast tylko wytykać braki - lepiej podpowiadać jaki sposób je uzupełnić/naprawić... zresztą to nic odkrywczego:

FAQ napisał(a):
K2. Postaraj się uzasadnić swoje stanowisko w przypadku negatywnej oceny czyjejś pracy (szczególnie dobrze widziane są sugestie co i jak można poprawić).

Orpheo napisał(a):
Wiadomo, że jak ktoś ma włączony filtr "tylko pozytywnych komentarzy", to ciężko pogodzić mu się z odmienną opinią.

No to już jego sprawa, jeżeli nie skorzysta z podpowiedzi. Ma do tego pełne prawo:

FAQ napisał(a):
K4. Pamiętaj, że każdy z nas ma inne gusta. Różnica zdań w ocenie pracy jest czymś naturalnym... byle tylko była wyrażona w cywilizowany sposób.

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-19, 14:05 
Ekspert

Tadziu ja uważam, że komentarze sugerujące błędy techniki trzeba podzielić na 2 grupy: te, które odnoszą się do korzystania z np. filtrów, braketingów itp. w czasie kiedy zdjęcie było robione i te, które mówią co da się z już zrobionym zdjęciem zrobić. Te drugie są dla mnie o wiele cenniejsze.

Co mi przykładowo z podpowiedzi że "trzeba było skorzystać z szarej połówki" lub "trzeba było użyć polara" jeśli nie mam takowych filtrów a zdjęcie mam gotowe i jestem już w domu.
Wtedy liczą się podpowiedzi typu "spróbuj gradientem miękkiego światła w kolorze X wygasić niebo", "możesz rozjaśnić niedoświetlone miejsca funkcją X programu Y", itp. itd. A jeśli jeszcze poprze się to przykładem - myślę że stąd popłynie wiedza i cenna wskazówka. Przecież tym sposobem nauczyłem się dzięki temu forum jako tako focić. I chyba tylko dlatego jeszcze tu siedzę.

Takich komentarzy nie czyta się u nas często - a wielka szkoda.

FAQ jest OK i nic nie odkrywam jak sam zauważyłeś.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-19, 14:09 
Kontrybutor

Sławku, tylko weź pod uwagę że jest gro zdjęć którym żadna obróbka nie pomoże. Jeśli fotka jest popełniona bez wizji końcowej to to takie trochę robienie bata z piasku.
Zdjęcie musi mieć zamysł od początku. To jedna z rzeczy których się nauczyłem hehe. Staram się każdy kadr robić z głową. Szczególnie krajobrazy. Tu nie ma często miejsca na błędy. Za to w plenerze jest duuuużo czasu żeby sobie wszystko odpowiednio przekalkulować i wyobrazić.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-19, 14:37 
Ekspert

Nielot napisał(a):
Sławku, tylko weź pod uwagę że jest gro zdjęć którym żadna obróbka nie pomoże.

Na miły Bóg - od czegoś trzeba zacząć. Niechże to będzie jakiś gniot sponiewierany w swej dalszej wędrówce przez stado programów graficznych. Może następnym razem "ktoś" pomyśli kilka razy zanim zrobi pstryk ;)

Przyznam, że Twoje krajobrazy kojarzę sobie tylko z tymi "patykami" w BW wystającymi z wody :). Masz się tu zameldować w Tatrach na jesień na plener - utrzemy Ci noska gagatku :mrgreen: Ciekawe czy po 6 godzinach marszu będzie Ci się chciało wyciągać filtr nr 5 lub 8 ewentualnie szkło 10-20 czy też 12-24.

Oczywiście żartuję... :D

P.S. Na góry jest uniwersalny przepis D90/D300 + 18-200 VR II :)

Ostatnio edytowano 2010-07-19, 14:42 przez Orpheo, łącznie edytowano 2 razy

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-19, 14:40 
Kontrybutor

A ja bym chętnie na plenerek w góry. Ale wiesz... czasu niet i finansów na takie wypady. Ja się do Dorset zbieram już 3 miesiące na plener i ciągle coś wypada.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-19, 15:55 
Moderator

zdjęcia: 6776
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Orpheo napisał(a):
Tadziu ja uważam, że komentarze sugerujące błędy techniki trzeba podzielić na 2 grupy: te, które odnoszą się do korzystania z np. filtrów, braketingów itp. w czasie kiedy zdjęcie było robione i te, które mówią co da się z już zrobionym zdjęciem zrobić. Te drugie są dla mnie o wiele cenniejsze.

I grupa trzecia dotycząca kompozycji (typu: a gdybyś dał kilka kroków w lewo...) ;)

Nielot napisał(a):
weź pod uwagę że jest gro zdjęć którym żadna obróbka nie pomoże.

Ale tu nie chodzi przecież o to , żeby reanimować trupy, tylko podpowiadać co autor może zrobić albo na co powinien zwrócić uwagę, żeby _następnym_ razem efekt był lepszy.

Nielot napisał(a):
Jeśli fotka jest popełniona bez wizji końcowej to to takie trochę robienie bata z piasku.

Zgoda. Ale IMO w większości przypadków - to nawet jeżeli nawet jeżeli realizacja wyszła fatalnie - autor jakiś zamysł tam miał, warto go o to w dyskusji spytać, i jeżeli trzeba to nakierować na właściwy to rozumowania.

Nielot napisał(a):
A ja bym chętnie na plenerek w góry

Jak nie w tym roku, to może w następnym? Bo mam nadzieję że ta, zapoczątkowana rok temu, tradycja ostatniego weekendu wrześniowego potrwa lat kilka ;)

PS. Ale offtop. Aż się cofnąłem sprawdzić, czy tytuł wątku się w międzyczasie nie zmienił :>

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1