Teraz jest 2018-09-20, 16:27

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 PostTytuł:
Napisane: 2010-07-14, 17:48 
Kontrybutor

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Model aparatu: Nikon D600
Wy serio z tym zakrywaniem wizjera ???

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-14, 17:57 
Ekspert

zdjęcia: 15
Model aparatu: Przedpotopowy, ale działa.
Żeby światło nie wpadało przez niego. Powinno się tak robić przy długich ekspozycjach...

Przedstawione w tym poście opinie, mają charakter subiektywny i nie należy się nimi za bardzo przejmować.

A tak w ogóle to: Daj pomacam ci puszkę.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-14, 19:34 
Kontrybutor

To, kurde pokażcie mi jakies linki na ten temat. I jakiś poważnych długoczasowców, którzy coś na ten temat piszą

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-14, 20:26 
Specjalista

zdjęcia: 55
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: -cyfry niet- nieaktualne :-( :-)
Jest o tym w niemal każdej instrukcji do aparatu.
I wystarczy nieco technicznej wyobraźni i znajomości budowy aparatu, autorytetów nie trza tu wzywać.

Do nikona DK-5 sie to nazywa, niektóre porządne aparaty maja wbudowany "zamykacz", inni dają zatyczke przy pasku.

Oczywiscie niepotrzebnie to pisze...

Zobacz profil Prywatny album  

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-14, 20:49 
Kontrybutor

No tak , w instrukcjach napisane, producenci dokładają, teoretycy o tym piszą a praktycy robią zdjęcia i jakoś nie narzekają że coś nie tak bo światło przez wizjerek wpada. Ot, zycie.... Ale oczywiście niepotrzebnie to piszę ;)

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-14, 22:34 
Nowy

Kolega Rafał vel Struś czy jak widzę tu znany jako Nielot pokazał mi linka do tego wątku i widzę, że wykonał dobry kawał roboty.

Ale ale..., to co chciałem poruszyć to kwestię rzeczonego zasłaniania wizjera. Owszem, istnieje takie urządzonko do zasłaniania i owszem w instrukcji napisane jest czemu ma służyć. I w tym miejscu kończy się teoretyzowanie. W praktyce bowiem nikt normalny tego nie używa z bardzo błahego powodu: po prostu nie ma takiej potrzeby. Ci którzy twierdzą inaczej niech zaświecą własnymi przykładami na poparcie swoich tez i tyle.

Jeśli ktoś chce to mogę podlinkować moje zdjęcia na poparcie być może dla niektórych karkołomnej tezy :D .

pozdrawiam i witam tak w ogóle :)
kulten

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-14, 22:45 
Ekspert

zdjęcia: 2
Model aparatu: S5 pro
kulten - wow - któż tu zawitał :shock:

Ten nasz Rafał to wie gdzie linki wysyłać :mrgreen:

Wiem - wiem - widziałem waszmości fotki - ino pogratulować.

A co do wizjera - no jest to bardzo interesujące - kurna znajdę tego linka - albo zakleję wizjer i potestuję - kto wie -

choć na co to się zda - jak Ty twierdzisz że przy długich czasach to znaczenia niema.

Edit:

Dodałbyś swoje www - wiarygodniej by było dla innych.

a serio ;)
www.drukpiast.com

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-14, 22:56 
Nowy

Dodałem ale coś się nie pokazuje, może chwilę trzeba odczekać.

Dziękuję :) .

Zatem wrzucę tutaj na wszelki wypadek: http://kulten.deviantart.com/gallery/ linka do deviantarta.

I dodam coś od siebie odnośnie tego testu, że ogromnie dużo zależy od warunków w jakich testuje się ndki. Poza tym nd wraz z połówką a jeszcze gorzej polarem zabija jakość zdjęcia. Czyli im mniej filtrów tym lepiej. A najlepiej to czatować na takie wieczorne światło gdy nie będzie potrzeby w ogóle używać filtra, samo szkiełko (zwłaszcza te dobre) da nam dużo lepsza jakość.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-15, 06:40 
Kontrybutor

kulten napisał(a):
widzę, że wykonał dobry kawał roboty.

Troszke schrzanionej roboty ale czlowiek sie uczy na bledach. Bedzie powtorka.

Magdoc napisał(a):
Ten nasz Rafał to wie gdzie linki wysyłać

Bo wiesz.... Mam juz dosc uzerania sie sam z tymi "madrzejszymi"
, bo cos gdzies przeczytali ale nigdy sami nie sprobowali :mrgreen:

Magdoc napisał(a):
albo zakleję wizjer i potestuję

Zaloze sie juz teraz ze roznicy nie zobaczysz. A tak w ogole to jak chcesz testowac to nabyles w koncu filterek ?

kulten napisał(a):
ogromnie dużo zależy od warunków w jakich testuje się ndki.

Ano ano, na blekitnym niebie czasami zafarby nie wychodza lub sa bardzo trudno dostrzegalne. Przy chmurkach zaczyna sie szal :D

kulten napisał(a):
Poza tym nd wraz z połówką a jeszcze gorzej polarem zabija jakość zdjęcia. Czyli im mniej filtrów tym lepiej.

Oczywista oczywistosc Marcinie ale o ile polowke mozesz zastapic w postprocesie o tyle polara sie nie da. Na dodatek imitowanie polowki na etapie obrobki moze powodowac wiekszy spadek jakosci niz jej faktyczne zastosowanie, choc na pewno wyeliminuje kwestie jakichkolwiek zafarbow.

Lekarwstwem sa oczywiscie 2 ekspozycje :D

Ponadto spiesze doniesc ze dzieki uprzejmosci Pana Grzegorza Bryly ze sklepu Photo4B zostanie mi wypozyczony do testow filtr Light Cratf Workshop ND500. Cieszy mnie to niezmiernie gryz filtr ten nadaje sie idealnie do porownania z filtrem HOYA ND400. Inicjatywa wyszla ze strony sklepu takze tym wieksze podziekowania za zainteresowanie i udostepnienie dodatkowego zawodnika.
Wobec powyzszego testy zrobic bedzie mozna w 2 kategoriach gestosci - 10cio stopowe i 9cio stopowe

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-15, 09:58 
Ekspert

Model aparatu: D50
kulten napisał(a):
chciałem poruszyć to kwestię rzeczonego zasłaniania wizjera. Owszem, istnieje takie urządzonko do zasłaniania i owszem w instrukcji napisane jest czemu ma służyć. I w tym miejscu kończy się teoretyzowanie. W praktyce bowiem nikt normalny tego nie używa

Sprawdzałeś jaka jest różnica przy zasłoniętym wizjerze, a jaka przy otwartym?

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-15, 19:05 
Nowy

Aznar33 napisał(a):

Nie.

A Ty używasz owej zaślepki?

Ale np mam jedną starą fotkę z czasem 15 minut mając za plecami światła latarń i żadne cuda na zdjęciu się nie pojawiły.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-15, 20:03 
Ekspert

Model aparatu: D50
kulten napisał(a):
Cytuj:

Nie.

A Ty używasz owej zaślepki?

Nie.

Interesuje mnie natomiast to, czy taka różnica istnieje. Jak nietrudno sobie wyobrazić takie przysłanianie wizjera jest dość uciążliwe, więc dla wielu osób odpowiedź na postawione pytanie może być pomocna.

Cytuj:
Ale np mam jedną starą fotkę z czasem 15 minut mając za plecami światła latarń i żadne cuda na zdjęciu się nie pojawiły.

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że to w ząden sposób o niczym nie przesądza.

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-15, 20:33 
Ekspert

zdjęcia: 1
Model aparatu: Nokia 6300
kulten napisał(a):
...nikt normalny tego nie używa z bardzo błahego powodu: po prostu nie ma takiej potrzeby. Ci którzy twierdzą inaczej niech zaświecą własnymi przykładami na poparcie swoich tez i tyle.

Jeśli ktoś chce to mogę podlinkować moje zdjęcia na poparcie być może dla niektórych karkołomnej tezy ...
kulten

Witam kulten :)

Zdjęcia Twojego autorstwa [podlinkowane powyżej] owszem przednie, ale które są z zakrytym a które z odkrytym wizjerem ? Bo jeśli nie ma i takich i takich to jak stwierdził powyżej Aznar33 - naprawdę nic to do tematu nie wnosi.
No a Twoją galerię jak zawsze bardzo miło mi się ogląda ;)

P.S. Moim skromnym amatorskim zdaniem - kwestia zakrywania wizjera to jakieś stricte "teoretyczne pieprzenie w bambus". Sprawdził to ktoś ? :)

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-15, 20:47 
Nowy

Nie wiem jak inne puchy ale w D200 łatwo zaślepić wizjer, trwa to dosłownie chwilę. Ale po co miałbym to robić? Ciągle nie rozumiem dylematu szczerze powiedziawszy.

Ważne jest poprawne naświetlanie! A jak się już tego dokona dla mnie jest rzeczą drugorzędną. Liczy się efekt finalny.

Ta dyskusja trochę mi przypomina inne dyskusje na temat hdrów, ostrości szerokiego kąta czy wyższości jednego systemu nad innymi. W efekcie tylko ludzie się niepotrzebnie spierają a wygrywa tylko ten kto pstryka i ze swoich wypocin jest zadowolony.

Więc zakończmy teoretyzowanie a pokażmy efekty z użyciem nieszczęsnej zaślepki lub nie. Jutro po pracy jadę na zdjęcia i mimo, że uważam to za zbędne zrobię z 2 zdjęcia z użyciem tego badziewia by raz wreszcie zakończyć moim zdaniem jałową dyskusję. Sorki za zarzucenie jałowości ale dopóki ci, zwolennicy zaślepki :D nie przedstawią dowodów to nie ma o czym dalej rozmawiać :mrgreen: .

ps
Cześć Orpheo. Nigdy zaślepki nie użyłem. Ale ja przynajmniej mam zdjęcia bez zaślepki więc jednak coś to wnosi do dyskusji. A ci od zaślepek jakoś żadnego zdjęcia jeszcze nie pokazali :P .

PostTytuł:
Napisane: 2010-07-15, 22:11 
Kontrybutor

kulten napisał(a):
. A ci od zaślepek jakoś żadnego zdjęcia jeszcze nie pokazali :P .

Bo ich po prostu nie maja

Po raz kolejny przekonuje sie ze tu niestety sa sami teoretycy a zero praktyki na poparcie owych teorii.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1