Teraz jest 2018-06-19, 02:06

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
Napisane: 2015-12-21, 14:10 
Kontrybutor

zdjęcia: 1
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Model aparatu: X-E2, 18/35/60
epicure napisał(a):
mateus napisał(a):
...takie testy pomiędzy aparatami z tak diametralnie innego segmentu i różniącymi się wielkością matrycami, są robione dla debili...

Rozumiem, że stąd Twoja aktywność w tym temacie.

Do nikogo z tutaj czytających nie odnoszę tego sformułowania, jeśli ktoś poczuł się urażony to przepraszam, nie taką miałem intencję... podkreślam tylko absurdalność takich porównań, które nie mogą być poważnie traktowane przez fotografów, więc kierowane są co najwyżej do fanbojów i mało bystrych/naiwnych jednostek.

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2015-12-21, 14:17 
Specjalista

zdjęcia: 185
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy
Porównanie nie jest absurdalne. Może pomóc w podjęciu decyzji, czy Leica/Panas swoją przewagą(?) w jakości obrazu usprawiedliwia tak duży wydatek, czy może X30 będzie wystarczający.

Napisane: 2015-12-21, 16:00 
Kontrybutor

zdjęcia: 1
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Model aparatu: X-E2, 18/35/60
epicure napisał(a):
Porównanie nie jest absurdalne. Może pomóc w podjęciu decyzji, czy Leica/Panas swoją przewagą(?) w jakości obrazu usprawiedliwia tak duży wydatek, czy może X30 będzie wystarczający.

Zupełnie odwrotnie, wydanie takich pieniędzy na aparat z tak maleńką matrycą jest niewspółmiernie większe niż wydanie kasy na Leicę z 4x większą matrycą, a jak ktoś woli to jeszcze taniej na LX-100 bo to niemalże identyczne puszki, nie mówiąc o innych aparatach jak Sony A6000, czy znakomity Panasonic GX-7.

Pomijam oczywistą rzecz, że porównanie jest tak z góry skrojone - wybiórczy aspekt - aby udowodnić "lepszość" X30 nad Leicą z naciąganymi lub powierzchownymi wnioskami. Można wybrać określony aspekt i udowodnić że Nokia Lumia 620 jest lepszym wyborem do zdjęć niż X-30. Taką wartość ma to "porównanie".

Napisane: 2015-12-21, 18:50 
Zaangażowany

Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
mateus napisał(a):
podkreślam tylko absurdalność takich porównań, które nie mogą być poważnie traktowane przez fotografów, więc kierowane są co najwyżej do fanbojów i mało bystrych/naiwnych jednostek.

To ja Ci powiem, że byłem fanboyem cyfrowych aparatów marki Canon (używałem tych aparatów od 2006 roku). Stosunkowo niedawno zrobiłem jeszcze bardziej absurdalne porównanie w celu wyboru aparatu.

Pełnoklatkowy Canon EOS 5D Mark I (czy dalej w tej marce brnąć i kupić coś nowszego z tej marki) vs. APS-C Fujifilm X-E2 (zależało mi na nowym fabrycznie bezlusterkowcu) vs. mikro 4/3 Leica 109/Panasonic LX100 (kompaktowy rozmiar i bardzo jasny ekran oraz super wideo).

I wyobraź sobie, że mimo iż byłem fanboyem Canon (marka tych aparatów przewyższa inne bo można w niej stosować alternatywny firmware. W kompaktach CHDK, w starszych lustrzankach Wasia Ware a w nowszych magic lantern) to mimo, że Canon wraz z alternatywnych firmware bije na łeb możliwościami wszystkie marki aparatów na rynku oczarował mnie ten Fujifilm.

Ten Fujifilm z maleńką bo maleńką matrycką APS-C (trudno mi tu uzyskać płytką głębię ostrości jak w pełnej klatce) mnie jednak tak oczarował swym urokiem, że jego wybrałem a nie nowszego pełnoklatkowego Canona 5D lub też 1Ds.

Czasem nie warto patrzeć na szybkość aparatu i mnogość bajer i omamiaczy marketingowych (jak np. w Leica 109 i Panasonic LX100 w postaci wideo 4K) a warto patrzeć na jakość zdjęć. Jak ktoś w większości lubi robić zdjęcia portretowe a nie lubi nadmiernej postprodukcji to Fujifilm jest w stanie oczarować największego fanboya marki konkurencyjnej.

mateus napisał(a):
Można wybrać określony aspekt i udowodnić że Nokia Lumia 620 jest lepszym wyborem do zdjęć niż X-30. Taką wartość ma to "porównanie".

Nokia 620 jest kiepska ma mała matrycę ale za to taka Nokia 808 PV (z matrycą prawie 1 calową bo dokładnie 1/1.2 cala) to wraz z aplikacją CameraPro powala na nogi. Uwierz mi. Ale nie o tym tu temat.

Napisane: 2015-12-21, 19:24 
Specjalista

zdjęcia: 372
Podziękował: 76 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Model aparatu: X-sy
Wcale nie musisz się zgadzać z moimi argumentami i opiniami. Osobiście uważam że mimo większej matrycy która rzecz jasna przekłada się na lepszą jakość zdjęć zwłaszcza przy czułości wyższej niż ISO 1600, X30 wcale nie stoi na przegranej pozycji w starciu z D-Lux czy LX100. Wiele rzeczy ma lepiej i logiczniej dopracowanych jak chociażby zmiana ogniskowej czy możliwość zaprogramowania większej ilości przycisków. Również sama szybkość działania i szybkość autofokusa jest na dobrym poziomie. Nie mówiąc już o balansie bieli w jpgach, lepszym zakresie ogniskowych, lepszym świetle (poza marketingową ogniskową 24mm), lepszym makro i itd. Osobiście liczyłem, kupując Leike że zastąpi mi czasem ciężką X-T1 z 16-55 ale ani rozmycie tla nie jest tak plastyczne jakbym chciał ani jakość jpgow nie powala. Moim zdaniem X30 czy Sony RX100 to dokładnie ten sam segment i właśnie z nimi Leike można spokojnie porównywać. Bo X100 to już inna (wyższa) liga. Miałem i wiem.

L D-lux, X30, X-E1, X-T1, XF16-55 2.8, XF35 1.4, XF56 1.2, XF 90 2.0, EF-20, Ni40

http://www.facebook.com/krzysiek.krawczyk.1232

Napisane: 2015-12-27, 11:15 
Specjalista

zdjęcia: 372
Podziękował: 76 razy
Otrzymał podziękowań: 24 razy
Model aparatu: X-sy
Jeszcze kilka uwag odnośnie rzeczy, które są irytujące i denerwujące w Leice:

1. Przypisując klawiszom wybieraka czterokierunkowego funkcję zmiany pola AF pozbawiamy się kilku przydatnych funkcji:
- niestety możemy zapomnieć o ustawianiu temperatury barwowej wybierając z menu opcję balansu bieli wg stopni Kelvina
- pozbawiamy się samowyzwalacza
Obrazek
Tych funkcji które są powyżej pozbawiamy się kiedy wybierak służy nam jako "sterownik" polami AF

Zupełnie tego nie mogę zrozumieć- epicure, może Ty znalazłeś na to jakiś sposób w Panasie?

2. Dynamika tego aparatu (jpg) jest słaba. Nawet ustawiając opcje i.Dynamika HIGH, aparat w trudnych warunkach (jasno-ciemno) skupia się na rozjaśnianiu cieni, zupełnie ignorując światła- stąd przepalenia. Uczciwie trzeba przyznać, że w takich samych sytuacjach aparaty Fuji radzą sobie trochę lepiej
Obrazek
Obrazek
Oba zdjęcia powyżej z Leiki
Ustawiałem zarówno pomiar multi, jak i centralnie ważony, jak i punktowy- zawsze to samo. Matryca nie radzi sobie z jasnymi partiami kadru.

L D-lux, X30, X-E1, X-T1, XF16-55 2.8, XF35 1.4, XF56 1.2, XF 90 2.0, EF-20, Ni40

http://www.facebook.com/krzysiek.krawczyk.1232

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1