Teraz jest 2018-06-20, 22:04

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2013-07-11, 13:33 
Zaangażowany

zdjęcia: 68
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Model aparatu: X30
Witam

Fotki coraz "cięższe", zwłaszcza RAWy a karty coraz pojemniejsze i szybsze więc żeby było wygodniej przerzucać na kompa kupiłem sobie czytnik na USB 3.0: Kingston MobileLiteG3 FCR-MLG3

Obrazek

Obrazek

Zgrabny, fajnie wygląda i jest nieduży to i zabrać w podróz będzie wygodnie.
Producent podaje takie parametry

Obrazek

Nie napisali tam jednak nic na temat transferów...

Płyta główna której używam wyposażona jest w dwa porty USB3.0 ale są z tyłu obudowy. Podłączyłem sobie więc kartę na której są dodatkowe dwa gniazda z tyłu i jedno wewnętrzne, umożliwiające wyprowadzenie dodatkowych dwóch na przód obudowy.
Obudowa Antec Gamer Three Hundred Two akurat ma te porty więc sobie podpiąłem do tych gniazd z przodu i tam podpinam czytnik.
W specyfikacji najszybszej z moich kart SD, SanDisk SDHC UHS-1 Extreme Pro 32 GB wyczytałem, że może osiągnąć do 95 MB/s przy odczycie i 90 MB/s przy zapisie.

Teoria teorią a ciekawe, jak w praktyce poradzi sobie czytnik z dużą ilością małych plików.
Wybrałem folder 16,3 GB zawierający 1153 pliki RAF i JPG, fotki zrobione kiedyś aparatem Fuji S5 Pro.
Nie testowałem szybkości żadnym syntetycznym programem tylko po prostu zmierzyłem czas zapis na karcie i skopiowania z powrotem na dysk WD Green 1TB ( WD10EZRX) i odczytalem średni transfer z okienka kopiowania.

Pełne parametry komputera testowego:
Obudowa - Antec Gamer Three Hundred Two
Zasilacz - Corsair TX650 CMPSU-650TXEU 650W
Płyta główna - GIGABYTE GA-P67A-D3-B3 rev 2.0
Procesor - Intel Core i5 2500K podkręcony na 3,3 GHz, chłodzenie Zalman CNPS10X Performa
Pamięć RAM - 8GB - 2 x Corsair 4GB PC3-16000 DDR3 SDRAM UDIMM
Grafika - Leadtek WinFast PX8800 GTS TDH 320MB
Dodatkowy kontroler - USB 3.0 - D-Lock USB 3.0 PCI Express Card - użyty do testu
Dysk systemowy SSD - INTEL SSDSC2CT060A3 - 60GB
Dyski magazynowe - WDC WD10EZRX-00A8LB0 - 1TB
Seagate ST3320620AS - 320GB
Seagate ST3500320AS - 500GB
WDC WD20EFRX-68AX9N0 - 2TB
Nagrywarka - LG HL-DT-ST DVDRAM GH24NS90
System - Windows 7 x64 Home Edition

No i sprawdzamy : Czytnik Kingston MobileLiteG3 FCR-MLG3 - folder 16,3 GB - 1153 pliki

Zapis - około 6 m 15 s - średnio do 50 MB/s
Odczyt - około 4 m 40 s - średnio do 70 MB/s

Niby sporo brakuje do deklarowanych wartości ale nie jest źle.

Dla porównania włożyłem kartę do starego czytnika Sandisk MicroMate USB 2.0, jeszcze do niedawna uważanego za bardzo szybki a dodawanego swego czasu gratis do karty widocznej na zdjęciu

Obrazek

Oczywiście użyłem tej samej karty co wcześniej i jest tak:

Sandisk MicroMate USB 2.0 - odczyt 16,3 GB, 1153 pliki - odczyt - 16 m 40s - 17 MB/s

4min 40s vs 16m 40s - jest różnica :)

Przy okazji sprawdzę jeszcze transfery programem CrystalDiskMark 3.0.2, powinien dać lepsze wyniki.
Czytnik w Polsce kosztuje 30 - 35 złotych więc oszczędzony czas chyba wart jest swojej ceny :)

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2013-07-11, 20:05 
Moderator

zdjęcia: 15
Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Model aparatu: S6500fd, S3Pro
No to różnica spora.

Woytec60 napisał(a):
..... i odczytalem średni transfer z okienka kopiowania.

Możesz wyjaśnić dokładniej z jakiego okienka kopiowania? Win 7 nie pokazuje średniego czasu kopiowania po zakończeniu pracy.
Pozatym mi z Twoich danych wyszły mi trochę inne wartości (dla USB 3.0) - zapis średnio ok 45MB/s a odczyt ok 60MB/s (16,3 GB => 16691,2 MB / czas w sekundach).
Jak chcesz dokładniej sprawdzić prędkości jakie można wyciągnąć na czytniku spróbuj podpiąć czytnik bezpośrednio do płyty nie przez obudowę bo tu raczej na pewno jest jakieś pogorszenie. Dysk na który kopiowałeś oczywiście nie był wykorzystywany w tym czasie przez inne procesy? Sprawdzałeś czas odczytu takich plików poprzez aparat przez kabel? Zaciekawiło mnie to

Napisane: 2013-07-11, 23:31 
Zaangażowany

zdjęcia: 68
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Model aparatu: X30
Okienko kopiowania Windows ma opcję "Więcej szczegółów" i po rozwinięciu na samym dole jest "Szybkość". Wartość ta zmienia się w trakcie kopiowania a ja wpisałem po prostu liczbę najbardziej przybliżoną do tego, co tam odczytywałem w ciągu całego procesu.
W zasadzie nie mam pojęcia czy na dysku nie działały jeszcze jakieś procesy oprócz tego kopiowania.
Nie podłączam czytnika bezpośrednio do gniazda wyprowadzonego z płyty bo podpinanie z tyłu jest obudowy jest u mnie niewygodne. No i w życiu nie kopiowałem plików z żadnego aparatu bezpośrednio przez kabel, zawsze używam jakiegoś czytnika :roll:
Napisałem , że ten "test" to takie amatorskie porównanie :oops:
Co na pewno jest dokładne to czasy zapisu i odczytu które podałem bo zmierzyłem je stoperem.

Jutro może sprawdzę transfery programem CrystalDiskMark 3.0.2 i wstawię zrzuty.

Strefa czasowa: UTC + 1