Teraz jest 2018-09-21, 10:32

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Napisane: 2011-11-12, 23:01 
Gość

zdjęcia: 5
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Model aparatu: D90 + D80 + F80 + F550EXR
1. Słowo wstępu.

Szukałem aparatu: małego, poręcznego, mieszczącego się w kieszeni lub niewielkiej saszetce rowerowej, na rowerowe wycieczki i większe eskapady.
Wożenie rowerem lustrzanki D80/D90, nie jest jeszcze mocno problematyczne, gorzej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo aparatu. Gabaryty takiego D80/D90 nie pozwalają schować go do małych sakw pod ramę czy siodełko, wożenie w turystycznych sakwach tylnych czy plecaku do najbezpieczniejszych nie należy (w przypadku upadku), poza tym wyjmowanie go w takiej sytuacji jest niezwykle czasochłonne. Trochę lepszym rozwiązaniem jest torba na kierownicę. Sprzęt jest bardziej bezpieczny, ale moim zdaniem jednak nie tak w 100%. Wyjmowanie też jest szybsze, ale nie tak szybkie, jak bym chciał.
Postanowiłem na rowerowe wycieczki zakupić aparat niewielkich rozmiarów, który mógłbym schować do kieszeni, albo w niewielkiej saszetce rowerowej montowanej na ramie lub pod ramą. Szukałem takiego aparatu, który bezproblemowo by się tam zmieścił, w taki sposób, żeby nie wystawał poza obrys ramy, co zapewni mu blisko 100% bezpieczeństwo. Umiejscowienie go w takiej saszetce daje do niego szybki i bezproblemowy dostęp.
Przeczytałem test na optyczne.pl aparatów turystycznych:
http://www.optyczne.pl/10.8-Test-Test_wakacyjnych_kompakt%C3%B3w_2011_Podsumowanie.html. Początkowo nastawiony byłem na Panasonica TZ-20. W sklepie rzucił mi się w oczy Fuji F550EXR. Oba aparaty z tej samej półki, o podobnych, interesujących mnie parametrach:
- Niewielki aparat kieszonkowy
- W miarę szeroki, choć rozsądny zakres ogniskowych
- Uniwersalność – do zastosowań turystycznych
- GPS
Miałem okazję w sklepie wykonać F550 serię zdjęć próbnych. Warunki sklepowe, zaś jakość zdjęć całkiem zadowalająca. Po obejrzeniu zdjęć w Internecie, oraz na podstawie zdjęć wykonanych w sklepie, zdecydowałem się na F550EXR.
Przed zakupem F550 wzbraniała mnie jedna sprawa - 16MPix na tak małej matrycy - 8-10MPix to moim zdaniem max, jak na matrycę takich rozmiarów. Moim zdaniem, to największy błąd producenta - upaćkanie pikseli tak gęsto. Ideałem w tym wypadku byłaby matryca 10MPix CMOS EXR, czyli 2x5MPix pracujących parami w celu zwiększenia zakresu tonalnego lub zmniejszenia zjawiska szumów… 5MPix zdjęcie wystarczyłoby przeciętnemu użytkownikowi, producent doszedł jednak do wniosku, ze 8MPix, to tyle, ile użytkownik chciałby mieć. To prawda, z 8MPix ma się więcej możliwości przy kadrowaniu…, ale nie z tak małej fizycznie matrycy :D
Tak na marginesie musze tu wtrącić, że moim prywatnym marzeniem jest aparat z matrycą rozmiaru APS-C/DX 16MPix/2x8MPix CMOS EXR… Najlepiej z bagnetem Nikona ;) i pod nazwą Fuji S6 Pro. :D

2. Pierwsze wrażenia.

Aparat jest niewielkich rozmiarów, poręczny, solidnie wykonany. Design cieszy oko… oj naprawdę cieszy  Najsolidniej wykonany, najładniejszy design w tej klasie. Panasonicowi TZ-20 tez nic nie brakuje. Pod względem budowy nic krytycznego zarzucić nie można. Kiedy jednak ujrzałem F550, TZ-20 oka już tak nie cieszył… Pod względem wyglądu zewnętrznego pozostałe aparaty w tej klasie pozostają daleko, daleko w tyle…
Aparat spokojnie zmieści się w kieszeni kurtki, saszetce rowerowej, że o kobiecej torebce nie wspomnę :D Na spacery zakupiłem niewielka saszetkę biodrowa, w której mieści się bez problemu. Latem kurtki raczej się nie nosi, saszetka jest bardzo przydatna. Niewiele czasu zajmuje wyjęcie aparatu i zrobienie zdjęcia.
Na rowerze wożę go w saszetce rowerowej mocowanej z przodu, na ramie, lub pod ramą (mój rower standardowo posiada trzy – jeszcze podsiodłową) :D Wyjęcie aparatu i zrobienie zdjęcia jest bezproblemowe. W sprzyjających warunkach można to zrobić podczas jazdy. Ze względów bezpieczeństwa, za każdym razem jednak się zatrzymuje na poboczu (nie na drodze) spokojnie rozsuwam, wyjmuję i robię zdjęcie.

3. Użytkowanie.

Pierwsze wrażenia dotyczące użytkowania opisałem powyżej. Użytkuję się go niemalże doskonale, poza dwoma mankamentami:
 Bezsensownie podnosząca się lampa błyskowa. Lampa błyskowa podnosi się za każdym razem, kiedy uruchamiamy aparat. Niezależnie, od jego ustawień – nawet, przy wyłączonym fleszu. Niepotrzebnie zużywa to energie akumulatora i jest po prostu lekko irytujące.
 Czas działania na jednym ładowaniu akumulatora. Jedno ładowanie wystarcza na naprawdę niewiele. Mi średnio wystarcza na niecały dzień intensywnego użytkowania podczas ciekawej wycieczki. Nadmienię, ze miałem włączone ciągle śledzenie pozycji GPS, co zużywa energię, nawet, gdy aparat jest wyłączony. Rozwiązaniem tego problemu są tanie zamienniki. Zakupiłem 2 sztuki w cenie około 20zl za sztukę. Podczas wycieczki, gdzie przetestowałem F550 w porównaniu z Nikonem D90, w Fuji akumulatorki zmieniałem codziennie, średnio jeden wystarczał na dzień, zaś akumulator z D90 wystarczył na całą wycieczkę… Coś, za coś. Akumulator w Fuji jest niewielkich rozmiarów, wiec cudów spodziewać się nie należy. Dwa niedrogie zapasowe akumulatorki moim zdaniem rozwiązują problem. Tym bardziej, ze nie są wielkich rozmiarów, wiec spokojnie mieszczą się w saszetce razem z zapasową kartą 

Poza dwoma wspomnianymi powyżej, aparat użytkuje się znakomicie. Mały, poręczny, solidnie wykonany, świetny design. Wszystkie przyciski, pokrętła funkcjonują jak należy. Pod tym względem nie mam nic do zarzucenia.
Aparat uruchamia się średnio szybko, zaś ostrzy szybko, jak na kompakt - bardzo szybko. Gdyby niewysuwający się i odstający obiektyw, średnio-szybki czas uruchamiania, po niewielkich przeróbkach, nadawałby się do fotografii ulicznej doskonale.
Aparat daje możliwość fotografowania w wielu trybach. Oprócz standardowych; auto, tematycznych, P, A, S, M, dodatkowo panoramy, zdjęcia z rozmytym tłem, a przede wszystkim – tryby EXR wykorzystujące możliwości matrycy CMOS EXR.
Tryby EXR, oprócz standardowego – EXR wysokiej rozdzielczości 16MPix, kolejne dwa.
Tryb EXR z rozszerzonym zakresem tonalnym 8MPix – jest to mój ulubiony tryb :D
Kolejny tryb EXR - z niskimi szumami, gdzie podobnie jak poprzednio, piksele pracują parami. W tym wypadku priorytetem nie jest jednak rozszerzenie zakresu tonalnego zdjęcia, lecz mniejszy szum przy zdjęciach robionych przy słabym oświetleniu.
Właśnie z powodu innowacyjności tej matrycy, zdecydowałem się na ten model. Większość zdjęć turystycznych, z wycieczek, robionych jest w środku dnia, przy pełnym słońcu, kiedy światło jest ostre i występują duże kontrasty. Tryb EXR z rozszerzonym zakresem tonalnym jest do nich wręcz stworzony. Mało tego, sprawdza się znakomicie! (Technologia kilku zdjęć, zastosowana np. w kompaktach Sony, wcale mnie nie przekonuje.)
Do pełni szczęścia brakuje mi tylko, żebym w trybie Manualnym mógł skorzystać z innowacyjności matrycy EXR  Nie zupełnie rozumiem, dlaczego w tym trybie, w którym z definicji można zmienić wszelkie możliwe ustawienia, nie mogę zmienić trybu pracy matrycy? Aż się prosi, żeby w trybie manualnym wybierać, w jaki sposób pracować ma matryca. Żeby w pełni wykorzystać jej możliwości, pozostaje niestety jedynie automatyczny tryb EXR…
Aparat nie zostawia użytkownikowi wielkiego wyboru, jeśli chodzi o możliwości ustawiania; kontrastu, nasycenia, i wielu innych. Wybór ogranicza się praktycznie do wybrania jednego spośród kilku „filmów” - predefiniowanych ustawień, różniących się kontrastem, nasyceniem itd.… Nie jest to jakiś problem – w celu uzyskania innych efektów – można pobawić się w innym oprogramowaniu.
Aparat pozwala na zapisywanie zdjęć w formacie RAF, (O czym więcej poniżej).

4. Oprogramowanie.

F550 posiada możliwość wykonywania zdjęć w Rawie. Problem jest jednak obsługą Raw'ów Fuji w innych programach. Albo ich nie obsługują, albo obsługą nie jest pełna. Program Fuji… mnie nie przekonuje. Przyzwyczaiłem się do innych. Ten wydaje się skromny, jakoś mi nie podpasował. Nie potrafię nim uzyskać zadowalających mnie efektów. Nie jest to jakimś problemem – zdjęcia uzyskane w JPG są powiedzmy zadowalające (o tym później), na pewno zaś lepszej jakości, niż to, co udaje mi się uzyskać po obróbce w programie Fuji do Raw'ów.
Inaczej ma się sprawa z programem do katalogowania zdjęć i pobierania ich z aparatu. Ten jest po prostu – doskonały! Tu dla Fuji wielkie brawa.
Ściąganie zdjęć, segregowanie bez powielania na wiele sposobów, oglądanie panoram, zdjęć 3D, oglądanie zdjęć na mapie (pozycjonowanych przez GPS).
Czytelny interfejs, rozsądnie wszystko poukładane, po prostu świetny program. Smaczku dodaje możliwość oglądania zdjęć w wirtualnej książce - albumie:D

5. Jakość zdjęć.

Pierwsze testy, jakie przeprowadziłem osobiście w sklepie, wyglądały zachęcająco – jakość zdjęć zadowalająca (jak na kompakt), dlatego zdecydowałem się na jego zakup.
Ponieważ były to zwykle sklepowe pstryki, niestety zostały skasowane [edit: Właśnie udało mi się je odnaleźć :D]. Ot przeleciałem przez cały zakres ISO, przy najszerszym i najwęższym kącie… sklepowe półki koloru białego z aparatami – kolorów najczęściej znacznie ciemniejszych ;)
Przyszedł czas na przetestowanie zakupu. Okazja nadarzyła się podczas wypadu na długi weekend do Iławy, na festiwal Złota Tarka Iława 2011. (Old Jazz Meatings).
Zabrałem sprawdzonego Nikona D90 z obiektywami Tamron 17-50/2.8 oraz Sigma 70-200/2.8, oraz oczywiście nowy nabytek wycieczkowy – Fuji F550 EXR. D90 mam od około dwóch lat, znam jego mocne i słabe strony (tych drugich jakoś do tej pory nie udało mi się zauważyć), oraz dwa wspomniane powyżej obiektywy – z ich zaletami i wadami (szczególnie miękki obraz Sigmy 70-200/2.8). Do tego zestawu został porównany Fuji F550EXR.
Należy zaznaczyć, ze F550EXR kosztuje około tysiąca złotych, zaś zestaw porównawczy około 3tys. z obiektywem 17-50 lub powyżej 4tys. z obiektywem 70-200. [edit] Jeżeli dodać do tego jeszcze moduł GPS, który do D90 trzeba dokupić i wydać kilkaset zł, zaś w Fuji znajduje się na wyposażeniu... Robi się z niego całkiem ekonomiczna alternatywa ;) [/edit]
Porównanie nie jest robione w sposób laboratoryjny, tylko pobieżnie, żeby moc ocenić jakość obrazu i możliwości matrycy EXR – jej zakres tonalny, oraz nieszczęsne gęste upakowanie.
Zdjęcia D90 robione w trybie manualnym.
Zdjęcia F550EXR w trybie EXR z rozszerzonym zakresem tonalnym.
Zatrzymywałem się w interesującym mnie miejscu, obierałem pewien interesujący mnie kadr, wykonywałem zdjęcie raz Nikonem w trybie M, a raz Fuji w trybie EXR z rozszerzonym zakresem tonalnym.
Poniżej przykładowe zdjęcia porównawcze, wraz z ciekawszymi fragmentami – o wymiarach 400x400pix – podobnych fragmentów zdjęcia. Najpierw zdjęcie z Nikona, później Fuji, po lewej wzorcowe z Nikona i prawej analogiczne z Fuji.
Fragmenty z, Fuji, co oczywiste, przedstawiają nieco większy obszar kadru, ze względu na 8MPix w trybie EXR. Interosowała mnie szczegółowość, odwzorowanie z Fuji, piksel po pikselu…

[Edit] Odnośnie możliwości rzetelnego porównywania...
Obrazek
Tabela chyba wszystko wyjaśnia. F550 - rzeczywisty zakres ogniskowych 4,4-66mm, co odpowiada 24-360mm dla 35mm, oraz "zoom'owi" 1-15. Zoom 1 dla 24mm, zoom 15 dla 360mm.
Poniżej tabela dla D90. Z moich obliczeń, dla 24mm, które mogę ustawić spokojnie na Tamronie, to odpowiednik 36mm dla małego obrazka.
Co odpowiada 6,6mm rzeczywistej ogniskowej dla Fuji i zoomowi 1,5.
Niestety, ustawienie w F550 zoomu 1,5 daje zdjęcie o ogniskowej 6,4mm czyli odpowiednik 35mm dla małej klatki...
Z tego to powodu pozostaje mi ustawianie ogniskowej do porównań "na oko"... :( [/edit]

1. Pierwszy kadr. Ze względu na znaczne różnice ogniskowych niestety niezbyt miarodajny... 24mm F550 nie ma szans na takie oddanie szczegółów jak 36mm D90...
Moim zdaniem: kolorystyka ok, rozpiętość tonalna także... Faktura drewna też... Szczegóły nie powalają, a wręcz słabo... No ale ciężko to porównać...

Obrazek
1N
Model NIKON D90
Exposure time 1/125 s
F-number f/6.3
Exposure program Manual
ISO speed ratings ISO 200
Focal length 24 mm (36mm dla 35)

Obrazek
1F
Model FinePix F550EXR
Exposure time 1/680 s
F-number f/7.1
Exposure program Normal Program
ISO speed ratings ISO 400
Focal length 4.4 mm (24mm dla 35)

Obrazek
1-1 D90 <---> F550EXR

Obrazek
1-2 D90 <---> F550EXR

Obrazek
1-3 D90 <---> F550EXR
Uploaded with ImageShack.us

CDN...

Ostatnio edytowano 2011-11-14, 00:01 przez FelTom, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil Prywatny album  

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-13, 23:59 
Gość

2. Kolejny kadr. Znowu ogniskowa Fuji 24mm niestety krótsza niż D90 - 25,5mm... oraz oczywiście 8Mpix vs 10Mpix...
Ogólne wrażenie z obrazu na całym ekranie - jestem zadowolony. Obiekty średnich rozmiarów - jak kostka brukowa itd zadowalająco. Gorzej z małymi obiektami, kiepska szczegółowość, szum... lepiej za mocno chyba nie powiększać ;)

Obrazek
2N
Model NIKON D90
Exposure time 1/125 s
F-number f/11
Exposure program Manual
Focal length 17 mm (25,5mm dla 35)

Obrazek
2F
Model FinePix F550EXR
Exposure time 1/900 s
F-number f/10
Focal length 4.4 mm (24mm dla 35)

Obrazek
2-1. D90 <---> F550EXR

Obrazek
2-2. D90 <---> F550EXR

Obrazek
2-3. D90 <---> F550EXR

Obrazek
2-4. D90 <---> F550EXR

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-14, 00:06 
Zaangażowany

zdjęcia: 1
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
W ostatnim poście dwa duże zdjęcia są z Nikona - tak ma być? ;)

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-14, 09:32 
Gość

Rumburak napisał(a):
W ostatnim poście dwa duże zdjęcia są z Nikona - tak ma być? ;)

Pomyłki nie ma :D

Musiałem dokonać lekkiego obrotu w gimpie, zrobiłem te jednak na zdjęciu porównawczym, które przejęło dane exif ze zdjęcia, które otwierałem jako pierwsze - te z Nikona.

Zdjęcie jest jak najbardziej z F550, dzięki za czujność ;)

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-14, 21:03 
Gość

3. Kolejny kadr. Tym razem F550 mocniejsze zbliżenie, więc porównywać można spokojnie ;)
3-1 Cóż, dla Fuji to brzeg kadru... co od razu rzuca się w oczy.
3-2 Znowu widocznie gorzej...
3-3 Faktura jakby inna ;) Hm... może powalczę z tym jeszcze zmniejszając zdjęcie z D90 do 8MPix...
3-4 No choć tu nie jest źle :) Takie oddanie szczegółów jak w tym miejscu, a byłbym w niebo wzięty :)

Obrazek
3N
Model NIKON D90
Exposure time 1/100 s
F-number f/6.3
Exposure program Manual
Focal length 17 mm (24mm dla 35)

Obrazek
3F
Model FinePix F550EXR
Exposure time 1/480 s
F-number f/7.1
Focal length 5.7 mm (31mm dla 35)

Obrazek
3-1. D90 <---> F550EXR

Obrazek
3-2. D90 <---> F550EXR

Obrazek
3-3. D90 <---> F550EXR

Obrazek
3-4. D90 <---> F550EXR

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-14, 22:02 
Gość

Tym razem postanowiłem zmienić metodę porównawczą. Do tej pory zdjęcia N i F to pomniejszone do mniej więcej 800Pix całe kadry z obu aparatów. To oczywiście bez zmian.
Do potrzeb porównania jednak od tego momentu zmniejszam zdjęcie z D90, żeby wysokością pasowało do F550. Wówczas wybrane fragmenty będę porównywał. Przewaga D90 w rozdzielczości przestanie mieć znaczenie.

4. Tym razem znowu F550 bliżej, więc porównywać można spokojnie.
Obraz ogólny tym razem zdecydowanie bardziej podoba mi się w Fuji!
4-1 Ciężko mi orzec...
4-2 F550 ostrzejsze :)
4-3 W D90 lekki przepał, mimo, że zawsze nie doświetlam ze dwie działki w stosunku do wskazań pomiaru matrycowego...
4-4 Pikseloza i szum w F550...

Obrazek
4N
Model NIKON D90
Exposure time 1/100 s
F-number f/5.6
Exposure program Manual
ISO speed ratings ISO 320
Focal length 46 mm (69mm dla 35)

Obrazek
4F
Model FinePix F550EXR
Exposure time 1/280 s
F-number f/5.1
Focal length 16 mm (87mm dla 35)

Obrazek
4-1. D90 <---> F550EXR

Obrazek
4-2. D90 <---> F550EXR

Obrazek
4-3. D90 <---> F550EXR

Obrazek
4-4. D90 <---> F550EXR

Mam jeszcze z 8 takich porównawczych zdjęć...
Miałbym prośbę o jakieś sugestie, uwagi, wnioski: odnośnie przyjętej przeze mnie metody porównań oraz przedstawionych wyników.

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-14, 23:15 
Ekspert

zdjęcia: 178
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Model aparatu: K30+X70
fotki z d90 po zmnieszeniu do rozmiaru z fuji podostrzyłeś?

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-15, 00:50 
Gość

krzpob napisał(a):
fotki z d90 po zmnieszeniu do rozmiaru z fuji podostrzyłeś?

Nie. Tylko zmniejszane. Za każdym razem JPGi które wyszły z aparatu przy standardowych ustawieniach (bez wyostrzania, zwiększonego nasycenia, kontrastu itd... ). Później także bez żadnej ingerencji - tylko zmniejszenie przy 4tym zdjęciu.

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-15, 08:16 
Zaangażowany

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: Zenit TTL, S5600
Prawie na wszystkich zdjęciach porównujesz ISO200 lustrzanki do ISO400 kompaktu. Używasz takiej samej przysłony dla kompaktu co dla lustrzanki. Aby zdjęcia przedstawiały tą samą głębie ostrości przysłona dla F550 powinna być tyle razy mniejsza od D90 ile wynosi ich stosunek ogniskowych. Nie zawsze da się to zrobić F11 dla D90 to F3.1 dla F550, ale można się zbliżyć zamiast oddalać. N.p. Pierwsze zdjęcie zrobiłbym F550 przysłoną F3.5 (bo mniejszej nie ma) i niższym ISO. Co do tego by wszystkie zdjęcia z D90 wykonywać przy F11 czy F16 ja sam nie jestem przekonany, chociaż na pewno chciałbym takie porównanie zobaczyć dla pierwszego i drugiego Twojego ujęcia t.j łąki i budynku, dla pozostałych nie ma to znaczenia.
Czy zdjęcia było wykonane w trybie DR100 czy DR400 ?
W trybie preselekcji przysłony i rozmiarze M możesz korzystać z trybów DR200 i DR400 (źródło: dpreview). Niektórzy piszą, że również w trybie P jeżeli ustawisz ISO100 i DR400 aparat nie pozwoli Ci wybrać czasu krótszego niż 1/500s, bo druga połowa matrycy musi zrobić zdjęcie z czasem 1/2000s. Jeżeli masz ustawione ISO400 aparat może wybrać softwarowe DR400 taki jak w aparatach bez matrycy EXR ale z procesorem EXR (n.p. S100FS, HS10). Dla priorytetu czasu i pełnym manualu to się trochę kłóci ponieważ dla matrycy EXR mamy dwa czasy ekspozycji (chyba że dla ISO400, to znowu tryb software-owy).

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-16, 15:11 
Gość

Wielkie dzięki za uwagi i sugestie. Na pewno się przydadzą, kiedy zrobię w domu test na spokojnie ze statywem.

W plenerze, kiedy nie tyle nawet testowałem, co porównywałem możliwości nowego zakupu w "warunkach bojowych", nie było za dużo czasu, żeby bawić się z F550-wchodząc do menu i ustawiać ISO... W D90 robi się to momentalnie pokretlem, zaś w Fuji trzeba wchodzić do menu...
Z tego powodu ustawilem w Fuji auto ISO 400.
Tutaj jedeno z bardziej irytujących niedopracowań ze strony Fuji!
Auto ISO ustawia prawie zawsze maks. ustawioną wartość ISO, często przy jednocześnie irracjonalnym czasie migawki (jak w jednym z przykładów około 1/600).

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-16, 18:52 
Zaangażowany

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: Zenit TTL, S5600
Tryby DR200 i DR400 mogą być wykonywane na drodze sprzętowej i programowej.
Kiedyś gdy aparaty nie miały dużych czułości stosowało się metodę PUSH ISO. Polegało to na tym, że wykonywałeś zdjęcie na maksymalnej czułości z korekcją -1EV albo -2EV, a podczas wywoływania wprowadzałeś korektę odpowiednio +1EV albo +2EV. Można tą technikę stosować do odtwarzania przepaleń. I to jest właśnie ta droga programowa.
DR800 i DR1600 to połączenie programowego i sprzętowego. Wybierając DR1600 zmuszasz aparat do sprzętowego DR400 i programowego DR400 dlatego podnosi Ci czułość do ISO400. DR800 to sprzętowe DR400 i programowe DR200.
Masz wybór. Jeżeli w trybie P lub A ustawisz ISO100 i DR200 lub DR400 rozmiar M będzie to na drodze sprzętowej. Jeżeli ustawisz auto dajesz aparatowi wybór, jeżeli będzie dużo światła wybierze sprzętowe, jeżeli mało zwiększy ISO i wybierze programowe.

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-16, 19:48 
Gość

DarekM napisał(a):
Tryby DR200 i DR400 mogą być wykonywane na drodze sprzętowej i programowej.
Kiedyś gdy aparaty nie miały dużych czułości stosowało się metodę PUSH ISO. Polegało to na tym, że wykonywałeś zdjęcie na maksymalnej czułości z korekcją -1EV albo -2EV, a podczas wywoływania wprowadzałeś korektę odpowiednio +1EV albo +2EV. Można tą technikę stosować do odtwarzania przepaleń. I to jest właśnie ta droga programowa.
DR800 i DR1600 to połączenie programowego i sprzętowego. Wybierając DR1600 zmuszasz aparat do sprzętowego DR400 i programowego DR400 dlatego podnosi Ci czułość do ISO400. DR800 to sprzętowe DR400 i programowe DR200.
Masz wybór. Jeżeli w trybie P lub A ustawisz ISO100 i DR200 lub DR400 rozmiar M będzie to na drodze sprzętowej. Jeżeli ustawisz auto dajesz aparatowi wybór, jeżeli będzie dużo światła wybierze sprzętowe, jeżeli mało zwiększy ISO i wybierze programowe.

Wielkie dzięki!
Poczytam, pewnie można z tego aparatu jeszcze trochę więcej wycisnąć :)
Do tej pory nastawiałem się głównie na większe spektrum barw.
Twoje wskazówki zmobilizowały mnie. Dzięki.

PostTytuł:
Napisane: 2011-11-17, 22:29 
Gość

Na początek chciałem odszczekać dwie moje niesłuszne uwagi!

1. Fuji F550 EXR posiada możliwość wyboru rozszerzonego zakresu tonalnego w trybie M !!
Trzeba pamiętać jednak, że wiąże to się z odpowiednim ustawieniem innych opcji - rozdzielczości oraz ISO. O czym wspomniał DarekM.

2. O czym także pisał DarekM, wybór największej ustawionej czułości (w trybie ISO auto, automat wybierał max - w moim wypadku ISO400), podyktowany był ze względu na zakres tonalny DR1600, który najczęściej miałem ustawiony, żeby móc go osiągnąć, a nie ze względu na swoje "widzi mi się" czy też niedopracowanie w automatyce Fuji.
Po przeczytaniu uwag DarkaM, zamiast DR1600 używanego do tej pory najczęściej, będę preferował DR400.

Można powiedzieć, że ustawień i możliwych kombinacji jest bardzo dużo... Ktoś, kto lubi zmieniać, ustawiać, kombinować itd... będzie czuł się w swoim żywiole...

5. Kolejne zdjęcie. Ponownie zmniejszam zdjęcie z D90, żeby wysokością pasowało do F550. Wówczas wybrane fragmenty będę porównywał. Przewaga D90 w rozdzielczości przestanie mieć znaczenie.
Tutaj także przy Fuji w przeliczeniu większa ogniskowa. Porównywać można spokojnie. Zdjęcia z D90 zmniejszane, więc ostrość lekko się psuje...
Automatyki pomiaru D90 i F550 bardzo różnie podeszły do tematu. Mimo, że jak zwykle nie doświetliłem ze 2 działki, to obraz z D90 znowu jest znacznie jaśniejszy. Większość kadru jest ciemna, należałoby się więc tego spodziewać. F550 podszedł do sprawy honorowo - automatyka za cel postawiła sobie przedstawić jasne fragmenty kadru, których pewien zarys został oddany, zaś przy D90 mamy do czynienia z kompletnym przepaleniem tego fragmentu - 5-1.
Takie podejście do tematu odbija się oczywiście w pozostałej części kadru (ze względu na znaczny kontrast - od najjaśniejszych fragmentów kadru - niebo, do najciemniejszych - pozostała część kadru. Więcej szczegółów w cieniach możemy odczytać z D90, z F550 mniej. Moje subiektywne odczucie odbioru całego obrazu skłania się jednak ku F550. To subiektywne odczucie, wolę mroczniejsze klimaty. Moje odczucie jest takie, że bardziej odpowiada mi ciemniejszy klimat, z lekkimi szczegółami nieba w F550 niż szczegóły na dużym obszarze kadru w cieniach z D90. Nie zawsze jednak tak być musi. W wielu innych wypadkach, najczęściej będzie zależało nam, na oddaniu szczegółów w przeważającym, ciemnym obszarze, gdy będzie znajdowało się tam coś, co nas interesuje, niż szeroko rozumiany "nastrój". Kwestia subiektywna, podobnie, jak kwestia barw, które z obu aparatów, widocznie się od siebie różnią.

Obrazek
5N
Model NIKON D90
Exposure time 1/100 s
F-number f/5.6
Exposure program Manual
ISO speed ratings ISO 320
Focal length 50 mm (75mm dla 35)

Obrazek
5F
Model FinePix F550EXR
Exposure time 1/420 s