Teraz jest 2018-09-20, 07:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Napisane: 2016-02-08, 17:26 
Kontrybutor

zdjęcia: 533
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Model aparatu: fuji xpro2, xe2 IR
Wszystko się zgadza... tylko proszę zwróć uwagę na temat zawarty w poście FOTOGRAFIA REKLAMOWA Proponowanie ludziom jako zalecane w trybie sRGB?. Jak napisałeś, Ty nie jesteś w stanie zobaczyć różnicy a jednocześnie piszesz że profile zostały po coś stworzone. To po co zostały stworzone? żeby i tak na końcu przekonwertować do sRGB? To jakiś nonsens. Może inni potrafią zobaczyć więcej? Jak sam słusznie zauważyłeś zostały po coś stworzone. Zostały w końcu napisane przez profesjonalistów. Nie narzucajmy ludziom swoich subiektywnych opinii. Tyle w temacie.

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2016-02-08, 18:14 
Nowicjusz

Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Model aparatu: X-M1
Vitt napisał(a):
Może inni potrafią zobaczyć więcej?

Nie ma sensu ruszać aRGB bez skalibrowanego odpowiedniego monitora potrafiącego wyświetlić tę przestrzeń. Wtedy nie widać różnicy. Do poprawnego wyświetlania sRGB przydałby się lepszy i koniecznie skalibrowany monitor. Nie ma też sensu używać aRGB jeśli chce się pokazywać zdjęcia na TV, telefonach, odbitkach ze zwykłego labu, zwykłych monitorach laptopach, czyli praktycznie większość zastosowań.
Jak najbardziej jest sens polecać komuś sRGB. Jeśli ktoś ma cały tor obróbki odpowiedniej jakości i dobrze skalibrowany ( profil aparatu w wywoływarce, monitor, miejsce obróbki, drukarka i papier) to raczej wie czego i po co używać. W innym wypadku bezpieczniej i wygodniej używać sRBG. Jakość zdjęć nie będzie przez to gorsza, a mniej kłopotów.

Napisane: 2016-02-08, 18:36 
Nowicjusz

Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Model aparatu: X-T1, X-E1
Vitt napisał(a):
Wszystko się zgadza... tylko proszę zwróć uwagę na temat zawarty w poście FOTOGRAFIA REKLAMOWA Proponowanie ludziom jako zalecane w trybie sRGB?.

Ten post został do tego wątku przeniesiony przez moderatora.
Ani z treści posta, ani z samego zdjęcia nie wynika związek z tematem. Jest za to mowa o fotoksiążce.

Cytuj:
Jak napisałeś, Ty nie jesteś w stanie zobaczyć różnicy a jednocześnie piszesz że profile zostały po coś stworzone.

Mam wrażenie, że jakich by argumentów nie użyć - nic cię nie przekona.
Nie mniej z każdego twojego posta przebija ignorancja w temacie na który się wypowiadasz.

Cytuj:
To po co zostały stworzone? żeby i tak na końcu przekonwertować do sRGB? To jakiś nonsens.

Nie. Zostały stworzone po to, żeby można było odwzorować więcej kolorów niż w sRGB.
Ale warunkiem koniecznym jest medium wyjściowe, które to potrafi.
Publikowanie w Internecie zdjęć w AdobeRGB po to, żeby ułamek promila osób ze skalibrowanym/oprofilowanym monitorem szerokogamutowym mogło zobaczyć potencjalną różnicę mija się z celem.
Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest, że więcej ludzi zobaczy zdjęcie wyświetlone niepoprawnie, ponieważ albo ich przeglądarka nie obsługuje profili, albo przy wrzucaniu na serwer profil zostanie usunięty (jak w omawianym przypadku).

Cytuj:
Może inni potrafią zobaczyć więcej?
Jak sam słusznie zauważyłeś zostały po coś stworzone. Zostały w końcu napisane przez profesjonalistów. Nie narzucajmy ludziom swoich subiektywnych opinii. Tyle w temacie.

Chyba jesteśmy świadkiem powstania nowej wiary, nazwijmy ją roboczo "kolorofilą".
Taki wizualny odpowiednik audiofilii. Jej wyznawcy widzą różnicę tam, gdzie jej nie ma (np. na zwykłym monitorze oddającym w najlepszym przypadku pełne sRGB) i żaden argument ich nie przekona :-)

Jak nikłe znaczenie ma przestrzeń barwna w całym procesie obróbki można się przekonać drukując jej efekt na różnych papierach bez posiadania profili (do tych konkretnych typów papieru).

Napisane: 2016-02-08, 18:55 
Kontrybutor

Odnoszę takie wrażenie że nie wiesz o czym piszesz. Chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Zaznaczyłem sens stosowania profilu sRGB do wysyłania plików w necie. Jeżeli ktoś zajmuje się fotografią reklamową i przygotowuje zdjęcia do publikacji, do druku, i się na tym zna, z powodzeniem może posługiwać się innymi profilami, i wie co robi. Chyba odkryłeś nowe panaceum na bolączki całego procesu przygotowania plików do druku - jest nią..... sRGB brawo!!!

Napisane: 2016-02-08, 19:17 
Nowicjusz

Vitt napisał(a):
Odnoszę takie wrażenie że nie wiesz o czym piszesz. Chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Zaznaczyłem sens stosowania profilu sRGB do wysyłania plików w necie. Jeżeli ktoś zajmuje się fotografią reklamową i przygotowuje zdjęcia do publikacji, do druku, i się na tym zna, z powodzeniem może posługiwać się innymi profilami, i wie co robi. Chyba odkryłeś nowe panaceum na bolączki całego procesu przygotowania plików do druku - jest nią..... sRGB brawo!!!

Bardzo proszę nie wkładać mi w usta słów, których nie powiedziałem.

Napisane: 2016-02-08, 19:26 
Kontrybutor

Cytat:

Jak nikłe znaczenie ma przestrzeń barwna w całym procesie obróbki można się przekonać drukując jej efekt na różnych papierach bez posiadania profili (do tych konkretnych typów papieru).

i powiem tak: jakbyś chciał się zatrudnić w drukarni lub agencji reklamowej i powiedział coś takiego życzę powodzenia

Napisane: 2016-02-08, 19:29 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 113 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
Vitt napisał(a):
panaceum na bolączki całego procesu przygotowania plików do druku - jest nią..... sRGB brawo!!!

Akurat w tym przypadku sRGB jest takim panaceum - w zasadzie każde urządzenie potrafi to wyświetlić, sRGB jest również domyślną przestrzenią barwną tam gdzie nie ma odpowiedniej deklaracji w pliku. Czyli trudno znaleźć sytuację gdy sRGB byłoby źle wyświetlone/zreprodukowane (pomijam kulawe oprogramowanie i monitory wyświetlające 6-bitowy kolor).

Jeszcze odnośnie tytułu wątku - przepraszam, moja wina. Oryginalnie pierwszy post w tym temacie był w innym, niezbyt pasującym wątku. Postanowiłem wydzielić ten post, niestety zapomniałem zmienić temat. Teraz już chyba nie ma sensu... Moja kulpa, jeszcze raz przepraszam.

Vitt napisał(a):
jakbyś chciał się zatrudnić w drukarni lub agencji reklamowej i powiedział coś takiego życzę powodzenia

A co niby powiedział źle? Przecież jak nie będziesz miał profilu papieru to jakąkolwiek przestrzeń barwną zastosujesz to wynik będzie i tak daleki od oryginału.

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2016-02-08, 20:06 
Nowicjusz

The Mis' napisał(a):
A co niby powiedział źle? Przecież jak nie będziesz miał profilu papieru to jakąkolwiek przestrzeń barwną zastosujesz to wynik będzie i tak daleki od oryginału.

Konkretnie: różnice wynikające z zastosowania różnych papierów bez odpowiednich profili są zdecydowanie większe niż te wynikające z zastosowania sRGB, AdobeRGB czy ProPhotoRGB.

Doktoryzowanie się w temacie gamutów nie ma żadnego sensu jeśli nie mamy skalibrowanego/oprofilowanego całego procesu aż do medium końcowego.
Efekt końcowy i tak będzie dziełem przypadku...

Napisane: 2016-02-08, 20:47 
Kontrybutor

Kończąc ten wątek chciałbym zaznaczyć że większy zakres dynamiczny zawarty w pliku adobeRGB bez względu na poziom odwzorowania kolorów na ekranie komputera i tak daje większą szansę na lepszy efekt w druku.
Kto ma spore doświadczenie w przygotowaniu jest w stanie przyjąć poprawki do swoich plików bez poleganiu bezkrytycznym z tym co widzi na ekranie. Ja np. drukuję swoje zdjęcia w jednym punkcie i już wiem jak trochę skorygować plik żeby wyszło ok i naprawdę nie jestem zawiedziony.

Ukłony dla wszystkich forumowiczów w tym wątku :lol:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1