Teraz jest 2017-10-18, 03:10

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 PostTytuł: Bractwo pif-paf
Napisane: 2014-11-01, 16:30 
Zaangażowany

zdjęcia: 118
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Model aparatu: S1000fd
Po Majdanie broniłeś pracy fotoreporterów wojennych, podkreślając, że tylko dzięki niej ludzie mają dostęp do prawdy o wydarzeniach.
Ja po Majdanie wróciłem po paru godzinach do hotelu, mogłem się umyć i wysłać zdjęcia. Fotoreporter wojenny - a ja, podkreślam, nie jestem nim - spędza tak często całe tygodnie: niebezpieczeństwo, ogromny stres, wszędzie trupy... To wszystko siada na psychice. Ja po tych zaledwie kilku godzinach fotografowania byłem rozchwiany emocjonalnie przez jakiś czas. Trochę się bałem, jak na to wszystko zareaguję.

Greg Marinovich , fotoreporter, który dokumentował historię upadku apartheidu, powiedział mi, że szybko zrozumiał, że tą swoją pracą nie zmieni świata.
Nie zgodzę się z tym, że to nic nie daje. Gdyby nie zdjęcia fotoreporterów wojennych, wojna w Wietnamie by się tak szybko nie skończyła. Teraz wiem na sto procent, że gdybym znów dostał zlecenie: pojechać na Majdan, tobym pojechał jeszcze raz. Ale ja wierzę w działanie Opatrzności. Nie pchałbym się sam. Jeżeli pcham się sam, to jest igranie ze śmiercią.

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,138585,16893934,Bog__honor_i_fotografia__Jakub_Szymczuk_o_wierze_.html#TRwknd

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2016-05-16, 15:23 
Ekspert

zdjęcia: 6
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 78 razy
Model aparatu: Konica Minolta Z6, Sony Alfa 300, Fujifilm HS 10 ... i telefon ...i Maxxum 4 ... na rozruchu ;)
Problem stary jak świat :)
Załącznik:
p0200-sel.jpg
p0200-sel.jpg [ 25.4 KiB | Przeglądane 483 razy ]

Tygodnik Illustrowany 1912 rok.

"Jaka jest droga rozwoju każdego fotoamatora?
Kwiatki, motylki, zachody słońca, dzieci, a na końcu ludzie - portrety i reportaż."
Kurde! Pod prąd idę 8)

;)

Napisane: 2016-09-09, 20:38 
Ekspert

Model aparatu: Konica Minolta Z6, Sony Alfa 300, Fujifilm HS 10 ... i telefon ...i Maxxum 4 ... na rozruchu ;)
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105402, ... -lata.html

Kwiatki, motylki, zachody słońca, dzieci, a na końcu ludzie - portrety i reportaż."
Kurde! Pod prąd idę 8)

;)

Napisane: 2016-09-10, 09:18 
Moderator

zdjęcia: 6619
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 160 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Postscriptum czwarte:

Krzysztof Miller (requiescat in pace), w swojej książce "13 wojen i jedna", pisał:

Przy byle wywiadzie mówiłem: „Czuję się z moimi wojenno-fotograficznymi przeżyciami OK. Nie dobrze, lecz OK”. Ale Ziemia zeszła się pewnie z planetą Mars, bo z czasem wszystko zaczęło być dalekie od OK. W chuј dalekie od OK. Tak dalekie jak planeta Mars jest daleka od Ziemi.

Na początku myślałem, że mój sportowy organizm jakoś sobie z moją głową poradzi. Że przezwycięży jej chwilowy kryzys. Ale kryzys organizmu nałożył się na kryzys fotografii prasowej i reportażowej. Wraz z nowymi mediami, wraz z postępem technologicznym, wraz z internetem i z coraz doskonalszymi telefonami komórkowymi, z których można już nie tylko dzwonić. Którymi można też robić zdjęcia i kręcić filmy. Wraz z ich nadejściem mój zawód. Który był magią. Zaczął odpływać.

Fotel na biegunach wyrzuciłem. Ale wieczorami przy Sandomierskiej, gdy frazy tego tekstu składają mi się w głowie, mam taki moment. Że na krześle jak na fotelu zaczynam się bujać. Taka choroba, na pewno nie sieroca. A gdy przenoszę ciężar z przodu do tyłu i z powrotem, oni wraz ze mną zaczynają się bujać. Oni, ci, których widziałem, ale których więcej już nie zobaczę. Którzy zostali tylko w mojej głowie i na celuloidzie taśmy fotograficznej. Spikslowani na ekranie komputera.
Bujają się ze mną ci wielcy i ci mniejsi. Komendant Masud rozerwany bombą. Nasz, mój i Pawła Smoleńskiego przewodnik, tłumacz i kierowca Dżamal Salman. Zaraz po naszym wyjeździe z Iraku Al-Kaida podcięła mu gardło. Może dlatego, że zadawał się z nami. Z nim buja się brat Salmana, którego też nie ma. Podczas sunnickiej rebelii w Al-Falludży amerykańska rakieta trafiła go w plecy. Zostawił przepiękną żonę i równie przepiękną córkę. Bujają się bojownicy czeczeńscy. Asłan Maschadow i Szamil Basajew. I dzieci zagłodzone w Kongu, nawiedzające mnie nocami, we śnie. Bujają się duchy innych, których nazwisk już nie pamiętam albo których nigdy nie znałem. Którzy ugrzęźli w mojej pamięci jak w bagnie.

[*][*][*] - wielka szkoda, że nie udało mu się się na tym świecie odnaleźć jakiejś własnej wersji Instituto Terra...

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Napisane: 2016-11-05, 09:32 
Witam.
Mieszkam w Niemczech, między różnymi... "kulturami", gdzie na ulicy panuje względny spokój (pomimo, że nieopodal mojego mieszkania, jakoś niedawno saperzy rozbrajali bombę). Podobnie jak Wy (lub większość z Was), siedzę sobie wygodnie, "w ciepełku" i... muszę dorzucić swoje trzy grosze. Zacytuję tu wielkiego człowieka, który podczas wizyty w Londynie - znalazłszy się pod błyskami fleszy oraz gradem pytań (zadawanych przez ciekawskich dziennikarzy) - usłyszał pytanie:
„Co Pan sądzi o zachodniej cywilizacji?”,
bez namysłu odparł:
"Myślę, że byłby to dobry pomysł..."
I choć bardziej znana jest jego inna riposta do wyżej wymienionych
(„Wierzę w równość dla wszystkich z wyjątkiem dziennikarzy i fotografów”),
to właśnie ta pierwsza myśl dyktuje moje podejście do całego tematu, jaki prezentują nam media i (foto)reporterzy różnej maści (marki).
Praca ta, to (z pewnością) kawał ciężkiego chleba, ale ta samonakręcająca się machina - "... praca nigdy nie ustanie, bo się nie cofnie ta, psiamać, machina społeczna" - nie może sobie pozwolić na sumienie, czy emocje (najczęściej udawane), gdyż nie jest ona od współczucia, a od informowania i... zarabiania (na tym), bez względu na rodzaj prezentowanych treści.
Może zostanę tu posądzony o uogólnianie, ale nawet wybitna jednostka (w dziennikarskim świecie) "kijem Wisły nie zawróci" i potwierdzi tylko regułę. Tym samym nie potrzebuję jechać do Afganistanu, czy Syrii, aby się o tym przekonać. Dlatego cieszy mnie fakt, że (jako amator) mogę (pozwolić sobie na brak "rzetelności" i) zabrać ze sobą aparat (np. na miejski spacer) i obserwować/zachwycać się/fotografować/ to co chcę, a nie co nakazuje mi redakcja, czy "pęd adrenaliny".
Spróbujcie złapać do ręki (jakąkolwiek) gazetę i oglądać zdjęcia bez czytania nagłówków. Takie ćwiczenie (choć może wydawać się bezcelowe) z pewnością (poniektórych z) Was nieźle zaskoczy...
Życzę Wam udanego Weekendu (bez "nagłówków śmierci").
Pozdrawiam. Samotny Wilk.

Napisane: 2016-11-07, 13:36 
Moderator

zdjęcia: 1211
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy
Model aparatu: Fuji s6500 fd, Fuji F500 :) Pentax K-5
Witamy, pozdrawiamy i czekamy na zdjecia :)

Napisane: 2017-04-30, 18:06 
Ekspert

Kolejny z Bractwa.

http://magazyn.wp.pl/artykul/zadne-zdje ... te-smierci

Kurde! Pod prąd idę 8)

;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1