Teraz jest 2017-12-13, 06:19

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 PostTytuł: pies w ruchu
Napisane: 2017-06-10, 10:57 
Gość

zdjęcia: 7
Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: x-t20
Ostatnio próbuje uchwycić mojego psa w ruchu. Ciągle szukam złotego środka i chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami i chętnie usłyszeć co mogę zrobić lepiej. Jak ktoś ma doświadczenie z taką sportową fotografią to bardzo proszę o rady.

Wiem, że coś mam źle ustawione w aparacie albo za dużo od niego oczekuje. Funkcje w aparacie tak moim zdaniem powinny byc ustawione:
- wysokie ISO
- AF-C (w menu AF-C ust.niestandardowe poz1)
- tryb AF (tutaj testowalem wszystko w koncu nie wiem czy Strefa czy Szeroko/Sledzenie) nie do konca rozumiem ostatniej funkcji ale cos mi mowi ze ona jest odpowiednia
- tryb szybkiej serii

Pies zawsze biegnie do mnie i wtedy na niego "poluje". Nie wiem tylko czy ten obiekt nie jest za szybki bo AF zazwyczaj laduje mi za jego plecami. Nie do konca rozumiem tych wszystkich funckji AF do ruchomym obiektow.

Obrazek

czasami cos sie lepiej trafi

Obrazek

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2017-06-10, 12:11 
Zaangażowany

zdjęcia: 9
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Model aparatu: X-T1
Wg. Mojego doświadczenia najlepiej sprawdza się MF, ostrość obserwuj na podłożu pod psem. Możesz próbować przyjmknac obiektyw np. do 5.6. Jeśli chodzi o AF to raczej pole DF, i AF-S, AF-c w 1st gen ssie raczej.

Napisane: 2017-06-10, 14:19 
Ekspert

zdjęcia: 987
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
A myślałem, że w najnowszych konstrukcjach AF-C został poprawiony :-) Jednak chyba jeszcze nie teraz :)
rocket666 napisał(a):
albo za dużo od niego oczekuje

Myślę, że to może być to. Bezlustra mają problem z ciągłym AF. Bardzo dużo zależy od obiektywu. A jaki masz nie napisałeś.
rocket666 napisał(a):
- tryb AF (tutaj testowalem wszystko w koncu nie wiem czy Strefa czy Szeroko/Sledzenie)

Strefę i śledzenie można sobie odpuścić. Fajnie wygląda to w wizjerze, ale działać tak jak by się tego oczekiwało nie działa. Proponuję ustawić punkt centralny i strzelać serią, zawsze coś ostrego się wybierze :-) Trzeba się nauczyć działania tego AF, przewidywać i ćwiczyć, a będzie na pewno lepiej ;-)

Napisane: 2017-06-10, 15:09 
Gość

zdjęcia: 7
Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: x-t20
Zdjecia robilem kitowym 16-50. Mam jeszcze 10-24 ale kit do tego chyba przez ogniskowa jest lepszy.

Fajny filmik reklamujacy mozliwosci konkurencji. Zrobil na mnie wrazenie :)
https://www.youtube.com/watch?v=EpoYqHMuJxo

Napisane: 2017-06-10, 16:11 
Ekspert

zdjęcia: 987
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 52 razy
Model aparatu: X-E2, SP320/IR
darthc42 napisał(a):
Fajny filmik reklamujacy mozliwosci konkurencji. Zrobil na mnie wrazenie :)
https://www.youtube.com/watch?v=EpoYqHMuJxo

Myślę, że SONY może mieć lepszy AF od fuji. Nie wierzę jednak w filmiki reklamowe. Wszyscy się chwalą najszybszym na świecie autofocusem, a realia pokazują, że w boju się to nie sprawdza.
Obiektyw ma ogromne znaczenie. Domyślam się, że 16-50 nie jest demonem prędkości, a szeroki 10-24 raczej AF-C nie sprawdzi. Ja z powodzeniem robię zdjęcia na pokazach lotniczych zestawem Xe2+55-200(ogniskowa nie imponuje jeśli chodzi o takie zdjęcia, ale jakoś się da. Długości brakuje, ale cóż...) Jak zmieniłem lustrzankę na bezlustro myślałem, że to drugie nie ma AF-C, ale ma. Sporo gorsze, ale ma :-P

Napisane: 2017-06-10, 16:32 
Specjalista

zdjęcia: 903
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Model aparatu: X-M1, X-F1
Ja też próbowałem podobnych zdjeć z moim psem i ustawiałem ręcznie ostrość tak jak pisze rocket. Z resztą na filmie pewnie tez tak zrobili. U mnie doszła jeszcze kwestia czasu otwarcia. Przy 1/180 pies był za szybki. Obrazek

Strefa czasowa: UTC + 1