Teraz jest 2017-11-24, 23:04

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 PostTytuł:
Napisane: 2010-08-21, 21:02 
Nowicjusz

Podziękował: 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Model aparatu: Sony H1 => EOS 500D
To ja dołożę swoje 5 groszy do tematu - w lipcowym numerze Digital Foto Video (7/2010) tematem numeru są "Prawa i przywileje fotografa". Bardzo obszerny artykuł wart kilku minut uwagi.

"Bądźcie samoukami, nie czekajcie aż was nauczy życie."
Stanisław Jerzy Lec

PostTytuł:
Napisane: 2010-10-22, 15:37 
Kontrybutor

Model aparatu: Samsung NX10
Serwer padł jakiś czas być może chwilowo, a ja poszukiwałem tego artykułu z 1 strony, nikt nie miał a jak sie okazało ja zapobiegawczo zrobiłem kopię w formie screna. Jakby ktoś był chętny to tutaj można pobrać:
http://chomikuj.pl/Axles/Fotografia

PostTytuł:
Napisane: 2011-02-11, 23:40 
Zaangażowany

Model aparatu: Zenit-E->Olympus c2040z->Panasonic Lumix Lz8,lz10->Fuji FinePix HS10-> ??
A.Mason napisał(a):
Władysław Ruszkowski napisał(a):
a czy zdarzyło Ci się usłyszeć pytanie : "a chcesz dostać w mordę i rozbić Ci ten aparat"?

Nie, poniewaz staram sie unikac sytuacji, kiedy takie slowa moglyby pasc :)

To dokladnie tak jak ja. Najlepiej poprostu nie robic zdjęc chuliganom tylko osobom które nie wydają się zbyt agresywne ;DDD

http://xkubzikxpmix.flog.pl/wpis/2511336/

PostTytuł:
Napisane: 2011-02-23, 13:55 
Nowicjusz

zdjęcia: 33
Model aparatu: 9600 kaleka^2 | *ist DS
kubzik123 napisał(a):
To dokladnie tak jak ja. Najlepiej poprostu nie robic zdjęc chuliganom tylko osobom które nie wydają się zbyt agresywne ;DDD

Eee, kiedy takie zdjęcia bywają najlepsze - ostatnio moją uwagę przykuło to oto rewelacyjne zdjęcie:

Obrazek
Fot. Issouf Sanogo/AFP http://www.guardian.co.uk/news/gallery/2011/feb/20/1#/?picture=371919451&index=4

Sam fotografując agresywnego typa na Marszu Równości w Poznaniu, o mało nie przypłaciłem tego pobiciem i utratą sprzętu, ale jak nie ma ryzyka to nie ma zabawy :mrgreen:

Co do fotografowania bez pytania osób bezdomnych czy żebrzących, to tu mam mieszane uczucia, bo zdaję sobie sprawę, że uwiecznienie w takiej sytuacji jest dla tych osób na pewno krępujące i nie chciałbym żerować na nieszczęściu innych, choć oczywiście takie zdjęcia opisują otaczającą nas rzeczywistość.

Zobacz profil Prywatny album  

Napisane: 2015-06-08, 14:37 
Nowy

Model aparatu: Olimpus
Mam pytanie odnośnie ochrony wizerunkowej przedmiotu. Kupiłam drewnianą zawieszkę edukacyjną, która jest symbolem religijnym. Została zaprojektowana przez artystę plastyka i wykonana przez producenta wyrobów z drewna.
Ponieważ jest to dość oryginalny pomysł i do tego z ładnego drewna wpadłam na pomysł by zrobić jej zdjęcie i dać go jako naklejki samoprzylepne.
Czy złamię tym prawa autorskie?

Napisane: 2015-06-08, 15:56 
Kontrybutor

zdjęcia: 0
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
pernecja napisał(a):
Mam pytanie odnośnie ochrony wizerunkowej przedmiotu. Kupiłam drewnianą zawieszkę edukacyjną, która jest symbolem religijnym. Została zaprojektowana przez artystę plastyka i wykonana przez producenta wyrobów z drewna.
Ponieważ jest to dość oryginalny pomysł i do tego z ładnego drewna wpadłam na pomysł by zrobić jej zdjęcie i dać go jako naklejki samoprzylepne.
Czy złamię tym prawa autorskie?

Oczywiście, że łamiesz - jak ładnie tu wykazałaś, ktoś inny jest autorem pomysłu (nie ważne, kto wykonał) - zatem kopiujesz czyjeś dzieło - jako nalepkę. Na wykorzystanie czy powielanie dzieła i to w takiej formie autor powinien udzielić zgody.

Jakością obrazu kadru nie wypełnisz

Napisane: 2015-06-08, 18:47 
Ekspert

zdjęcia: 28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy
Model aparatu: Pentax k5, Kiev 60
jerzyp napisał(a):
Oczywiście, że łamiesz

To nie jest takie oczywiste.
Z postu pytającej nie wynika co to za naklejki, czy chce je sprzedawać lub rozdawać obcym osobom. W dodatku nie wiemy nawet tego, czy artysta nie "uwolnił" swojego dzieła znam przypadki ludzi udostępniających swoją twórczość na wolnych licencjach.
Moim zdaniem bez bardziej szczegółowej wiedzy nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie o legalność.

Napisane: 2015-06-09, 23:48 
Kontrybutor

Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
A.Mason napisał(a):
jerzyp napisał(a):
Oczywiście, że łamiesz

To nie jest takie oczywiste.
Z postu pytającej nie wynika co to za naklejki, czy chce je sprzedawać lub rozdawać obcym osobom. W dodatku nie wiemy nawet tego, czy artysta nie "uwolnił" swojego dzieła znam przypadki ludzi udostępniających swoją twórczość na wolnych licencjach.
Moim zdaniem bez bardziej szczegółowej wiedzy nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie o legalność.

Nie ważne czy chce zarabiać na naklejkach czy nie, chodzi o nieuprawnione wykorzystanie i przeróbkę dzieła. A zakładam domyślnie, że artysta nie uwolnił dzieła.

Jakością obrazu kadru nie wypełnisz

Napisane: 2015-06-10, 14:52 
Ekspert

jerzyp napisał(a):
Nie ważne czy chce zarabiać na naklejkach czy nie, chodzi o nieuprawnione wykorzystanie i przeróbkę dzieła. A zakładam domyślnie, że artysta nie uwolnił dzieła.

Przeróbka i wykorzystanie dzieła same w sobie nie są, jak to napisałeś, "nieuprawnione". Ustawa posiada wyraźny rozdział poświęcony dozwolonemu użytkowi.
Oprócz nieuwolnienia dzieła, zakładasz też domyślnie, że owe naklejki pytająca będzie sprzedawać lub* rozdawać obcym osobom. Czyli zrobiłeś dwa założenia, które nie mają podparcia w zadanym pytaniu. Równie uzasadnione i prawdopodobne byłoby założenie, że autorka pytania chce zrobić naklejki, żeby je rozdać swojej rodzinie, a w takim przypadku jest to działanie w pełni legalne.
Tak więc powtórzę - odpowiedź na pytanie o (nie)legalność nie jest taka oczywista bez uzyskania większej ilości informacji.

* w swoim poprzednim poście użyłem słowa "lub" świadomie. Gdybym chciał sugerować lub rozróżnić, że w ocenie zgodności z prawem ma znaczenie czy się zarabia czy nie, zbudowałbym to zdanie trochę inaczej, np. zamiast "lub" wstawił słowo "czy".

Napisane: 2016-12-10, 10:32 
Nowy

Model aparatu: X-T10 / X-T1
Jeśli chodzi o zdjęcia ludzi o pokazywanie ich "twarzy" to trzeba mieć ich pozwolenie na sfotografowanie. Jeśli nie masz takiego zezwolenia to takie zdjęcie możesz sobie schować do... szuflady "tylko". Nie możesz tego opublikować, chyba że chcesz aby takowa osoba Cię pozwała. Np. Ja jako foto agencyjny nie mogę fotografować twarzy osób że tak powiem na przeciwko, z boku owszem ale nie inaczej. Teraz jest okres przedświąteczny i cała masa osób przewija się na Jarmarkach aż się prosi aby zrobić zdjęcia typowo jak kupują produkty właśnie całej sylwetki wraz z wizerunkiem. Ale prawo jest prawem.

Napisane: 2016-12-10, 12:13 
Moderator

zdjęcia: 1
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowań: 110 razy
Model aparatu: Fuji: X-T1, X PRO-1 full spectrum, X10
raBBit napisał(a):
Jeśli chodzi o zdjęcia ludzi o pokazywanie ich "twarzy" to trzeba mieć ich pozwolenie na sfotografowanie

Pomieszałęś trochę. Pozwolenia potrzebujesz na publikację fotografii a i od tego są wyjątki.

raBBit napisał(a):
nie mogę fotografować twarzy osób że tak powiem na przeciwko, z boku owszem ale nie inaczej.

Możesz wskazać odpowiednim przepis? Bo moim zdaniem, to coś Ci się źle napisało...

...
...
Portfolio under construction
FIAP Salons

Napisane: 2016-12-10, 17:15 
Ekspert

The Mis' napisał(a):
Bo moim zdaniem, to coś Ci się źle napisało...

Moim zdaniem nawet bardzo źle. Prawo mówi o "wizerunku", a nie o "twarzy". To oznacza, że może się okazać, że nawet jeśli sfotografuje się plecy osoby, publikacja może wymagać zgody.

RaBBit, jako fotograf agencyjny przeczytaj ustawę. Nie jest ona duża, ani zbyt skomplikowana. Oczywiście różnie bywa interpretowana czasem, ale podstawowe jej przesłanie jest jasne i czytelne. Na pewno ułatwi Ci to pracę:

Cytuj:
Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Napisane: 2016-12-12, 10:34 
Specjalista

zdjęcia: 183
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy
Na szczęście pozwolenie na publikację przydaje się tylko wtedy, kiedy jakaś osoba ze zdjęcia je zakwestionuje. Czyli w zasadzie nigdy, jeśli robimy zdjęcia jedynie do własnego portfolio, a nie w celach komercyjnych.

Warto też mieć na uwadze, że w większości krajów Europy takie pozwolenie nie jest wymagane.

Napisane: 2017-10-08, 12:52 
Gość

Podziękował: 1 raz
Aznar33 napisał(a):
Sam zawsze staram sie uzyskać pisemną zgodę. Muszę jednak przyznać, że łatwiej kobietę nakłonić do pozowania do aktu, niż do wyrażenia zgody na publikację choćby normalnego portretu.

Witam :) Mógłbym prosić o wzór takiego pozwolenia? Było kiedyś na forum ale nie mogę znaleźć, chyba coś o symbolicznej złotówce za pozowanie. Coś w paru słowach w sytuacji gdy ktoś nieznajomy poprosi Ciebie o zrobienie zdjęcia a Ty sam jesteś zaskoczony własnym talentem, niestety wizerunek jet chroniony prawem a Ty chcialbyś użyć zdjecie i jeszcze nie wiesz jak, np. w własnej galerii lub np. jako zdjęcie konkursowe, ogólnie publikację, nie związane z wykorzystaniem zdjęcia do zarobkowej kampani reklamowej itp....

Napisane: 2017-10-08, 15:10 
Moderator

zdjęcia: 6654
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 160 razy
Model aparatu: S5500->S9500-> S100fs (bis) + Ikonta 531/2 + X100
Przykład umowy, prawo do rozpowszechniania wizerunku opisano w §4 punt 4,5,6,7 i 8:
https://www.dropbox.com/s/m1rqi9ewqdkzq ... .docx?dl=0

:arrow: FAQ FujiKlub.pl (przeczytaj! zanim napiszesz 1-szy post...)

:!: Z krytyki trzeba wyciągać wnioski, a nie konsekwencje wobec krytykujących...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1